Denník N

Doba podcastov – 10 tipov na zaujímavé športové podcasty

Zdroj: https://biznisto.sk/wp-content/uploads/2017/05/podcasting-vybavenie-mikrofon-sluchadla.jpg
Zdroj: https://biznisto.sk/wp-content/uploads/2017/05/podcasting-vybavenie-mikrofon-sluchadla.jpg

Podcasty, inými slovami zvukové záznamy prístupné na internete ponúkajú jednoduchý, pohodlný a podrobný zdroj informácií na akúkoľvek tému. Informácií, napr. aj v oblasti športu je dnes neúrekom a podcasty považujem za ideálny spôsob, ako si vybrať tie, ktoré mi najviac vyhovujú a vo forme, ktorú považujem za najkomfortnejšiu.

Rozmach internetu priniesol okrem iného neobmedzené možnosti vrámci publikovania a zverejňovania vlastných názorov a postrehov. Čo sa však zmenilo najviac, je kanál, akým môžu jednotliví novinári, odborníci, či fanúšikovia posúvať názory svojmu publiku. Na dlhé články si treba vyhradiť čas, sústrediť sa na ne a na rozdiel od podcastov im chýba diskusia a priestor rozanalyzovať tému do detailov. Podobne ako napríklad Youtube videá prinášajú aj podcasty možnosť sledovať len to, čo vás skutočne zaujíma a vtedy, kedy na to máte priestor. Netreba byť odkázaný na to, čo prináša lokálna televízia alebo sa orientovať na konkrétny čas. Oproti videám je navyše možností na počúvanie podcastov ďaleko viac a ponúkajú teda ideálne vykrytie dlhých chvíľ. Pokiaľ teda pracujete v korporácií za počítačom a slúchadlá sa stali neodmysliteľnou súčasťou každodenného života, trávite desiatky minút v dopravných zápchach pri počúvaní reklám v rádiu alebo cestujete pravidelne v MHD, svoje obľúbené relácie môžete počúvať kedykoľvek. Pre mňa sa už podcasty stali neodmysliteľným zdrojom informácií, prevažne zo sveta športu. Samozrejme, výsledky sa dajú jednoducho pozrieť v akejkoľvek aplikácií, ale ako som už spomínal, podcasty ponúkajú možnosť zájsť ďaleko hlbšie. Keďže mi pochopiteľne nevychádza čas sledovať desiatky športových prenosov každý týždeň, práve vďaka nim môžem pravidelne počúvať podrobné názory na rôzne témy a novinky, ktoré sú práve aktuálne.

Podcast si v dnešnej dobe môže samozrejme zriadiť ktokoľvek, je už potom iba na ich schopnostiach pritiahnuť poslucháčov, ako aj zaujímavých hostí. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že poslucháči, resp. fanúšikovia sú občas unavení z diplomatických a šablónových názorov, ktoré vidíme v hlavných televíznych reláciách a zvedaví sú aj na priamejšie a ostrejšie slová fanúšikov. Nakoľko je podcast neformálny komunikačný kanál, často aj samotní novinári ponúkajú svoje názory v úplne odlišnej forme, ako sme boli kedysi zvyknutí.

Stačí si teda spomedzi obrovského množstva autorov vybrať tých, ktorých považujete za najväčších odborníkov a ich názor hodnotíte vysoko alebo vám proste prídu svojim prejavom najatraktívnejší, stiahnuť si jednotlivé epizódy do telefónu, či notebooku a počúvať kedykoľvek sa to bude hodiť. Nižšie ponúkam výber desiatich podcastov, ktoré z rôznych dôvodov počúvam pravidelne ja a určite ich vrelo odporúčam.

