Denník N

Bločková lotéria verzia 2.0

Ako sa jednoduchá stránka snaží zmeniť to čo nedokázala ani bločková lotéria

Asi to poznáme všetci, prídeme do prevádzky alebo stánku kúpíme si kebap, kahance, burčák, zmrzlinu, lístok na reťazovku, chlapík zobere peniaze a tam to končí. Žiadny bloček, doklad, faktúra koniec. Na Slovensku je to taká klasika, nikto sa nad tým nepozastaví. A tak ako sa ľudia delia na tých, ktorí majú radi dietnu Colu a tých čo nie, tak sa delíme na tých, ktorým to vadí a tých, ktorým je to úplne jedno.

Paradoxne je len veľmi málo ľudí, ktorým to naozaj vadí, aj keď vačšine z nás strhnú z výplaty daň z príjmu a odvody a nemôžeme povedať svojmu zamestnávateľovi, že vieš čo, túto výplatu mi vyplať bez odvodov na ruku. Aj keď určite aj takých sa zopár nájde, ale v mojej zahraničnej korporácii je to proste no-go. A práve nedávanie bločku v konečnom dôsledku je v podstate neplatnie dane zo zisku a DPH a sú to tie peniaze, ktoré potom chýbajú na školy, cesty, cyklocesty. Aj keď na Slovensku je ochota platiť dane úmerná kradnutiu politikov, alebo odlievaniu ziskov velkých korporácií cez rôzne „licenčné poplatky“ do Holandska, Írska, Švajčiarska,čo je podľa mňa ešte väčší problém.

Národná bločková lotéria

Môžno si niektorí pamätáte ako sa spustila v decembri 2013 Národná bočková lotéria. Máziková s veľkým úsmevom nás lákala registrovať svoje bločky nad 10€ aby sme mohli vyhrať peniaze. Nápad to nebol zlý a podľa dostupných informácií klesol počet zistených porušení zákona o elektronických registračných pokladniciach v porovnaní s rokmi bez národnej bločkovej lotérie o 21%.

Tých 21% je celkom slušné číslo, ale prečo potom keď si kupujem kahance v Slávičom údolí na Všech svätých tak tí stánkari sa ani len neunúvajú mať registračnú pokladnicu alebo predstierajú, že im akurát nefunguje. Prečo keď si kupujem melón pri ceste tak je to o tom istom? Ale asi tie Španielske melóny sú v podstate „predaj z dvora“.

A toto všetko sa snaží zmeniť jedna velmi jednoduchá stránka www.nedavablocky.sk. Môžete hodnotiť, či Vám daná stránka dala alebo nedala bloček, prípadne pridať novú prevádzku. Bolo by fajn, keby časom dostávali notifikácie majiteľia prevádzok, aby vedeli ktorí čašníci si nechávajú tržbu pre seba, alebo prípadne aby si Finančná správa mohla vytypovať lokality, kde by bolo vhodné robiť kontroly.

Vyskúšajste si to aj vy na nedavablocky.sk

Teraz najčítanejšie