Denník N

7 obáv z investovania do podielových fondov

Ak si myslíte, že investovanie je možné len pre majetných papalášov jazdiacich na zbrusu novom Porsche či Ferrari, tak okamžite tieto predsudky zahoďte. Doba sa výrazne zmenila a postupom času sa investičné produkty prispôsobili širokej mase bežných ľudí.

Mnoho ľudí si myslí, že investovanie nie je pre nich, pretože si myslia, že nemajú dostatok prostriedkov alebo sa boja rizika a možnej straty z investície. Aj preto volia klasické finančné produkty ako stavebné sporenie, termínované vklady alebo peniaze nechávajú len tak pohodené na bežnom účte. V najextrémnejšom prípade nechávajú hotovosť u seba doma v tajnej skrýši, ponožke či pod kobercom.

Všetky obavy z investovania v podielových fondoch sa pokúsim vyvrátiť v nasledujúcich riadkoch. Tie by mali otvoriť oči aj ortodoxným odmietačom klasických a overených investičných produktov ako sú podielové fondy.

1. Mám málo peňazí

Investovať do podielových fondov je možné už od 10 eur mesačne. Ak vám koncom mesiaca ostane prebytok aspoň 10 eur, tak aj vy patríte medzi tých šťastlivcov, ktorí na investovanie majú dostatok prostriedkov.

2. Neverím investičným spoločnostiam

Ľudia majú bežný účet v banke a bez problémov používajú platobné karty. No ak príde na rad téma investovania, hneď im ako prvé na um zíde B.M.G. Invest, Horizont Slovakia alebo Drukos. Spoločnosti minulého tisícročia, ktoré sa neslávne zapísali do kriminálnych dejín.

Ani jedna z týchto spoločností nemala regulátorom potvrdené oprávnenie na poskytovanie investičných služieb, svoju činnosť nevykonávali v medziach zákona. Preto nie je možné porovnávať tieto spoločnosti so štandardnými licencovanými subjektmi akými sú podielové fondy. Tie musia s vašim majetkom hospodáriť striktne v zákonných mantineloch.

Opornou chrbticou investovania v podielových fondoch je Garančný fond investícií. Ten za chránený klientsky majetok poskytuje náhradu do výšky 50 000 eur z klientskeho majetku, keď sa klientsky majetok v investičnej spoločnosti stal nedostupným (napríklad z dôvodu neschopnosti plnenia záväzkov voči klientom).

Svoju dohliadajúcu úlohu tiež plní aj regulátor (centrálna banka – u nás NBS). Podielové fondy musia mať pravidelný účtovný audit a majetok investorov je od majetku správcovskej spoločnosti účtovne oddelený. To znamená, že v prípade konkurzu správcu ho nie je možné použiť na vysporiadanie záväzkov. Ako funguje investovanie v podielovom fonde bližšie ozrejmujem v článku: Investovanie do podielových fondov

3. Bojím sa rizika

Investovanie v podielových fondoch vždy vyžaduje čas. Ak chcete investovať na menej ako 5 rokov, tak podielové fondy (najmä tie akciové) nebudú pre vás. Čas neznamená, že na peniaze nemôžete počas sporenia siahnuť. Dodržanie dĺžky investovania však významne znižuje riziko potenciálnej straty.

Štatistika amerického akciového indexu S&P 500 potvrdzuje, že riziko nedosiahnutia výnosu sa s narastajúcou dĺžkou investície znižuje. Ak investujete do akcií na 1 rok, riziko straty je štatisticky veľmi vysoké. Pri investovaní na 10 rokov skončilo v strate len 7 ľudí zo 100. Pri investovaní nad 25 rokov bolo riziko straty nulové. No a akciové podielové fondy investujú najmä do akcií. Ešte sa bojíte rizika?

4. A čo kríza?

Pravidelné investovanie je bezpečnejšie ako jednorazová investícia

Bojíte sa dopadu krízy na hodnotu vašej investície? Potom neinvestujte jednorazovo ale investujte pravidelne s vysokou frekvenciou, napríklad formou mesačných vkladov.

