Denník N

Sigma: Nobody To Love – ako správne recyklovať

„Čau, páčiš sa mi, ideme sa bozkávať?“

Skúsme inak: Sú medziľudské vzťahy výsledkom rozhodnutia? Alebo je to neovládateľná reakcia nášho organizmu? Či nebodaj kombinácia obidvoch? Správna je asi každá možnosť. Veď občas to človeka pomaly prerastá ako korene, občas je to kratšie ako letná búrka a občas ani nevieme, či sa vlastne niečo deje…

V skladbe Nobody To Love od Sigmy sa v štyroch veršoch opakuje, že ak nemáš koho milovať, zhrabni niekoho na tejto párty a neodchádzaj sám… „Tak teda, ideš sa bozkávať?“ Kladná odpoveď by bola už pri prvom pokuse prekvapením, keď vyskúšaš druhýkrát, tvoje šance sú… Teda skôr už nie sú… Ale ktovie, na drum-and-bassových akciách môžeš stretnúť kadekoho – niekto túži po niekom, ďalší po drogách, iný zas po tanci, a nájdu sa aj takí, čo chcú všetko dokopy. Ak čakáš ústnu odpoveď, môžeš sa dočkať aj päste pod oko.

Recyklácia     

Úprimne, DnB hudba mojim ušiam obvykle nič nehovorí, ale „tanečnosť“ a melodickosť tejto skladby prijali uši veľmi dobre. Prvý raz ju počuli počas šoférovania v rádiu (tuším rádio Sport), čo je na tento žáner dosť nezvyklé. Nobody To Love je remix hip-hopovej skladby Bound 2 od Kanye West podaný v DnB štýle. Striedajú sa tu pomalšie popové časti, ktoré pridávaním bítu prechádzajú do DnB. Táto prerábka sa v britskom rebríčku vyšplhala na prvé miesto, teda o 32 miest vyššie ako „pôvodná“ skladba. Nečudo, Bound 2 sa so svojou rozhádzanou kompozíciou na Nobody To Love nechytá. Nazývať Bound 2 pôvodnou skladbou tiež nie je úplne v poriadku, keďže ide o zlepenec samplov (hudobných motívov) z niekoľkých skladieb – Wee: Aeroplane (melódia spevu), Brenda Lee: Sweet Nothings („uh huh, honey“), Ponderosa Twins Plus One: Bound.

Keď to zhrnieme, zoznam skladateľov, ktorý majú v Nobody To Love prsty je dlhší ako jej 4-veršový text.

 

Vznik

Anglické duo Sigma skladbu nahralo v januári 2014. Boli práve v štúdiu a keďže ich nič nenapadalo, rozhodli sa z dlhej chvíle pohrať so skladbou Kanyena Westa. Za dve hodiny bol song hotový. Keď ho púšťali v kluboch, ľudia veľmi nereagovali, preto túto pirátsku demoverziu zavesili na internet na voľné stiahnutie. Na prekvapenie, skladby sa chytili rádia, vrátane BBC 1. Následne sa Sigma rozhodli skladbu vydať aj oficiálne dňa 6. apríla 2014. Pôvodné vokály použité neboli, namiesto toho ich nanovo naspieval Daniel Pearce. Ako sa neskôr Joe Lenzie zo Sigmy vyjadril, vznik remixu bol inšpirovaný najmä chytľavým vokálom a časťou hranou na piane. Radi sa inšpirujú inými žánrami a o polovicu pomalšie tempo skladby Bound 2 sa im ideálne hodilo do žánru DnB.

 

Poučenie?

Píš si: Recykláciu v hudbe netreba odsudzovať, pretože remix môže niekoľkonásobne prekonať úspech a kvalitu pôvodnej verzie. Podľa stránky songfacts.com, Nobody To Love je prvý DnB song, ktorý na youtube dosiahol 100 miliónov videní (doteraz 240 miliónov). Niekto by mohol povedať, že je to tými dvomi prostými dievčatami vo videoklipe, ale mne sa zdá zaujímavejší záznam z koncertu.

 

Tagy: #sigmadjs #nobodytolove #recyklacia #hudba #preklad

Teraz najčítanejšie

Ondrej Halama

Hity sú skladby, ktoré sa dokážu prihovoriť masám... Ich tvorcovia dokážu vystihnúť niečo, čo majú mnohí ľudia spoločné a čomu náš mozog nedokáže odolať. Za ich vznikom bývajú osvedčené postupy, talent, ale aj nové experimenty a náhody... https://www.facebook.com/blogohitoch/