Denník N

Výzva všetkým slušným ľudom pracujúcim vo verejnej správe

Boj s korupciou sa dá vyhrať, ak si uvedomíme, akú moc máme v rukách a že záleží iba na nás, dobrých ľuďoch, či budeme slepo nasledovať príkazy zhora alebo odmietneme konať či upozorníme na konanie nekalosti tam, kde na to máme dosah.

Milí spoluobčania vo verejnej správe, mám na vás obrovskú prosbu. Ak vám vo vašom zamestnaní dajú za úlohu vykonať niečo hraničiace so zákonom a vy tušíte, že to nie je v poriadku alebo ste svedkom toho, ako dochádza ku korupcii, klientelizmu alebo inej nekalej činnosti, začnite zbierať dôkazy o protizákonnosti týchto úkonov a snažte sa nájsť iných kolegov, ktorí budú ochotní bojovať proti tejto zažratej špine.

Nebude to jednoduché, ale veľmi vás prosím, nájdite si cestu ako bojovať proti týmto praktikám a limitovať či úplne odstrániť túto pliagu z našej spoločnosti. Rozumiem tomu, že odmietnutím príkazu by ste len prišli o zamestnanie a pravdepodobne by to neviedlo k žiadnej zmene. Ak však budete o korupcii a iných nezákonných praktikách povedzme zbierať dôkazy a po čase ich zverejníte (alebo podáte podnet na ich prešetrenie ako to robí nadácia Zastavme korupciu), verte tomu, že to neostane bez povšimnutia a spoločenský tlak môže spustiť veľké zmeny. Ale na to je potrebné väčšie množstvo odhodlaných ľudí.

Byť sebeckým je vždy jednoduchšie ako prekonať svoje potreby a bojovať za niečo vyššie. Ale tento boj stojí za to. Bojujme za lepšiu spoločnosť. Za takú, kde korupcia a zlodejina je neprípustná a prioritnými hodnotami spoločnosti sú nezištná vzájomná pomoc a slušnosť.

Už mám dosť denných správ o predražených tendroch pre blízke osoby, o dosadzovaní nekvalifikovaných kamarátov na vysoké posty, o prázdnych populistických rečiach, ktoré sa len snažia odvrátiť pozornosť od dôležitých tém. Kradnú sa tu naše peniaze a my sme pripravovaní o život v kvalitnejšej spoločnosti.

Tak sa nebojme a začnime tento boj za Slovensko zajtrajška.

Dá sa to, ak sa nájdu odhodlaní ľudia s chrbtovou kosťou, ktorí už toho majú dosť a budú schopní položiť záujmy spoločnosti pred svoje záujmy. Ak tak začne robiť každý ešte dnes, zmena sa dostaví veľmi skoro. Neverím, že na Slovensku pracuje na verejných postoch toľko ľahostajných, sebeckých či zlých ľudí.

Ako chceme zmeniť Slovensko, keď my sami s tým nezačneme tam, kde na to máme dosah?

Teraz najčítanejšie