Denník N

Ako sa zbaviť úzkosti alebo aj superschopnosť priťahujúca ezoterické praktiky

Anxiety, Mary Woronov. Foto: culturacolectiva.com
Anxiety, Mary Woronov. Foto: culturacolectiva.com

Niekedy je ťažké vyjsť medzi ľudí. Najmä, ak sa vám prihovárajú ezoterickí liečitelia a ponúkajú vám veštenie z obláčikov. No kto už má zvládať všetky tie pohľady okoloidúcich, ak ich priťahujete ako magnet?

Mám zvláštnu vlastnosť. Niektorí jej hovoria bezprostrednosť, iní inakosť či akási schopnosť vypočuť, nesúdiť. Verte či nie, občas mi takáto superschopnosť lezie na nervy.

Častokrát ma zastavujú okoloidúci, kde sa nachádza iksypsilon? Raz za čas sa k tomu pridá niekoľko ďalších otázok a vy viete, že sa potrebujú porozprávať. Lebo veď také veci sa už v tejto dobe nenosia. A ak sa nakoniec pobavíme, predstierame, že je všetko oukej.

Ale späť k mojim superschopnostiam.

Mám aj vtipnejšie zážitky. Jeden pán sa so mnou raz v kníhkupectve dal do reči. Na svojom tablete mi začal ukazovať slnečnú oblohu. Učím sa, ale veď chvíľku mu venujem. Zrejme je len osamelý, poznám to, nebudem odmietavá. A obláčiky sú v pohode…

Vincent van Gogh, Wheat Field with Cypresses. Foto: Metmuseum.com

Len odtiaľ potiaľ. Lebo obláčiky, zdá sa, majú superschopnosti tiež. Podľa tohto človeka ukazujú akési znamenia. Okej. Ako hovorím, odtiaľ potiaľ. A to už by som sa aj rada vrátila k učeniu, ale viete ako. Ak je zem plochá, musím o tom presvedčiť všetkých naokolo, lebo inak..!

Stretla som aj mnohých prírodných liečiteľov, stačí rozprávať o svojich psychických problémoch nahlas kdesi v kaviarni či autobuse a už ste na paľbe! Raz som dokonca dostala aj lístok s telefónnym číslom. No kto by už len žul lieky, ak stačí piť čaj?

Ale teraz vážne: Poznám ľudí, ktorým ezoterika zničila životy. Stali sa posadnutí budúcnosťou, ktorú im oznámil horoskop či balíček kariet.

Stačí ísť na očné. Máte rozšírené zreničky? Nejedzte tie pilulky, viete ako… Kiežby som vedela na rovinu povedať, čo si myslím za každých okolností. Možno by sestrička zmenila názor.

No ako s tým všetkým súvisia úzkosti? Od narodenia som sa pri zvýšenej pozornosti namierenej na moju osobu cítila nekomfortne. Viac ako dva páry očí a som nervózna. Nuž, a ako sa stotožniť s tým, ak vo vás ľudia vidia studnicu nárekov?

Hlavne na mňa nikto neprehovárajte. Foto: Introvertdoodles.com

Nie je to jednoduché. Najmä ak ste na tom ako ja a nechcete nariekať do studníc iných ľudí.

Výsledkom úzkostí môžu byť dva rôzne scenáre:

  1. Možnosť: Neustále trčím doma a zízam do steny.

Pohľady iných ľudí, cesta dopravným prostriedkom, platba v obchode, medziľudský kontakt, v ktorom zo seba musíte vypotiť dačo zrozumiteľné. A ešte aby to malo hlavu aj pätu. A po celom dni má človek stáť na nohách a usmievať sa. Veď to je na infarkt. Kto by radšej nesedel doma pri telke? (Niežeby som také čosi vedela zapnúť a pozerať, chápte ma čisto metaforicky.)

Teplá posteľ verzus skok do rozbúreného mora. Foto: Introvertdoodles.com

No a potom je tu…

  1. Možnosť: Vystaviť sa vlastnému strachu. Dačo zo seba vypotiť, aj za cenu strápnenia.

Sotva dýcham, z rúk mi kvapká pot, niekedy je mi do plaču. Načo mám v hlave toľko rozumu, keď ho neviem využiť v praktickom živote? Občas si nedokážem ani len kúpiť rožky. Stačí, ak stretnem zamračeného človeka. No a potom je tu moja superschopnosť. Ľudia ma len tak oslovia. Niekedy mám chuť odísť, inokedy neviem čo dodať…

Vystaviť sa vlastnému strachu je ťažké. Prečo sa rozhodnúť pre druhú možnosť, ak môžem vylihovať?

Ak chcem žiť plnohodnotne, musím predsa počítať s bolesťou a utrpením. Len prostredníctvom týchto pocitov sa stávam dospelým jedincom.

Ľudia sa ma veľakrát pýtajú ako popri všetkých tých pocitoch dokážem vôbec niečo robiť. Vždy sa zamyslím nad svojou pevnou vôľou. Je to môj najväčší dar. Vstanem z teplej postele a čelím ťažkostiam, aj keď práve nevidím zmysel vlastnej existencie.

A tiež…

Chodím do parku, počúvam hudbu minimálne dve hodiny denne, robím, čo ma baví.

A keď sa ocitnem v onej úzkosti…

Zhlboka sa nadýchnem a snažím sa NIEČO robiť.

Ak by ste mali záujem vydať sa cestou skúšania, tu je niekoľko rád. U každého človeka funguje niečo iné, preto sa nebojte skúšať. Pády sú bežné, no víťazstvo chutí o to viac.

Viac o duševnom zdraví sa dozviete ♦na mojej stránke♦.

Ak chcete pochopiť ako vyzerá sociálna úzkosť v praxi, sledujte krátku ukážku ↓

https://www.youtube.com/watch?v=kBFjsW4OAQg

Teraz najčítanejšie

Klára Kusá

Som človek, druh kultúrno-umelecký, dve nohy, dve ruky, vlasov tak akurát, myšlienok priveľa, racionality primálo. Cieľom môjho blogu je šírenie osvety v oblasti duševného zdravia. Svoje ťažkosti sa zároveň snažím ukazovať vo svetle pozitívnom, svetle inakosti a daru. Občas si odskočím aj do kultúrno-umeleckých vôd či tém, ktoré sa ma bytostne dotýkajú.