Denník N

Podnikatelia, chcú vás (zase) dotiahnuť na políciu

Ak si myslíte, že máte funkčný občiansky preukaz pre elektronickú komunikáciu so štátom, môžete byť nepríjemne prekvapený.

Je všeobecne známe, že štát v uplynulých rokoch nalial do portálu slovensko.sk stovky miliónov eur a masívnou kampaňou sa snažil presvedčiť občanov a podnikateľov, aby si aktivovali služby prostredníctvom elektronického občianskeho preukazu. Lákadlom bol predovšetkým prísľub, že vám stačí len raz navštíviť oddelenie dokladov, a potom už budete môcť vybaviť takmer všetko z pohodlia domova.

Ak ste sa nechali nalákať pred 24. októbrom 2017, vedzte, že ministerstvo vnútra vás má tak veľmi rado, že chce občanov a podnikateľov vidieť znova. Zo strany ministerstva vnútra totiž došlo k hromadnému zneplatneniu všetkých certifikátov vydaných pre občianske preukazy. Dôvod? Potenciálna zraniteľnosť elektronického podpisu, ktorá sa prevalila koncom minulého roka.

Znamená to, že ak ste si aktivovali občiansky preukaz pred 24. októbrom 2017, do vašej schránky sa síce prihlásite, nemáte však v poriadku elektronický podpis, ktorým by ste sa podpisovali v prípade odosielania dokumentov. Inými slovami, prečítate si poštu od štátu, vy však štátu dôležité podania nedoručíte.

Ak ste živnostník, zistíte to napríklad pri snahe rozšíriť voľné živnosti v rámci živnostenského oprávnenia, alebo ak chcete prostredníctvom kvalifikovaného elektronického podpisu komunikovať s daňovým úradom. S rovnakým problém sa stretne bežný občan, ktorý sa teší z dieťaťa a chce z pohodlia domova vybaviť rodinné prídavky.

Žiadosť si vypíše, pred cieľom však príde STOP v podobe neplatných certifikátov na jednotlivé úkony:

Pre zväčšenie kliknite na obrázok.

Bez platného certifikátu vaše podanie nedokončíte. Ak chcete preventívne zistiť, v akom stave je váš certifikát, tu je postup:

  1. Vytiahnite občiansky preukaz a čítačku,
  2. choďte na portal.minv.sk,
  3. prihláste sa cez svoj BOK-kód,
  4. kliknite v ľavej spodnej časti na „Zoznam certifikátov vydaných na Vašom občianskom preukaze s čipom alebo na doklade o povolení na pobyt s čipom“.

Zodpovednosť za ďalšie zbytočné obťažovanie ľudí nesie súčasná ministerka vnútra D. Saková: „Držiteľom OP, ktorí elektronický podpis s bezpečnejším certifikátom naliehavo nepotrebujú, ministerstvo vnútra odporúča vyčkať na automatizovanú výmenu certifikátov –  bez potreby návštevy oddelenia dokladov. Ako na tlačovej konferencii v Klientskom centre na Tomášikovej ulici v Bratislave uviedla štátna tajomníčka MV SR Denisa Saková, ministerstvo vnútra zrealizuje automatizovanú výmenu v priebehu niekoľkých týždňov.“ (tlačová správa z 31. októbra 2017).

Z prísľubu automatizovanej výmeny v priebehu niekoľkých týždňov sa stalo „občanom, ktorí elektronický podpis naliehavo nepotrebujú, odporúčame počkať na automatizovanú výmenu certifikátov, teda bez návštevy oddelenia dokladov, ku ktorej by malo dôjsť začiatkom budúceho roka“ (od 0:39).

Je september 2018, takmer rok od verejného prísľubu D. Sakovej „o nahratí nového, bezpečného certifikátu vzdialeným prístupom v priebehu niekoľkých týždňov“ (od 4:15), a podnikatelia a občania sú naďalej odkázaní na návštevu oddelenia dokladov v prípade, že ich certifikáty sú neplatné a chcú využívať elektronickú komunikáciu prostredníctvom občianskeho preukazu a portálu slovensko.sk. Samozrejme, na svoje vlastné náklady a stratený čas, keďže oddelenia dokladov fungujú len v pracovné dni a v časoch, kedy je väčšina ľudí v práci. A na vlastné riziko, že návšteva nebude zbytočná a cez portál slovensko.sk sa podarí úkon platne uskutočniť.

Možno je načase pripomenúť teraz už ministerke vnútra alebo iným kompetentným digitálnym a iným lídrom, že sú tu nesplnené úlohy voči občanom a podnikateľom. A tiež, že sa nestačí v rámci digitalizácie a odbúrania byrokracie len tváriť, že zrušíme nosenie troch výpisov a už sme poskočili vo všetkých rebríčkoch o pár priečok. Ktovie, aký je nový termín na automatizovanú výmenu certifikátov? Dúfam len, že opäť nebudeme počuť v médiách, ako za zlyhanie digitalizácie môžu podnikatelia, lebo si veci nechávajú na poslednú chvíľu…

 

Teraz najčítanejšie

Jaroslava Lukačovičová

Poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska, prezidentka účtovnej asociácie a expertka na dane, odvody a podnikateľské prostredie.