Denník N

Prečo nám sľubujú niečo, čo má byť samozrejmosťou?

Krajšie, transparentnejšie, otvorenejšie, silnejšie, fungujúce a, samozrejme, bezpečné mesto. Toto všetko nájdeme vo volebných programoch naprieč celým Slovenskom. Ale nemá to byť samozrejmosť?

Každý primátor skladá sľub, v ktorom sa píše, že bude riadne plniť svoje povinnosti, ochraňovať záujmyobce a Slovenskej republiky. Takže by sa mal riadne starať o cesty, chodníky, bezpečnosť, mal by byť transparentný a otvorený, a tak ďalej. Mal by robiť to, čo mu kážu zákony. U nás to funguje tak, že kandidáti povyšujú svoje pracovné povinnosti primátora na volebný program a ohurujú svojich voličov silnými frázami.

Nemal by byť volebný program niečo viac? Nemali by to byť volebné vízie, ktoré sú viac ako to, čo má byť samozrejmosťou? Byť primátorom alebo starostom je práca, ktorá je platená. Tak, ako požiarnik, lekár alebo učiteľka. Aj oni nastupujú do práce s tým, že ju budú robiť najlepšie ako vedia. Majú svoje povinnosti ako aj primátor. Prečo potom kandidáti na primátorov povyšujú svoje pracovné povinnosti na volebný program? Podľa mňa je volebný program niečo iné. Vo voľbách do Národnej rady sú to nižšie dane alebo silný sociálny štát. Smer Európa alebo smer Rusko. No a na komunálnej úrovni by to malo byť napríklad energeticky sebestačné mesto.

Páči sa mi, ako to urobili v americkom mestečku Burlington. Podľa ich predstaviteľov to bolo vemi jednoduché. Opýtali sa ľudí, čo chcú, a potom to realizovali. Trvalo im to 30 rokov a dnes sú  najšťastnejším mestečkom v Amerike. Toto by mohla byť cesta pre nás v Košiciach. Ak chceme mať mesto, v ktorom budeme radi žiť, opýtajme sa ľudí, čo chcú. Nehovorme im o jedle, keď sú smädní.

Teraz najčítanejšie

Vlado Vagasi

Vášnivý motorkár, karavanista, komunálny politik a milovník kníh v jednej osobe.