Denník N

Dentofóbia? Aj vy ju máte?

Zuby…. Ách jo! Vedia dať zabrať… Každý človek v určitej etape rieši zuby. Buď zo zanedbania starostlivosti, .. za ktorým je strach zo zubára… často sú problémom financie.. a niekedy je v pozadí zlá skúsenosť.. alebo to skrátka odkladáme….. alebo sa to skrátka tak nejak nakopí… Dôvody sú rôzne…….

Ani neviem, kde sa v mojej hlave zrodil nápad, že chcem skrátka holywoodský úsmev. Premenu… Bolo to v čase, kedy som chytila rýľ a motyku a vlastnoručne som vytvorila našu minizahrádku, náš kvetinový raj s romantickou hojdačkou, skrátka miesto pre relax…. a tvorenie zároveň…  V tomto čase som si prirodzene pri práci s rastlinami akosi utriasavala aj svoj život. Veľa som nasávala počúvaním audiokníh a tak nejak prichádzali znenazdajky pri tejto práci z podvedomia či Vesmíru aj informácie – čo mám a čo nemám urobiť…… čo chcem a čo nechcem… čo už nepotrebujem.. a naopak – na čom mám popracovať…..

Nenarodila som sa s rovnými, krásnymi a symetrickými zubami, ..

Som dieťa doby antibiotík. Na všetko boli kedysi odpoveďou antibiotiká.  V tomto minulom období to snáď bola akási samozrejmosť.. Až dovtedy, kým sa moje telo nevzbúrilo. Bolo to v období vysokoškolského štúdia. Moje obličky povedali liekom stop… A tu bola rázna zmena života. Myslím, že nadmerné užívanie antibiotík má na organizmus fakt deštruktívny vplyv… a to sa týka aj zubnej skloviny…… V tomto ma nik nepresvedčí o opaku. Antibiotiká sú niekedy naozaj nutné, ale nie na každé prechladnutie…. takto organizmus vystavujeme rezistencii. Skrátka Vám už prestanú fungovať….

Okrem toho je tu aj genetika. Niektoré deti maju fakt krásny chrup už v detskom veku… toto nebol ale môj prípad…..

♧♧♧

Zmena zubára…..

Po pozretí pár videí na internete som začala pátrať po „správnom“ zubárovi… Aby ste mi rozumeli, hľadala som zubára – muža, ktorý má aspoň trošku človečiny….. So ženami lekárkami mám strašné skúsenosti. Ženy vedia byť často mužskejší než samotní muži…. Ale samozrejme, česť výnimkám… Toť iba moja skúsenosť…. Každý máme úplne ine skúsenosti a žijeme teda iný príbeh…

Nájsť to čo chcem –  to nebola jednoduchá cesta……

V tomto období som už vedela, že sa čas kráti a zápal sa začína ozývať intenzívne….. paradoxne, bolesti zubov som nemala žiadne…. celá ja. Mimozemšťanka.. mne sa vždy všetko vyvíja akosi naopak ako by sa dalo predpokladať… pritom zápal už bol na jednom mieste dosť veľký. Telo je však nevyspytateľný mechanizmus. Ak mu dáte všetko potrebné – ani vážna diagnóza sa nemusí hneď prejaviť tak ako obvykle….. je tam.. ale spí…. niekde v diaľke, ako keď načas potlačíte  emócie niekde úplne do úzadia. Telo má naozaj veľkú samoliečiacu schopnosť…… Ak potom ale začnete s týmto procesom hýbať – všetko sa až prirýchlo zobudí….. a vy si to skutočne odtrpíte. Vráti sa Vám to ako bumerang.. Začnú sa meniť nastavenia tela….  Trpezlivosť človeče,.. čo Ta nezabije, to Ťa posilní (-:

Ambulancie.. kliniky… hľadanie a pátranie..  Hmmm… Všade to však bolo rovnaké… Najskôr prehliadka a potom nový termín – dentálna hygiena. Potom termín, ktorý niekde dostanete až o mesiac….

Niekde naozaj arogancia… niekde príjemná skúsenosť…..

Takto som prešla tri prehliadky…. Boli to všetko cenné skúsenosti……. Vnímala som intenzívne rozdiely, plusy aj mínusy… a celkovo som si to utriasavala v hlave, čo áno a čo nie….

Svojho dentistu som nakoniec našla… (-: Takého, ktorý mi predovšetkým rezonuje ako človek…….

Bol to človek, ktorý hneď po prehliadke konal…… Neobjednával ma na tú poondiatu dentálnu hygienu,.. ktorá je akýmsi novodobým biznisom….. a za ktorú zaplatíte ďalšie prachy… Tento človek nečakal… A tak bol výber jasný……..

Odvtedy…

Už skoro vôbec nemám strach zo zubára. Napriek tomu, že zákroky neboli jednoduché – tento človek ma presvedčil, že je skrátka v tomto odvetví všetko možné…… a reálne….. a ja som sa pomaly svojej dentofóbie zbavila…. Je to však proces……

V súčasnosti poznám veľa detičiek, ktoré zápasia so zubami… Sú malé.. Niektoré majú 10,11 rokov a už majú 25 kazov……. Majú však tak veľkú fóbiu, že ich k zubárovi skrátka nikto nedotiahne…

Poznám prípady, keď mamičky siahajú po metóde celkovej anestézy….. Asi je to v týchto prípadoch jediné riešenie. Často aj pre dospelých.. Ale bolesť, ktorá príde potom – tú si myslím, že neoklamete……

Ak by som bola zubárkou ja (fakt nepravdepodobné v tomto živote..) – urobím všetko preto, aby sa deti a aj dospelí cítili fakt dobre. Namaľovala by som si ambulanciu na farebno….. dala tam  krásne obrazy….  ponúkla by som ľuďom pred vyšetrením aromaterapiu a trochu nadštandardné služby zamerané na deti s dentofóbiou…. spravila by som z toho skrátka neštandardné umelecké dielo….. Lebo tak vnímam všetko. Aj život sám….

