Denník N

Ako ušiť tender, aby sadol aj Bonulu

Bonul je firma Bödör ovcov, ktorá vyrástla za vlád Smeru. Foto N – Tomáš Benedikovič.
Bonul je firma Bödör ovcov, ktorá vyrástla za vlád Smeru. Foto N – Tomáš Benedikovič.

Nadácia Zastavme korupciu podala hromadný podnet na kontrolu 26-tich tendrov za vyše miliardu eur. Ministerstvá, štátne organizácie a podniky pri nich žiadali predloženie špecifického certifikátu označeného ako „integrátor C4“. Na Slovensku ho zastrešujú tri firmy, pričom jedna z nich je Bonul podnikateľa Miroslava Bödöra, ktorého médiá spájajú so Smerom.

Práve Bonul bol najúspešnejší v súťažiach, pre ktoré sa nadácia obrátila na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). V tých, ktoré už boli vyhodnotené, uspel osemkrát, v ďalších bol subdodávateľom. V troch prípadoch – na ministerstve obrany, hospodárstva a v Slovenskom vodohospodárskom podniku, sa o zakázku uchádzal sám, bez konkurencie. (Pozrite si kompletný zoznam tendrov, ktoré sme navrhli prešetriť.) Bonul poskytuje strážne služby, ako subdodávateľ uspel aj vo verejných obstarávaniach, ktorých predmetom boli stavebné či iné činnosti.

Čo je systém C4? 

Ide o integračný bezpečnostný systém pre obsluhu budov, ktorý vyrába ďalšia súkromná spoločnosť – Gamanet. Je to nástroj pre centrálne riadenie bezpečnostných prvkov, ako sú kamery či vstupné brány. Gamanet si vytvorila akýsi súkromný systém certifikácie osôb, ktoré môžu do systému C4 zasahovať. Ak teda niekto napríklad zapojí do systému novú kameru a nemá príslušnú certifikáciu, Gamanet to môže vyhodnotiť ako porušenie jej práva na patent.

Zoznam obchodných partnerov Gamanetu je verejne dostupný. Najvyšší stupeň certifikácie takzvaný “systémový integrátor” však musí zastrešiť každú zmenu v systéme. Na území Slovenska sú systémovými integrátormi len tri firmy Bonul, Syteli a VEL Security. Pričom Bonul a VEL Security boli v minulosti personálne prepojení. Predchodcom VEL Security je BMN Security, kde figurovala Miriam Gombíková, za slobodna Bödörová. Ide o dcéru podnikateľa Bödöra.

Samotný systém C4 stojí len pár tisíc eur a verejní obstarávatelia ho pre nízku cenu môžu kúpiť priamo, bez verejného obstarávania. Inštalovaním systému C4 a pristúpením na zmluvné pravidlá Gamanetu sa dostali verejní obstarávatelia dobrovoľne do pasce, keďže zásahy do neho nemôže robiť nik, koho súkromník neodobrí.

Ako to funguje? 

Viaceré štátne inštitúcie si bez súťaže kúpili a začali používať systém C4. Následne začali tieto verejné inštitúcie začleňovať zanedbateľné servisné práce na systéme C4 do iných, so systémom C4 nesúvisiacich súťaží. Napríklad v rozsiahlej súťaži na stavebné práce je zahrnutá aj drobná, niekoľkoeurová úprava v systéme C4. Ak chce stavebná spoločnosť súťažiť o stavebnú zákazku, nezaobíde sa bez spoločnosti, ktorá má certifikát C4.

V rozpore so zákonom tak môže byť, ak sú marginálne práce na systéme C4 zakomponované do veľkej, so systémom C4 nesúvisiacej zákazky. Správne by mala inštitúcia samostatne súťažiť práce na systéme C4 a samostatne stavebné alebo iné práce.

Protisúťažný charakter podmienky C4 spočíva aj v tom, že ani v jednom prípade verejní obstarávatelia neumožnili alternatívu zámeny systému za iný systém. V prípade stomiliónovej zákazky by možno uchádzač rád dodal alternatívny systém od iného výrobcu za pár tisíc eur, len aby nemal prekážku v podobe nutnej dohody so zmieneným Bonulom, Syteli alebo VEL Security pri podaní ponuky na celé stavebné práce za stovky miliónov. Konkurenčnými výrobcami sú napríklad ABBAS, Honeywell, Siemens, Trade Fides či spoločnosť CGC.

Úrad pre verejné obstarávanie už raz pokutu za vyžadovanie certifikátu C4 udelil Sociálnej poisťovni. Potrestaná Sociálna poisťovňa vyžadovala v tendri predloženie „certifikátu systémového integrátora C4”. Tým podľa úradu „v rámci relevantného trhu v čase zadávania zákazky disponoval veľmi obmedzený okruh hospodárskych subjektov.”Aj tu vyhral Bonul.

V podnete od nadácie sú aj štyri zakázky, ktoré doposiaľ neboli uzatvorené. Tým pádom je u nich možná efektívna kontrola ÚVO: ide o modernizáciu plavebných komôr v Gabčíkove za 139 mil. eur, dodávku služieb pre Správu štátnych hmotných rezerv a dva tendre na modernizáciu železničnej trate.

Miroslav Cák, Zuzana Petková

Nadácia Zastavme korupciu

Ak chcete podporiť investigatívny projekt  s Pavlom Fejérom Cez čiaru, máte na to posledných pár dní. 

Teraz najčítanejšie

Zastavme korupciu

Veríme, že Slovensko môže byť krajina, v ktorej čestné konanie nie je rarita, ale spoločenská norma a podvody nie sú prehliadané, ale trestané.