Denník N

Slovenská národná sranda

El capitano – A. Danko – a jeho strana sa vyjadrili a občanov uistili, že k žiadnemu „betónovaniu funkcií“ ala SMER-SD nedôjde. Prišli s vlastným návrhom zákona. A aj s vlastným betónovaním.

Stranu, ktorá je známa vďaka Janovi Slotovi a jeho breptom dnes pozná asi každý Slovák. V rokoch 2006 – 2010 sa spolu so SMERom a už mŕtvym HZDS zúčastnila na verejnom rozkrádaní štátu, čoho následkom bol úplný prepad preferencií v roku 2010, kedy sa dostala do opozície a následne v roku 2012, kedy vypadla z parlamentu. Zatiaľ čo Smer na čele s Ficom sa snažil o diskrétne rozkrádačky, SNS na čele s namol ožratým Slotom rozkrádala úplne otvorene. Na verejnosť prenikli kauzy ako nástenkový tender či kauza popolček. Nástenkový tender bol dokonca takou amatérčinou, že neskôr (v minulom roku) boli odsúdení dvaja ministri za SNS z toho obdobia. Ján Slota sa vtedy (počas koalície s HZDS) vyjadril, že SNS to prežije a bude v parlamente či už tam ostatní budú alebo nebudú. To ešte nevedel, čo na neho chystá neskorší rival a dnešný predseda SNS a kapitán v zálohe – Andrej Danko.

Danko sa okrem iného podieľal na tunelovaní vlastnej firmy (Lesostav Revúca). Počas toho napr. nevyplatil mzdy svojim zamestnancom. Takže sa na poste predsedu tejto strany zmenilo len jedno – zlodeja vystriedal bývalý privatizér.

V roku 2016, ako je už všetkým známe, sa SNS spojila spolu s Mostom – HÍD a SMERom – SD a vytvorila koalíciu. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby Slota dávno predtým nevykrikoval, že „pôjdeme do tankoch a zbúrame Budapešť“ či keby Ľudovít Černák (bývalý predseda SNS) ešte dávnejšie pred ním nevyzval na „zastavenie prenikania maďarskej iredenty a násilnej maďarizácie Slovákov“. V súčasnosti je naivné – aj napriek všetkým historickým skutočnostiam – sa domnievať, že mohlo prísť či príde k nejakému násilnému odtrhnutiu južného Slovenska a následnému pripojeniu k Maďarsku. V súčasnosti má Maďarsko vážny problém s demografiou a prirodzený prírastok obyvateľstva je na mínusových čísla – laicky povedané, počet maďarských obyvateľov jednoducho klesá každým rokom. Summa summarum – po tom, ako v roku 2016 SNS vstúpila do koalície, mohli jej podporovatelia predpokladať, že sa od začiatku velenia Andreja Danka buď strana zmenila k lepšiemu a dala na zdravý rozum (a že sa stráni pred predošlým vedením SNS – a že v záujme k lepšiemu Slovensku bude predkladať normálne zákony). Alebo mohli jednoducho predpokladať, že sa dali dokopy s Maďarmi iba v záujme toho, aby boli súčasťou pár tendrov (školstvo, obrana…) a mohli profitovať ako za Slotovej SNS. Dnes, dva roky po vzniku tohto zlepenca, už každý kriticky-rozmýšľajúci človek nemôže pochybovať, že realitou je druhá možnosť.

To všetko som spomenul iba na vykreslenie toho, že pre SNS bol vždy dôležitejší biznis ako hodnoty, ktoré jej členovia „vyznávajú“. V skutočnosti sa moderná SNS opiera o národný, sociálny a kresťanský pilier len aby to vo voľbách vždy dotiahla do šťastného konca a dostala sa do parlamentu. A následne sa príp. mohla podieľať na rozklade štátu.

Strana, ktorá ponúka odbornosť vo forme Antona Hrnka (ktorý verí, že na Slovensku pôsobí temná sila, lebo sa nevidel v televízii po tom, ako urobil tlačovku) či Jaroslava Pašku nie je nič iné ako strana diletantov a amatérov.

Píšem to aj po tom, ako Denisa Saková – tá nevýrazná ministerka vnútra – prišla s návrhom, aby bol policajný prezident zabetónovaný vo funkcii na celých 7 rokov. Tu znova vidíme smerácku rozvážnosť – pokúšajú sa docieliť to, čo chcú, ale aspoň pri svojich návrhoch zákona používajú logiku, že všetko má svoju mieru. Každému je jasné, že 7 rokov je v slovenskej politickej atmosfére celá večnosť, a že by im to zabezpečilo dosadeného policajného prezidenta. Potom však prišla SNS a všetko totálne zabila následným vyhlásením – „Spoločensky spravodlivé a demokratické je, aby prezident policajného zboru bol zvolený po novom na neurčitý čas.“ Už spomínaný Anton Hrnko v tom vidí všeobecný politický konsenzus. Podľa neho by mal policajný prezident ostať vo funkcii až do chvíle, pokým sa na tom nedohodne spoločne koalícia aj opozícia. Myslí si, že by na odvolanie malo byť treba 90 hlasov poslancov. Kto sa vyzná v politickej matematike vie, že by to znamenalo pre policajného prezidenta funkciu, akú má pápež – teda až do smrti. Hrnko dodal, že „sa treba naučiť žiť štátne“ a že by sa koalícia s opozíciou mali dohodnúť na kľúčových otázkach. Profesionáli z SNS nám teda ako vždy ponúkajú riešenie situácie!

Aj tieto fakty ukazujú, v akom absolútnom rozklade je slovenský nacionalizmus. Nie, že by zanikol alebo niečo podobné. Akurát sa ho pokúšajú zosobňovať neschopní lídri, ktorí sa do vedenia štátu nemali nikdy dostať.

Preto SNS nie je a nemôže byť  pokračovateľkou starej a historickej Slovenskej národnej strany, ktorá bola svedkyňou dejín. Môže sa za ňu nanajvýš považovať. Pokým však vo vedení ostanú „neschopáci“, nemôžu voliči tejto strany očakávať žiadne zázraky.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Daniel Valko

„Ten, kto má dosť odvahy a trpezlivosti celý život sa pozerať do tmy, prvý v nej uvidí záblesky svetla.“ D.Glukhovsky