Denník N

Lenny Kravitz: Are you gonna go my way? – Ako vzniká hit

lenny kravitz bubeníčka

Kravitz je priezvisko ukrajinského pôvodu, odvodené od slova кравець, t. j. „krajčír“.

Vlasy lietajú vo vzduchu, nohy podupkávajú, telá nadskakujú… Pretože šialene sa opakujúci gitarový motív nedáva veľmi na výber. Na Lennyho sa v tom klipe zo stropu spúšťa luster v tvare koruny akoby na kráľa a okolo neho tancuje obecenstvo… Veru, ani ja som netušil, že tento song môže byť o božom synovi… „Ja som ten vybraný, ja som ten jediný… Prišiel som zachrániť deň a neskočím, kým to nedokonám… Tancujte a milujte sa.“ Pri niekom, kto káže v mene Ježiša, by sme asi čakali niečo pokornejšie ako červený kostým, elektrickú gitaru a necudne sa vlniace fanynky naokolo… A tiež by sa patrilo kázanie zakončiť slovíčkom „Ámen“ a nie „Yeah“! No, ale aspoň nás to trošku núti sa zamyslieť… Veď nezvyšujú aj farári hlas? Nie je radosť (z hudby) to, čo by si prial aj Ježiš? Nechodila aj Eva po svete nahá? Čert ho vie! Toto je výklad Lennyho Kravitza a vám akurát zostáva na to kliknúť alebo nie.

Ako som už písal – riff sa naozaj opakuje až nezvykle často. Mení sa väčšinou len spôsob akým sa hrá: Raz znie skreslená gitara sprava, občas sa pridá druhá zľava, potom druhá ustúpi spevu atď. Proste keď máš cit pre naaranžovanie skladby, veľa nepotrebuješ… Refrén („Are you gonna go ma way?“) je zaspievaný tak nahusto, že počuť len „Are you go my way?“…

Základný riff Kravitz zložil spoločne s gitaristom Craigom Rossom, keď pracovali na albume pre Vanessu Paradis a čakali kým príde na nahrávanie. Aby ju neoberali o čas, nahrali to behom piatich minút. Nevediac čo s nahrávkou ďalej, púšťal si Lenny riff dookola. Potom doma napísal text, na druhý deň ho zaspieval a bolo to. Zdalo sa mu to „cool“ ale nečakal, že to môže byť hit. Ako sa vyjadril, bola to čínština – niečo úplne odlišné v porovnaní s tým čo sa hralo v rádiách.

Gitaru v štúdiu nahral Ross, bicie Kravitz a basu Tony Breit. Výrazne nastajlovaná bubeníčka z videoklipu v skutočnosti nenahrala do skladby ani úder. Počas natáčania videa bola čerstvou posilou v kapele. „Dal som jej afro prochňu… Wow! Bolo to úžasné! Vizuál, song, chvíľa. Bola to dokonalá búrka.“(Kravitz)

Amen.

Pokiaľ chcete e-mailom odoberať moje nové články, dajte mi vedieť na halamao(a)gmail.com.

Tagy: #lennykravitz #rock #jesus #areyougonnagomyway #text #preklad #akordy #koncert #kravitz #vanessaparadis

Teraz najčítanejšie

Ondrej Halama

Hity sú skladby, ktoré sa dokážu prihovoriť masám... Ich tvorcovia dokážu vystihnúť niečo, čo majú mnohí ľudia spoločné a čomu náš mozog nedokáže odolať. Za ich vznikom bývajú osvedčené postupy, talent, ale aj nové experimenty a náhody... https://www.facebook.com/blogohitoch/