Denník N

Mýty o psychických poruchách: Sme manipulatívni (+video)

Edvard Munch, The Brooch/Eva Mudocci, Foto: wikipedia.org
Edvard Munch, The Brooch/Eva Mudocci, Foto: wikipedia.org

Hraničná porucha zahŕňa obrovské množstvo mýtov. Keď som zbadala ich počet, pokrčila som čelo, povzdychla si a so slovami „Osobný pohľad je to najvzácnejšie“ som zaradila spiatočku. Až do istého momentu.  

Jedného dňa sedím v autobuse, keď tu mi do očí udrie populárny jútubový kanál na tému psychických porúch. Mladý chalan pred kamerou spovedá ľudí. Tí prehovárajú o psychických ťažkostiach. Zbadám sympatické dievča s emočnou nestabilitou, snaží sa vysvetliť svoje konanie. Manipulovala som ľudí vo svojom okolí, robila som im zle… Chytám sa za hlavu, vypínam video. Pol milióna prezretí. Ach jaj.

Zvonku môže naša osobnosť vyzerať na základe všelijakých mýtov takto:

Hraničná porucha (HPO) = manipulácia + samá dráma + doživotné trápenie + iracionalita

Zvnútra? Možno vás prekvapím, ale univerzálna rovnica neexistuje. U každého sa HPO prejavuje inak, v konečnom dôsledku existuje 256 takýchto rovníc. (Symptómov emočnej nestability je deväť, človek musí spĺňať minimálne päť).

No uvedená rovnica neplatí pre nikoho, všetky z uvedených ingrediencií sú mýtom.

Nie sme manipulatívni hraničiari

Predstavte si, že z veľkej diaľky sledujete dvoch ľudí, Janka a Marienku. Janko chce ísť domov, ale Marienka je extrémne hladná. Navyše práve zbadala perníkovú chalúpku a chce sa do nej zahryznúť. Janko sa jej snaží vysvetliť, že za pár minút prídu domov, kde ich čaká teplý obed. Marienka to nevie vydržať. Jej hlad je nezvládnuteľný. Cíti sa akoby nejedla celé dni. A tak sa rozhodne Janka presvedčiť.

Zomriem ak nepôjdeš so mnou, zostanem pri perníkoch, už sa za tebou nikdy nevrátim!

Ste nestranný pozorovateľ situácie. Otázka znie: Je Marienka manipulatívna?

Na otázku máme tendenciu odpovedať kladne, no nezamyslíme sa pri tom nad dôležitou skutočnosťou. Čo cíti Marienka? Manipuluje naschvál? A uvedomuje si vôbec, že manipuluje?

Problém manipulácie je takýto: Ľudí s HPO označujeme za manipulatívnych práve na základe reakcií, ktoré sa nám zdajú neprimerané. Marienka je predsa hladná, neumiera, čo má čo Jankovi hovoriť také hlúposti!

Tu však nastáva problém. Pozorovateľ nevie ako sa Marienka cíti. Preto nemá žiadne právo označiť ju za manipulatívnu. Dievčina má totiž HPO a cíti sa inak ako by sa v danej situácii cítil bežný človek. Preto je pre nás Marienkina reakcia navonok neprimeraná. To si však častokrát neuvedomujeme. Akoby nám v danom momente zlyhala schopnosť empatie.

A nálepka manipulácie je na svete.

The manipulative girlfriend, Autor: boobookittyfuck. Foto: deviantart.com

Neopusti ma, podrežem sa a iné poviedky

K nepravdivému fenoménu „manipulatívnych hraničiarov“ prispievajú aj médiá. Za všetky filmy spomeniem Osudovú príťažlivosť, ktorá túto bublinu nafúkla najviac. Situácia vzájomnej manipulácie dvoch ľudí je tu dovedená do absolútneho vrcholu.

V snímke sledujeme dvoch jedincov, Alex a Dana. Dan má svoju rodinu, no čosi mu chýba. Jedného dňa sa stretá s naoko nevinnou Alex. Po spoločne strávenej noci s Alex sa Dan plánuje vrátiť ku svojej rodine. Bol to preňho jednodňový nevinný románik, nič viac.

