Denník N

Šľak ma ide trafiť, z toho Lajčáka

Z pomedzi všetkých kandidátov na prezidenta, či už ohlásených, alebo len tušených, má najväčšiu šancu na úspech Miroslav Lajčák.

Ako by ste sa cítili, ak by ste mali prezidentský palác na dosah, a zároveň by bol pre vás nedosiahnuteľný. Stačí jediný krôčik, jedno gesto, jedno áno. Prekročíte Rubikon a pred vami bude už len triumf. Nepotrebujete kvôli tomu strieľať z Aurory, ani organizovať palácové prevraty. Stačí len to jedno. Povedať áno. Nie však Jarmile Hargašovej, ale Róbertovi Ficovi. A to je problém. Fico a jeho toxické okolie sú prekážkou, ktorá Lajčákovi hatí cestu do prezidentského paláca.

Kým Ficova červenohnedá hviezda žiarila v čele vlády, v jej priazni si spokojne hoveli a hrozienka z koláča vyberali oni. Salónni socialisti, nezasiahnutí škandálmi a podozreniami z korupcie. Len sa tak viezli a keď bolo treba, ukázali sa, ako „ ľudská tvár“ Smeru. Medzi nimi aj Lajčák. Síce nestraník, ale o to väčší smerák. Bolo to fajn. Užívať si plody cudzej práce. Taký socík, po kapitalisticky.

Situácia sa zmenila a Fico žiada splatiť dlh. Žiada, aby Lajčák urobil niečo pre Smer. Ten starý, dnes už skompromitovaný Smer. A samozrejme pre Fica. No nie je to také jednoduché. Ficova hviezda pohasla a stala sa z neho prekážka znižujúca budúci koaličný potenciál. Pre aparátčika ako je Lajčák, je preto takáto ponuka nevýhodná. Prichádza presne o päť rokov neskôr, ako mala. Ak by sa teraz postavil za Fica, stratí aj posledné zvyšky svojho kreditu.

Ísť dnes do prezidentských volieb s požehnaním Fica, je to isté, ako prijať pozvanie od Charóna, na vyhliadkovú plavbu po rieke Styx. Sadnete mu na lep, a on vás odprevadí do zatratenia.

Teraz najčítanejšie