 

  1. The Debate (Sky Sports)

Dnes už takmer každodenná talkshow stanice Sky Sports je síce televíznou reláciou, no na stiahnutie je voľne prístupná aj v audio formáte a vizuálna časť v jej prípade nehrá až tak dôležitú rolu. O aktuálnych futbalových témach, prevažne z prostredia Premier League, chodia do štúdia debatovať rôzne známe osobnosti zo súčasnosti, ako aj minulosti. Medzi pravidelných hostí patria napríklad Craig Bellamy, Danny Murphy, Ian Wright alebo Gordon Strachan, ale aj mnohí ďalší. Show sa často zameriava aj na dianie mimo futbalových trávnikov, takže spomínaní hostia môžu vďaka svojim skúsenostiam ponúknuť veľmi zaujímavé postrehy. Občas sa do programu dostanú aj mierne bulvárnejšie témy (napr. rozpory medzi Pogbom a Mourinhom) a tak môže show osloviť aj fanúšikov bažiacich po takýchto senzáciách.

 

2. Sqauwka Talker

Stránka squawka.com je mnohým známa predovšetkým futbalovými analýzami a štatistikami, no nemenej zaujímavý je aj jej pravidelný týždenný podcast. Na rozdiel od The Debate, sa títo páni venujú najmä tomu, čo môžeme vidieť v samotných zápasoch a vďaka ich prehľadu a počtu nasledovaných zápasov ponúkajú ideálny sumár naprieč hlavnými európskymi súťažami.

 

3. TSFP

Ďalším futbalovým podcastom, ktorý sledujem každý týždeň je The Spanish Football Podcast. Ako už názov napovedá, tento je zameraný výhradne na španielsky futbal. Jeho autormi sú španielsky futbalový komentátor Phil Kitromilides a anglický novinár Sid Lowe, ktorý okrem iného napísal aj moju obľúbenú futbalovú knihu (Fear And Loathing in La Liga) a jeho názory na futbalové dianie považujem za veľmi zaujímavé. V rámci TSFP sumarizujú v krátkych nahrávkach jednotlivé kolá La Ligy a z času na čas priblížia aj všeobecnú futbalovú kultúru v Španielsku.

 

4. La Liga Weekly

Ďalší zo série podcastov z dielne Sky Sports, tentoraz zameraný na La Ligu. Britskí novinári Jon Driscoll a Terry Gibson prinášajú podľa môjho názoru veľmi kvalitný a odborný obsah. Vďaka tomu, že spadá pod renomovanú športovú stanicu, pôsobí oproti TSFP o niečo formálnejšie a diplomatickejšie. Potom už záleží na poslucháčovi, akú formu preferuje. V tejto sezóne však bohužiaľ nepribudla zatiaľ žiadna nová epizóda, no verím, že to sa čoskoro zmení.

 

5. Arseblog

Na rozdiel od predošlých podcastov patrí Arseblog k fanúšikovským stránkam zameraným výhradne na jeden klub a to Arsenal Londýn. Keďže už dlhodobo patrím k fanúšikom práve tohto klubu, sledujem pravidelne túto stránku a jej obsah je podľa mňa vynikajúci. Nemôžem síce porovnávať s ostatnými fan pages, no Arseblog je vedený presne tak, ako si fan page predstavujem. Zaujatá a neformálna, no zároveň férová, veľmi odborná a slušná (bez prehnaných emócií). Z názorov autora je cítiť, že Arsenal hrá v jeho živote veľkú rolu, ale vďaka svojmu veku dokáže brať veci s istým nadhľadom a tak by to podľa mňa malo byť. Dlhoročná pôsobnosť a korektné vzťahy mu zároveň umožnili vybudovať si zaujímavé kontakty a tak v jednotlivých epizódach možno často počuť aj zaujímavých hostí, ako sú renomovaní novinári David Ornstein, Philippe Auclair, či bývalí futbalisti Arsenalu ako Ian Wright, Liam Brady alebo Philippe Senderos. Samozrejme, každý futbalový fanúšik si bude hľadať informácie o klube, ktorému sám fandí, no pokiaľ toto číta nejaký fanúšik Arsenalu, lepší zdroj informácií nájde len ťažko.