Alex na spoločnú noc len tak ľahko nezabudne, Dana považuje za svojho partnera a odmieta ho pustiť domov. Nakoniec sa z absolútneho zúfalstva rozhodne podrezať si žily. Dan zbadá krv na jej rukách, snaží sa ju zachrániť.

Nuž, Osudová príťažlivosť je jeden z filmov, ktoré sa inšpirovali HPO, ale pre zisk a popularitu sa rozhodli symptómy poruchy nafúknuť do enormných výšin.

Možno naozaj existujú emočne nestabilní jedinci, ktorí by sa v momente odchodu ponížili k takémuto činu. Zároveň si však myslím, že ak by sa nejakí našli, väčšina z nich by tak činila nie z vlastných úvah, ale po prezretí Osudovej príťažlivosti. (Potom je tu druhá skupina ľudí, ktorá v takýchto situáciách naschvál koná úplne opačne, len aby stigmu neposilňovala. Sem patrím aj ja.)

Osudový film, ktorý pritiahol pozornosť verejnosti. Foto: Variety.com

Inak povedané: My, hraničiari (ako nás spoločnosť nazýva), nemáme stálu identitu. Nevieme kým sme. Ak nám ukážete, že človek s HPO koná takýmto spôsobom, budeme sa podľa toho správať. Ak bude v médiách v súvislosti s HPO reč o manipulatívnosti, drámach, iracionalite a konštantnom rezaní, prevezmeme tieto vlastnosti za svoje.

Prečo to robíme? Takýmto spôsobom získavame chýbajúcu identitu. Práve preto je každé zveličovanie emočnej nestability extrémne nebezpečné.

Kde kauzalita nahrádza rozum

Manipulácia sa u hraničnej poruchy – ako sme mohli vo filme vidieť – častokrát spája so sebapoškodzovaním. Problém je, že takýmto zobrazením dochádza k nesprávnej interpretácii. Môže sa nám zdať, že medzi sebapoškodzovaním a manipuláciou existuje kauzálny vzťah.

Režem sa. Prečo? Preto, aby som získala tvoju pozornosť, zmanipulovala ťa, dosiahla to, čo chcem.

Aká je realita? Ľudia s HPO sa môžu sebapoškodzovať z rôznych príčin – neúnosná psychická bolesť,  potreba cítiť alebo naopak, tlmiť bolesť. Sebapoškodzovanie tiež nadobúda rôzne podoby, radíme sem napríklad alkohol, drogy, ostré predmety.

Človek s HPO sa však sebapoškodzovať nemusí vôbec. Ja si neubližujem, no spĺňam iné symptómy emočnej nestability.

Moisés Mahiques, Foto: theodysseyonline.com

Samozrejme, zvonku to môže pôsobiť inak. Najčastejšie máme tendenciu myslieť si, že jedinec chce takýmto negatívnym spôsobom zaujať pozornosť. Pokiaľ sa však daného človeka nespýtame, nevieme, čo naozaj cíti. Preto je zbytočné vynášať súdy na základe subjektívneho pozorovania.

Vzhľadom na to, že médiá skresľujú reálny obraz psychických porúch, rozhodla som sa vybrať výnimočné filmy, ktoré do tejto kategórie nespadajú. Naopak, emočná nestabilita sa dá prostredníctvom nich ľahšie pochopiť.

Prvá krátka ukážka sa venuje pochopeniu HPO, konkrétne problémom s nestálou identitou, prázdnotou a vzťahmi.

No predtým: ak vám duševné zdravie chýba a potrebujete dobiť baterky, čerstvú dávku dostanete ♦na mojej stránke tu♦

A teraz už príjemné pozeranie :)

https://www.youtube.com/watch?v=rpLjZAyXDR4

P.S.:

Mýty o HPO sú podobne rozoberané v rôznych príručkách pre ľudí s HPO a ich príbuzných (napr. aj tu). V tomto článku som poskytla vlastné pochopenie jednotlivých mýtov (celý zoznam odporúčanej literatúry nájdete tu).  

Teraz najčítanejšie