Denník N

Nový Čas urobil zo speváka páchateľa, ten so smrteľnou nehodou nemá nič spoločné

Titulka Nového Času zo 17. 8. s nesprávnou fotkou vinníka nehody, tvár dieťaťa nebola prekrytá.
Titulka Nového Času zo 17. 8. s nesprávnou fotkou vinníka nehody, tvár dieťaťa nebola prekrytá.

Predstavte si, že idete ráno po ulici a v novinovom stánku na titulke vidíte svoju fotku a vedľa toho text: pri jazde zrazil dieťa, ktoré zomrelo.

Nový Čas v piatok zverejnil článok o nehode v Michalovciach, pri ktorej zomrelo 6-ročné dievčatko. Rodina šla na výlet. Na prechode pre chodcov dievčatko zrazilo auto, zraneniam, žiaľ, v nemocnici podľahlo. „Za volantom fabie sedel kalvínsky kňaz na dôchodku Ján Janovčík (85),“ napísal Nový Čas, ktorý téme venoval celú stranu aj titulku vydania.

Reprofoto Nový Čas

K článku aj na titulku k fotke dievčatka (mohol inak rozrástrovať jej tvár, ako sa to zvyčajne robí pri detských obetiach, no Nový Čas ani to neurobil) dal aj fotku muža, ku ktorej napísal, že je to kňaz Ján, ktorý nehodu spôsobil.

Je to však fotka niekoho úplne iného, kto s tragickou udalosťou nemá nič spoločné. Redakcia dala k nadpisom  „Auto smrti šoféroval kňaz!“„Smrtiaca jazda kňaza! Dievčatko s bicyklom zrazil na priechode“ tvár bývalého operného speváka zo Štátneho divadla Košice. Fotka vyšla aj pri článku na webe.

Podobné lapsusy urobil v minulosti viackrát denník Plus Jeden deň. Napríklad keď pri článku o Ružomberčanke, ktorá podpálila Korán, dal fotky športovkyne z Brazílie, alebo keď sa rozhodol v článku kritizovať nesprávneho poslanca za telefonovanie v poslaneckej snemovni.

Dnes, takmer týždeň po publikovaní článku, vyšlo v denníku Nový Čas ospravedlnenie. Hoci fotka najviac škody urobila na titulke, ktorú videli aj tí, ktorí si časopis nekúpili, ospravedlnenie je zašité vo vnútri vydania dole na 11 strane.
A nebolo by od veci, ak by redakcia zverejnila ospravedlnenie aj na webe, kde článok patril medzi najčítanejšie a najdiskutovanejšie. Z článku na webe síce fotku odstránili, no čitateľ sa nedozvie, že tam bola fotka človeka, ktorý s nehodou nemá nič spoločné.

Miroslava Kernová, Omediach.com

Teraz najčítanejšie

Omediach.com

Tento mediawatch blog je o etike v žurnalistike, prešľapoch novinárov, zásahoch do ich práce.  Autorkou je šéfredaktorka webu OMEDIACH.com Miroslava Kernová. V minulosti pracovala pre SME a Trend.