6. Guilleme Balague podcast

Guilleme Balague patrí medzi najrešpektovanejších športových novinárov a tak si rád a pravidelne vypočujem aj jeho názory na futbalové dianie. Balague pracuje taktiež pre Sky Sports a keďže je rodený Barcelončan, zameriava sa prevažne na španielsky a anglický futbal. Niekedy počas tohto roka som objavil aj jeho Youtube kanál, ktorý Balague využíva stále častejšie. Okrem tradičných transfer news a krátkych vlogov začal počas roka natáčať aj veľmi zaujímavé rozhovory so známymi osobnosťami, ktoré sú zamerané na bežný futbalový život a názory jeho hostí, pričom je zrejmé, že pri týchto témach sa futbalisti uvoľnia a rozprávajú viac ako pri bulvárnych otázkach. Medzi rozhovory, ktoré sa mi páčili najviac patria napr. Xabi Alonso, Jurgen Klopp, Roberto Martinez, či Marcos Alonso.

7. Tape II Tape

Tape to Tape je prvým z dvoch podcastov zo serveru sportsnet.ca a mapuje výhradne dianie v NHL. Tento podcast vychádza počas sezóny na týždennej báze a atraktívnym spôsobom opisuje, čo sa na zámorských klziskách deje. Primárnym záberom Tape to Tape sú kanadské tímy NHL, ktorým dvojica autorov Ryan Dixon a Rory Boylen venuje zvýšenú pozornosť, no zväčša nezabúdajú ani na ostatné tímy. Jednotlivé epizódy sú relatívne krátke a tak môže tento podcast zaujať fanúšikov, ktorí podobnej zábave nechcú venovať prehnane veľa času a v rámci NHL im stačí aj základný prehľad.

 

8. THN Podcast

Trojica novinárov, ktorí píšu pre magazín The Hockey News pripravuje podcast o dianí v NHL raz týždenne a na rozdiel od oficiálnych článkov, podcast vedú v uvoľnenejšom duchu. Spoločné je však to, že tak magazín, ako aj podcast poskytujú podrobné a veľmi kvalitné postrehy a názory a u mňa patria medzi najobľúbenejšie a najvyhľadávanejšie zdroje informácií ohľadom NHL. Nakoľko články a ani podcasty nie sú prehnane dlhé, The Hockey News považujem za ideálnu stránku pre každého, kto si chce udržiavať všeobecný prehľad o najlepšej hokejovej lige sveta.

9. The Hockey PDOcast

Vyše 250 epizód Hockey PDOcastu už vypustil Dimitri Filipovic, ďalší z novinárov venujúcich sa NHL. V každej z nich si k rozhovoru prizve zaujímavého hosťa a venujú sa konkrétnej téme, resp. klubu. Často sa pritom jedná o novinárov, ktorí sa orientujú výhradne na konkrétny klub NHL a ich informácie sú teda veľmi aktuálne a podrobné. Špecifikom PDOcastu je, že sa na dianie na ľade pozerajú z pomerne analytického a štatistického pohľadu a jeho štýl tak môže zaujať najmä poslucháčov, ktorých zaujímajú mierne odbornejšie debaty.

10. 31 Thoughts

31 Thoughts je relatívne čerstvý projekt (vo forme podcastu) serveru sportsnet.ca od Jeffa Mareka a jedného z najrešpektovanejších a najlepšie informovaných novinárov zameriavajúcich sa na NHL, Elliotta Friedmana. Epizódy sú relatívne dlhé, čo umožňuje venovať čas aj okrajovým témam a rozoberať ich do veľkých detailov. Vďaka kontaktom spomínaných novinárov občas zaradia do vysielania aj rozhovory s lukratívnymi hosťami, ako boli napr. Tyler Seguin, Henrik Zetterberg, či GM Toronta Kyle Dubas. Z vysielania mám jednoznačne pocit, že počúvam skutočných expertov, ktorí sa v okolí ligy pohybujú už veľmi dlho.

Teraz najčítanejšie