Príklad investície do toho istého fondu počas krízy dvoma rôznymi spôsobmi. Os X predstavuje čas, os Y predstavuje zhodnotenie investície.

Ak sa fond v dôsledku krízy prepadne spôsob pravidelného investovania pomôže tento prepad zmierniť a úplne ho vymazať v čase následného hospodárskeho rastu. Tým, že investujete pravidelne nakupujete za tú istú sumu vkladu v období cenového dna viac podielov fondu a z ich následného zhodnotenia aj viac profitujete.

V prípade krízy s vami nesmú lomcovať emócie. Vždy sa snažte investičný horizont dodržať. Je to podobné ako s pečením kurčaťa, ak sa má piecť hodinu, tak ho nebudete vyberať z trúby po pár minútach a sťažovať sa na to, že nie je chutné. Investovanie potrebuje čas, kapitálové trhy kolíšu a kolísať budú, ide o to z investície dosiahnuť čo najväčší rozdiel z ceny nakupovaného aktíva na začiatku a na konci investície.

5. Čo je to Inflácia?

Pri investovaní je tento pojem nesmierne dôležitý. Inflácia predstavuje ročné tempo rastu cien tovarov a služieb. Ak investujete a zhodnocujete svoj majetok, tak zisk z investície musí prevyšovať nárast cien, inak si za váš majetok časom kúpite menej tovarov a služieb. A to napriek tomu, že v nominálnom vyjadrení budete mať na investičnom účte viac prostriedkov.

Inflácia na Slovensku od roku 2007

Rok 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Inflácia 1,9% 3,9% 0,9% 0,7% 4,1% 3,7% 1,5% -0,1% -0,3% -0,5% 1,4%

Inflácia na Slovensku od roku 2007 (HICP index), Zdroj: Eurostat

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP) meria, ako sa v priebehu času v priemere mení cena koša spotrebiteľských tovarov a služieb nakupovaných domácnosťami. Cieľom ECB je udržiavať v strednodobom horizonte ročnú mieru inflácie meranej HICP na úrovni nižšej, ale blízkej 2%.

Zaujímavosťou je, že na Slovensku ceny v roku 2014-2016 medziročne poklesli a za rovnaké množstvo peňazí ste si v tomto období mohli v priemere kúpiť viac tovarov a služieb. Ak sa však má strednodobý cieľ ECB naplniť, tak najbližšie roky budú sprevádzané vyšším tempom inflácie. Je dosť možné, že takúto infláciu už vaše zisky zo stavebných sporení či termínovaných vkladov nebudú schopné „prehlúšiť“.

6. Už mi to raz nevyšlo

Nie je sa čo čudovať, ak ste napríklad siahli po investičnom životnom poistení. Investičné životné poistenie nie je produkt, ktorý je vytvorený pre investovanie do podielových fondov. Poistenie vykrýva riziká (smrť, choroby, úrazy) a tam sa jeho činnosť začína aj končí. Nechcite aby vám zarábalo peniaze niečo čo je vytvorené za iným účelom. Tiež si doma nekúrite počítačom.

Pri investovaní platia jednoduché pravidlá. Minimalizovanie nákladov maximalizuje váš zisk. V prípade investičného životného poistenia si náklady vezme ako správca fondov tak aj poisťovňa. A už zrejme tušíte, že živiť 2 hladné krky namiesto 1 asi nebude rentabilné.

Dve možnosti investovania. Vľavo cez investičné životné poistenie, vpravo priamo do podielových fondov.

7. Všetko ostatné…

Tam kde končia logické argumenty, tam začínajú domnieky a fantázie. Čím menej bežný človek o investovaní vie, tým viac sa utvrdzuje v tom, že investovanie nie je pre neho. Najúsmevnejšie je to najmä vtedy, ak si ľudia privlastňujú skúsenosti s investovaním u kamarátov a známych, ktorí nie sú odborníci v danom odbore.

Ing. Marcel Onufer


Čítajte aj:

Teraz najčítanejšie