Denník N

Odvodová rabovačka pokračuje. Chystá sa zvýšenie sociálnych odvodov!

Ako zaplátať dieru v rozpočte v plánovaných príjmoch? Nuž, dali sa hlavy dokopy a jednoduchou smeráckou logikou vymysleli geniálne riešenie.

Leto pomaly končí, prichádza jeseň a s ňou aj plány na ďalší rok pre všetky rezorty, pretože financmajster Kažimír pripravuje návrh rozpočtu. Zároveň, ak sa neudeje nič mimoriadne bude to aj predvolebný rok, a preto treba odložiť bokom čosi aj na obľúbené kampaňové sociálne balíčky. Ekonomike sa síce podľa štatistík veľmi dobre darí, ale aj v takýchto časoch sa každé euríčko príjmov počíta.

Do pripravovaných opatrení, ktoré mali priniesť eurá navyše do štátneho prasiatka, bolo zaradené aj ročné zúčtovanie sociálnych odvodov. Prvýkrát by sa vykonávalo síce až za rok 2019 v roku 2020, ale už budúci rok by sa s ním dalo pochváliť v rámci pripravovaných príjmov. No keďže napriek tomu, že sa návrh zákona pripravoval skoro rok, a ministerstvo už malo za sebou stretnutia v rámci predbežného pripomienkového konania, do legislatívneho procesu sa nakoniec nedostal.

Na zadné sa totiž postavila Sociálna poisťovňa s argumentom, že potrebuje na zúčtovanie viac času a zákon sa teda o dva roky posúva. Hm, pre poistencov, ktorí na zúčtovanie aj v oblasti sociálnych odvodov čakajú roky to nie je až taká tragédia, tú chvíľu už vydržia. Horšie je to pre štátne prasiatko, do ktorého malo zúčtovanie už v roku 2020 priniesť cca 50 miliónov eur. A tak nastala otázka, ako zaplátať túto dieru v plánovaných príjmoch? Nuž, dali sa hlavy dokopy a jednoduchou smeráckou logikou vymysleli geniálne riešenie. No predsa zvýšením odvodov!

Pôvodne plánované zúčtovanie malo vybrať odvody hlavne od tých, ktorí mesačne prekročili maximálne vymeriavacie základy a zo zvyšku svojej mzdy alebo odmeny sociálne odvody už neplatili. Zúčtovaním by sa totiž zaviedol nielen takýto mesačný strop, ale aj ročný a v tom by sa im príjem pekne rozložil, spočítal a doplatili by do štátneho prasiatka. Pri tejto variante je dobré ostať, lebo však komu ak nie tým, čo dobre zarábajú treba zobrať. Toť logika tvorcov tejto plánovanej zmeny. Nuž a potom stačí zobrať do rúk štatistiky zo Sociálnej poisťovne a zistiť, koľko zhruba poistencov má príjmy vyššie ako platné maximálne vymeriavacie základy, vydeliť týmto počtom chýbajúcich 50 miliónov a perpetum mobile je na svete. Treba zvýšiť maximálny mesačný vymeriavací základ, a to hneď zo sedemnásobku priemernej mzdy na jej jedenásťnásobok!

V praxi by to znamenalo, že podľa súčasne platného zákona by sa budúci rok platili mesačné odvody na sociálne poistenie maximálne z hrubej mzdy vo výške 6 678 eur. No ak sa podarí táto zmena, pravdepodobne poslaneckým návrhom na poslednú chvíľu k otvorenej novele zákona o sociálnom poistení, budú sa platiť maximálne zo mzdy vo výške 10 494 eur.

A áno, teraz môže prísť marketingový argument, že táto zmena sa bude týkať len možno niekoľko sto zamestnancov a ich zamestnávateľov, ktorí aj tak nadštandardne zarábajú. Tu je potrebné si ale uvedomiť viac vecí. Ak tu nechceme mať montážnu dielňu a chceme, aby zahraniční investori priniesli aj profesie s vyššou pridanou hodnotou. tak takéto platy skúsených a schopných manažérov nie sú výnimkou.

Rovnako je potrebné si uvedomiť, že táto zmena sa môže týkať aj zamestnancov s odstupným alebo odchodným či mimoriadnymi odmenami. Najzávažnejším argumentom proti tejto zmene je ale fakt, že napriek vysokým odvodom, ktoré títo zamestnanci zaplatia, nedostanú za ne vyššie dávky ako materská, nemocenské alebo dôchodok, nakoľko tieto dávky majú svoje stropy ďaleko nižšie. Namiesto toho, aby sme riešili komplexne zníženie odvodového zaťaženia a sústredili sa na vyššie čisté mzdy všetkých pracujúcich, prinášame osvedčené no nesystémové perpetum mobile – keď chýba, treba zobrať zamestnávateľom a zamestnancom, veď z cudzieho krv netečie a v štátnej správe alebo tých pár štátnych akciovkách sú síce manažérske platy slušné, no odvody sa aspoň vrátia do štátneho prasiatka. Na záver nehovoriac o tom, že táto zmena sa znovu chystá pokútnym spôsobom, mimo štandardný legislatívny proces, lebo vyjsť von s takýmto návrhom si štandardne vyžaduje odvahu, ale ešte viac asi drzosť.

Teraz najčítanejšie

Jaroslava Lukačovičová

Poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska, prezidentka účtovnej asociácie a expertka strany SPOLU na dane, odvody a podnikateľské prostredie. ➡️ Kandidujem vo voľbách do NR SR za koalíciu PS/SPOLU s číslom 19 ⬅️