Denník N

Blog o hitoch: Lucie – Sen

Sen získal českú grammy za najlepšiu pieseň roku 1995.

Je večer, sme niekde v prírode, pozeráme hore na hviezdnu oblohu a do toho ešte obvykle praská drevo v ohni… Darmo, že je to mainstream, odolať sa nedá. Pohľad za hranice našej atmosféry a zistenie, že vesmír nás vôbec nepotrebuje, to proste ľudí  odjakživa dojíma… Ťažko to vystihnúť slovami. Je to tajomné? Mystické? Romantické? Idylické? Osudové? Fascinujúce? Alebo nebodaj pekné? Uzavrime to tým, že to minimálne „ťahá oči“.

Podobný pocit ako pri pohľade na nočnú oblohu mám aj pri tomto songu. Asi je to aj tými „měsícmi“, „stínmy dnů a snů“, „hviezdnym prachem“ a ďalšími jasnými odkazmi v texte, no nepopierateľnú úlohu tu má aj hudobná zložka. Atmosféra songu unáša niekde mimo realitu, niekde kde to pripomína viac sen… Videoklip je síce svojsky, ale predsa to len uchopil podobne – vidíme v ňom čudné ľudské existencie, ktoré žijú niekde na hranici divokého a „civilizovaného“, reálneho a nadprirodzeného, mystického a vedeckého, opitého a triezveho… Ak ste milovníkom zvierat, nepozerajte to.

Vznik

Skladba Sen pochádza z albumu Černý Kočky Mokrý Žáby vydaného v roku 1994. Možno niektorých prekvapí, že autorom hudby nie je nikto z Lucie. Ruku k dielu pridal Ivan Král, skúsený hudobník, ktorý spolupracoval napríklad aj s Iggym Popom, alebo s Patti Smith. Ako sa neskôr pre muzikus.cz vyjadril, album patrí medzi jeho najobľúbenejšie a „nejoblíbenější skladbou je Sen, která se zrodila jako mávnutím kouzelným proutkem a která působí, jakoby nadnášela.“ Na druhej strane, gitarista Róbert Kodym si cestu k tejto skladbe hľadal asi dlhšie. Nedávno sa v rozhovore zveril, že ju nehrával práve najradšej, zdala sa mu ešte „mäkšia ako on“. Keď však videl ako dokáže na koncertoch rozplakať fanynky, zmenil prístup.

Text spoločne napísali Koller, Kodym a Dvořák. V skladbe hrajú aj slovenskí muzikanti – basgitarista Marek Minárik (ako regulárny člen kapely) a gitarista Andrej Šeban. Ako hosť vokálmi prispela Lenka Dusilová.

Skladba skladby

Čo sa týka kompozície, ťažko niečo vypichnúť, znie to proste ako partia dobrých muzikantov. Žiadne experimenty s usporiadaním sloh a refrénov, žiadne prehnané sóla, ale nástroje ktoré spolupracujú a navzájom sa inšpirujú… Ak by som musel niečo vyzdvihnúť, bol by to gitarový motív, ktorý sa „pohojdáva“ cez celú skladbu. A aby sme nezostali len pri pohojdávaní… Páči sa mi aj „vynáranie a ponáranie“ basy, ktorá zaznie už na úplnom začiatku piesne.

Na albume Černý Kočky Mokrý Žáby je aj trošku zabudnutá pecka Šťastnej Chlap, ktorá je zaujímavá tým, že má podobných autorov ako Sen (hudba: Ivan Král, text: Koller, Kodym a Dvořák). Samozrejme, Lucie má veľa ďalších výborných skladieb, väčšinou o ženách. Z tých menej hrávaných odporúčam pustiť Srdce, Zakousnutej Do TebeVšechno Ti Dávam.

 

Pokiaľ chcete odoberať moje nové články, dajte mi vedieť na halamao(a)gmail.com, alebo sa staňte fanúšikom blogu na facebook-u.

Tagy: #lucie, #sen #davidkoller #ivankral #andrejseban #koncert #akordy #iggypop #robertkodym #lenkadusilova #kapela

Teraz najčítanejšie

Ondrej Halama

Hity sú skladby, ktoré sa dokážu prihovoriť masám... Ich tvorcovia dokážu vystihnúť niečo, čo majú mnohí ľudia spoločné a čomu náš mozog nedokáže odolať. Za ich vznikom bývajú osvedčené postupy, talent, ale aj nové experimenty a náhody... Novinky môžete sledovať tu: https://www.facebook.com/blogohitoch/