Prečo ale všetko musí byť väčšinou u zubára tak nechutne biele? Biela… uf… už v detstve som bielu za to nenávidela. Ale taká útulná farebná ambulancia – to by bol fakt pre mnohé deti progres! A tak by ani deti a ani dospelí neboli vystresovaní z tohto bieleho sterilného prostredia…. Neznášam bielu! Akoby ľuďom chýbala kreativita..  Biela – mi fakt pripomína tie nechutné komunistické staré nemocnice s odporným pachom…. Tam niekde sa zrodila moja alergia na nemocnice celkovo.

No a potom je tu moje komunistické detstvo.. Moja školská zubárka v detstve ma pri úplne prvom zubnom zákroku fackala, aby som sa nehýbala, .. a sestrička ma doslovne násilím držala na zubárskom kresle. Bola som celá doškriabaná .. Tam niekde sa odohrala v mojom podvedomí obrovská trauma.. dráma.. diera v detskej duši…., ktorú už bolo potom ťažko prekryť… a zalepiť… Potom pár hrozných skúseností, keď Vám zubár síce vytrhne zub, ale šmyknú sa mu nástroje, časť mu vypadne do dutiny ústnej a časť spôsobí škrabanec na tvári a vy odchádzate nielen s bolesťou v ďasnách, ale i s ranou na líci… atď…

Skrátka, neviem prečo,.. ale v zdravotníctve som zakaždým stretla lúzrov…. Gynekologičku, ktorá odomňa takpovediac vyťahovala peniaze… a tak by som mohla pokračovať…. Tieto zastrašovacie techniky, keď Vám lekár povie ten najkatastrofickejší scénar – veľmi dobre poznám…… Je to obrovská manipulácia…. Rozsievanie strachu vždy funguje!

Dnes sú možnosti naozaj nekonečné…..

Čo však zlyháva – je naozaj ľudský faktor….

Často ani v drahých klinikách nenájdete človečinu. Leskne sa tam nadmerne drahé vybavenie, komunikácia však často zlyháva….. emocionálna inteligencia je naozaj veľmi dôležitým článkom… nie každý ňou však disponuje…..

Často pre ľudí nie sú výzvou ceny za zákroky, ale práve tento arogantný chladný prístup…… Niekto ho zvláda,.. ale ja tvrdím, že za tak predražené ceny…. Je to nonsens.. To je nadhodnotená cena za nekvalitnú službu…. A rozdiely za zákroky sú naozaj rozdielne…….  niekde je to dvojnásobok, niekde trojnásobok na jednom zákroku….

Utraste si priority… hľadajte.. bádajte… analyzujte.. neuspokojte sa s málom…… Hlavne keď ide o deti! Oni všetko vyňuchajú už na prvý krát…. Verte mi, deťom rozumiem…… Ak deti získajú zlú skúsenosť – už s nimi nepohnete. Budete im musieť nájsť niekoho nového. Ale bude Vám trvať sakra dlhý čas, aby to dieťa šlo k zubárovi dobrovoľne, bez hystérie. A možno vtedy má tá celková anestéza zmysel…. Aby to dieťaťu nezasiahlo moc do zdravia…..

Pamätám si na dievčatko, ktoré mi hovorilo, ako ju lekárka priviazala o stoličku, lebo nechcela otvoriť ústa…. po vyfackaní jej nakoniec vraj doslovne vytrhli ústne mandle…. Nie! Tento príbeh nepochádza zo stredoveku! A nebolo to ani tak dávno…

Skrátka… apelujem na lekárov, aby zvažovali prístup….

A tiež chcem pripomenúť rodičom, aby zvažovali proces liečby – či je nutný tak ako sa deje a ako ho dieťa bude absolvovať….. Prešlo mi cez rúk veľa detí, ale dentofóbia je zdá sa aktuálny fenomén, o ktorom sa v spoločnosti mlčí ……….. Predsa treba čosi vydržať! A tak nútime deti isté veci urobiť nasilu… Strašný program skazy… hrozný vzorec….

Možnosti sú dnes veľké….. ba priam mätúce…

Ale každý hľadáme čosi iné…….

Niekto drahé vybavenie a niekto človeka s dušou a srdcom, ktorý vie prejaviť človečinu…. pre mňa ideálne tak trochu z každého (-:

Želám Vám veľa šťastia!

Niečo na zasmiatie s touto tématikou nájdete tu (video dole) ..

Príjemné pozeranie!

☆Večná mimozemšťanka Kity☆

(Foto k článku: https://www.andreawinslow.sk/strach/)

Teraz najčítanejšie

Katarína Lorenčíková

Majka z Gurunu, večná ufónica... hľadačka pokladov v nevšedných všednostiach... Skladateľka, hudobníčka, textárka, speváčka, cirkušantka života.. Človek... Našu music nájdeš na www.zabie-pierko.mozello.cz O mne? Dočítaš sa viac na mojom webe: www.vwala.sk Život je ako tanec! Namaľuj si svoj obraz života.. namaľuj si sny..... Vesmír nie je až taký krutý, aby všetkým splnil ich priania (-: