Denník N

Blahorečenie a PRIDE v Košiciach: Pár faktov namiesto emócií

Poslanec NR SR a známy kresťanský politik Richard Vašečka na svojom osobnom profile na Facebooku zdieľal status, v ktorom naznačil, že organizátori dúhového pochodu PRIDE Košice ho úmyselne zorganizovali v termíne blahorečenia Anky Kolesárovej, mladého dievčaťa, ktoré si na konci Druhej svetovej vojny zvolilo radšej smrť než znásilnenie ruským vojakom. Keďže sa jedná o evidentné zavádzanie bez overenia informácií, rád by som veci uviedol na pravú mieru.

Takže poporiadku:

1. Organizátori PRIDE Košice vo veľmi výraznom predstihu oznámili na príslušných miestach termín konania tohtoročného dúhového pochodu v Košiciach. Preukázateľne. Aj predchádzajúce ročníky sa navyše konali v prvú septembrovú sobotu.

2. Rímskokatolícka cirkev na Slovensku sa následne neskôr rozhodla (s veľkou pravdepodobnosťou úplne nevedomky), že v tom istom termíne zorganizujú blahorečenie Anky Kolesárovej – takisto v Košiciach.

3. Richard Vašečka to zrazu obráti, a začne hovoriť, že organizátori pochodu ho (možno naschvál ako provokáciu) zorganizovali presne v termíne blahorečenia, a vyzve ich na zmenu termínu pochodu a svoj friendlist k akcii.

Takéto udalosti ma neprestajne presviedčajú o tom, že Boží humor je skvelý! 😊

Nemám nič proti blahorečeniu Anky Kolesárovej, no presunutie termínu akcie by možno mali radšej zvážiť jeho organizátori. Ani nie tak kvôli nevinnému dúhovému pochodu (toho v Košiciach som sa zúčastnil minulý rok a bola to milá a priateľská komunitná akcia), ale skôr kvôli zisteniam o tom, čo sa dialo v uplynulých desaťročiach v Pensylvánii. Osobné svedectvá, ktoré odtiaľ zaznievajú, sú vskutku desivé.

Bez serióznej reflexie týchto závažných prešľapov a prijatia efektívnych opatrení, ktoré by zamedzili ich opakovaniu, môžu totiž slová „radšej smrť ako hriech“ v kombinácii so znásilnením vyznievať dosť pokrytecky a cynicky.

Som rád, že takúto cestu poctivého a pokorného uvažovania na Facebooku naznačil napr. známy katolícky kňaz a publicista Karol Lovaš: „Celý proces akoby zostával v tieni desatisícok obetí sexuálneho zneužívania detí kňazmi, rehoľníkmi a rehoľníčkami v Cirkvi. Nevzali si život, s prežitými hrôzami zostávajú žiť ďalej. Bolo by dôstojné a tiež žiadúce, keby udalosť “čistoty” 1. septembra reflektovala aj tieto okolnosti. Ba čo viac, je tu šanca, že sa môže stať nová slovenská “svätica” ochrankyňou obetí sexuálneho násilia, nielen tých vojenských, ale aj tých, ktoré sú páchané vnútri Cirkvi. Mŕtvych, aj preživších. (…) Slovenská Cirkev má možnosť ukázať sebe, spoločnosti i svetu svoju chápavosť. Že nie je len prihlúplou moralizátorkou, akých je dnes všade dostatok, ale rozhľadenou, múdrou a súcitnou matkou,“ napísal na svojom osobnom profile.

Mrzí ma, že poslanec Vašečka si pred zdieľaním svojich dojmov vo verejnom priestore neoveril fakty, a rovno vyzval svojich priateľov, aby ich zdieľali a písali sťažnosti samospráve. Od kresťanského politika by som očakával, že sa po takýchto zisteniach primeraným spôsobom ospravedlní.

Našťastie existujú aj iné cesty, ako lacné vyhrocovanie napätia medzi kresťanmi a LGBT* komunitou – a som veľmi rád, že PRIDE Košice sa hlási práve k takýmto cestám. Už minulý rok sme v rámci neho spoločne s komunitou Gay Christians Slovakia zorganizovali historicky prvý kresťanský sprievodný program PRIDE-u na Slovensku s názvom Viera a dúha, ktorého súčasťou bolo premietanie filmu, diskusia a ekumenická bohoslužba, ktorá tak bola záverečnou bodkou za celým dúhovým týždňom v Košiciach. A kresťanský sprievodný program nebude chýbať na košickom PRIDE ani tento rok. Lebo je lepšie stavať mosty než múry. ✝️🤝🏳️‍🌈

 

Edit: O 22.01 organizátori PRIDE Košice zverejnili svoje oficiálne stanovisko.

Páčil sa vám tento text? Sledujte aj našu komunitu Starokatolíci v Bratislave na Facebooku a web www.starokatolici.eu.

Teraz najčítanejšie

Martin Kováč

Som manžel, otec, teológ, starokatolícky kňaz a ľudskoprávny aktivista. V rokoch 2019-2023 som pracoval na projekte obnovy Starého Lýcea. Aktuálne pôsobím na pozícii projektového manažéra v Nadácii Volkswagen Slovakia. Venujem sa najmä otázkam náboženskej slobody, medzináboženského a medzikultúrneho dialógu, právam menšín a vzťahu štátu a cirkví.