Denník N

Dve nové, krásne ilustrované zvieracie knihy (pre deti od 3 a od 6 rokov)

Pritiahnu pozornosť už na prvý pohľad. Vyvolajú zvedavosť a chuť zalistovať si v nich. Jedna hýri farbami, druhá je čiernobiela, ale obe sa rovnako vydarili. S deťmi, ktoré pri čítaní uprednostňujú zvieracie témy, si s veľkým potešením budú čítať aj rodičia.

Môj kocúr Tamtam

Picture book by zrejme každý bez váhania preložil ako obrázkovú knihu. V našich končinách sa však za obrázkovú knihu považuje v podstate akákoľvek kniha s obrázkami. Picture book je ale žáner, ktorý najmä v západnej a severnej Európe prekvitá. K nám sa dlhodobo pozvoľna dostával, ale až teraz je, na moju veľkú radosť, konečne omnoho viditeľnejší a vďaka aktívnejším ilustrátorom prichádzajú aj prvé slovenské picture booky so všetkým, čo k nim patrí. Ide o knihy, ktoré s detským čitateľom komunikujú najmä vizuálnou stránkou. Text je prítomný (niekedy môže absentovať), ale nevysvetľuje, ani nie je dominantný, ako sme na to boli u nás roky-rokúce zvyknutí. Cielia najmä na vekovku 0 – 6 rokov s vedomím, že tieto knihy budú s deťmi čítať aj ich rodičia a preto by mali byť potešením pre všetkých. Po vydarenej sérií picture bookov ilustrátorky Katky Macurovej, o ktorej som písala minulý rok (v súčasnosti jej vychádza novinka Blcha Teo), má svoj picture book ďalší skvelý slovenský ilustrátor Ľuboslav Paľo. Volá sa Môj kocúr Tamtam. 

Maliar má svojho kocúra a ten zas má svoju povahu, svoje obľúbené jedlo, aktivity, schopnosti, radosti aj strasti. Kniha Môj kocúr Tamtam nemá príbeh. Je opisom každodenného kocúrieho života z pohľadu Tamtama a zároveň s čarovnými mačacími momentkami, ktoré si maliar nemohol nevšimnúť. Každý mačkomil v nich zrejme spozná aj svoju milovanú huňatú labku.

Ľubo Paľo nešetril farbami. Stranu po strane sa striedajú sýte modré, oranžové, červené, biele, žlté pozadie, prirodzene sa tým mení nálada aj energia, pričom v centre je neustále ryšavý kocúr. Listovanie v knihe a prezeranie rôznych výrazov mačacej tváre a premien jeho pružného tela vyvoláva v čitateľoch pocit šteklivého šťastia, známeho aj ako motýle v bruchu. Nadšený chovateľ neraz zvýskne: „No aha – presne ako náš Fúzik!“ 

Deti si kocúra Tamtama prezrú do najmenších detailov, navyše v nádhernom výtvarnom prevedení. Text je v knihe iba podpornou zložkou. Občas sa zmení farba a veľkosť písmen, všetko podľa toho, v akej situácii sa Tamtam ocitol. Rozprávačom je maliar, ktorý o svojom mačacom spolubývajúcom hovorí s láskou, pochopením a vtipom. Knihu Môj kocúr Tamtam si môžete listovať už s trojročnými čitateľmi.

Ľubo Paľo patrí medzi našich popredných a vyhľadávaných ilustrátorov detských kníh a mňa neprestáva fascinovať, že každú jednu knihu ilustruje inak. Zakaždým svojsky, ale odlišne, akoby si dokázal vždy našraubovať na rameno inú ruku. Získal viacero ocenení, okrem iných Zlaté jablko BIB a cenu Ľudovíta Fullu. Na konci nájdete linky na ďalšie články s knihami, ktoré ilustroval.

Vydavateľstvo: IKAR v edícii Stonožka

Ilustrovaný atlas neuveriteľných faktov o zvieratách

Jemná, elegantná obrázková kniha so severským šarmom, ilustrovaná čistými líniami čierneho pera na maslovom podklade. Z každej dvojstrany sa na vás zadíva jeden zvierací druh, pričom tieto nie sú nijako logicky zoradené. Striedajú sa v pestrej rozmanitosti, od hmyzu až po cicavce, je tu všetko.

Ilustrovaný atlas neuveriteľných faktov o zvieratách obsahuje, ako samotný názov napovedá, aj textovú časť. V krátkych vetách je tu a tam emócia vyjadrená iba výkričníkom, najmä pri tých faktoch, ktoré sa zrejme autorke Maji Säfströmovej zdali neuveriteľnejšie, než tie ostatné. Inak sú to iba jednoduché výroky, každý však obsahuje informáciu spadajúcu do sféry infotainmentu – zábavné fakty o zvieracích druhoch, ktoré majú veľký potenciál deti nadchnúť.

Vedeli ste napríklad, že: tučniaky sú šteklivé, švábom nechutia uhorky, kozy majú prízvuk, žirafa si jazykom dokáže obliznúť ucho a losy cítia, keď im na parohy sadne mucha?

Nie je ťažké si predstaviť, s akou radosťou tvorila švédska ilustrátorka a architektka Maja Säfströmová jednotlivé zvieratá, ako si listovala v encyklopédiách a vyberala to, o čom na prírodovede nie je čas hovoriť – fakty, ktoré z druhov, ktoré deti bežne poznajú, robia fascinujúce tvory so schopnosťami ďaleko prevyšujúcimi tie ľudské. Ilustrovaný atlas neuveriteľných faktov o zvieratách je kniha, ktorá sa nemusí čítať kontinuálne. Kedykoľvek sa môže zobrať do rúk, otvárať na náhodných stránkach a hľadať medzi zvieratami naše najobľúbenejšie a medzi faktami tie úplne najneuveriteľnejšie. Vhodná je pre deti od 6 rokov.

Maja Säfströmová žije v Štokholme, prevádzkuje svoje vlastné malé kníhkupectvo, tvorí reklamné predmety s vlastnými ilustráciami, okrem tohto vytvorila ešte Atlas neuveriteľných faktov o zvieratách z dávnej éry (voľný preklad, kniha vyšla iba nedávno, ešte nie je dostupná v slovenčine) a má veľmi pekný Instagram, ktorému kraľuje jej obľúbená mačka.

Vydavateľstvo: Albatros

Ako som sľúbila vyššie, prikladám linky s niektorými knihami, ktoré Ľubo Paľo ilustroval, a o ktorých som (okrem iných) písala v predošlých článkoch:

Raťapíška

Zverinec na siedmom poschodí

Doktor Jajbolíto

 

Môj fotoblog s detskými knihami nájdete tu.

 

 

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Foto N - Tomáš Benedikovič