Denník N

O medziľudských vzťahoch, finančnej (ne)gramotnosti či bezdomovcoch + Výzva na konci

Na Slovensku dnes prebieha viac ako 3 milióny exekúcii. Minimálne jednu má takmer milión občanov. Finančná gramotnosť je u Slovákov na bode mrazu a situácia vyzerá veľmi nelichotivo. Všetko to sú samozrejme systémové zlyhania, ktoré treba napraviť. Nie len dovtedy však môžme pomáhať tým, ktorí sú v núdzi a pomoc si zaslúžia. Začína to už zlepšením medziľudských vzťahov či empatie.

Tento blog začína reakciou na video, ktoré som zverejnil tuto :

Veľmi silné video, kde sú samozrejme niektoré myšlienky preexponované a ak mám hľadať niečo, s čím v tomto videu nesúhlasím, tak je to konštatovanie, že z internetu sa stal „pán“, resp. „modla“. Pretože, tak ako dokáže byť internet a celkovo používanie technológii negatívne/kontraproduktívne (najmä čo sa týka závislosti), rovnako tak nám tieto veci dokážu obrovsky uľahčiť život.

S ostatnými tvrdeniami tohto veľmi inteligentného bezdomovca sa takmer úplne stotožňujem. Ani ja sám nie som výnimka a často krát podľahnem príliš častému pozeraniu videí na youtube, či sledovaniu športových streamov a pod. Áno, vďaka technológiám a internetu si viem nájsť potrebné, relevantné informácie, a to veľmi rýchlo a pohodlne. Tiež sa viem sa dostať k skvelým článkom, od kvalitných médií a autorov. Často ale neviem nájsť tu správnu hranicu, kedy treba skončiť a splniť si nevyhnutné povinnosti. Či radšej sa s nejakým človekom ktorého poznám stretnúť, zavolať si, ako si s ním hodiny vypisovať.

Medziľudské vzťahy či empatia sú témy, o ktorých si veľmi veľa ľudí myslí, že im dokonale rozumie, ale pritom sami v nich zlyhávajú. Väčšina z nás sa ale asi zhodneme na tom, že nikto nechce byť v živote sám, nemať žiadnych kamarátov, či skutočných priateľov. Ale ruku na srdce, robíme dostatok preto, aby sa naše medziľudské vzťahy zlepšili? Komunikujeme s našimi priateľmi a inými ľuďmi všeobecne s rešpektom a pochopením a sme pre nich viac pozitívnou, či negatívnou energiou? To je pár otázok, na ktoré, ak si podľa mňa odpovieme, posunie nás to minimálne o krok dopredu.

Práve bezdomovci sú v tomto tou najzraniteľnejšou skupinou. Ľudia, ktorí často krát stratili úplne všetko a najmä úplne všetkých. Prirodzene, veľká väčšina si za to môže do veľkej miery sama. Avšak, takmer nikdy to nie je čierno-biele. Jednak, nikto nie je dokonalý a každý z nás robí chyby. Niekto zriedkavo a menšie, iní ich zas robíme častejšie a väčšie. Ako sa hovorí, dokonalý je len Boh. Taktiež, každý pochádzame z rôzneho prostredia. Niektorí z nás mali krásne detstvo, no stámilióny ľudí (možno miliardy) také šťastie ani zďaleka nemali. Boli sme ovplyvnení rôznymi ľuďmi, v rôznych etapách našich doterajších životov.

Exekúcie a finančná gramotnosť

Pôvodne som chcel v tomto blogu hovoriť iba o abstraktných veciach. Avšak, bohužiaľ, práve na Slovensku je obrovské množstvo exekúcii (čo prirodzene častokrát vedie až ku bezdomovectvu). Podľa údajov z roku 2017, takmer milión ľudí na Slovensku malo aspoň jednu exekúciu. To je naozaj šialené číslo. V susednom Česku, ktoré má 2-krát viac obyvateľov, je to takisto témou dňa, no oproti nám sú na tom ešte „parádne“. Exekúcii majú takmer 900-tisíc. Samozrejme, dôvodom budú aj nízke mzdy, no len na tie sa určite nedá vyhovárať. Reálna mzda sa totiž na Slovensku za 25 rokov obrovsky zvýšila.

Iste, mnohí si poviete, že sú to nevzdelaní ľudia, ktorí si za tieto problémy môžu vlastnou hlúposťou či nevzdelanosťou. Keď sa však na to pozrieme trocha zo širšieho hľadiska a zistíme si niektoré relevantné informácie, zistíme, že finančná gramotnosť dospelých a najmä mladých ľudí je na zúfalej úrovni. Ministerstvo školstva, vedy a výskumu, minulý rok zverejnilo výsledky testov gramotnosti v rámci medzinárodnej štúdie OECD PISA 2015.

Zistenia môžeme bez akéhokoľvek preháňania označiť ako katastrofálne. Z pomedzi 15 zúčastnených krajín (10 krajín OECD) + Rusko, Peru, Brazília, Čína a Litva (krajinou OECD sa stala 5.Júla tohto roku), sme sa umiestnili na delenom predposlednom mieste a jasne horšie výsledky mali len 15-roční z Chile. Naši žiaci dosiahli 445 bodov – dievčatá oproti rokom 2012/2015 klesli o 14 bodov, chlapci dokonca o významných 36. Najhoršie sme ale na tom v rámci „rizikovej skupiny“. V rizikovej skupine je až 34,7% 15-ročných mladých ľudí. Nárast oproti sledovanému obdobiu z r.2012 je priepastný – nárast o 11,8%.

Dospelí na Slovensku na tom nie sú oveľa lepšie. Približne 75% neplánuje výdavky v rámci domácnosti, takmer 50% nemá prehľad o svojich výdavkoch a 9% si požičiava od nebankoviek a dostane sa do mínusu.

Systematické rozkrádanie tejto krajiny a školstvo

Iste, dôvodov bude viacero a nesnažím sa ísť do hĺbky, keďže moje poznatky a informácie na to rozhodne nestačia. Avšak, aj keď sa na to pozriem len z čisto mojej perspektívy ako študenta Univerzity, ktorý chodil na Gymnázium – o finančnej gramotnosti sme sa na ZŠ či Gymnáziu absolútne nič neučili. Možno sme o tom mali 1,2 hodiny z povinnosti a to bolo všetko. Namiesto toho sme mali z môjho pohľadu, viaceré nepotrebné predmety, ako Umenie a Kultúra či Pestovateľské práce. Nie žeby som bol „nekultúrne hovädo“ a bol bojovníkom proti pestovaniu, no častokrát sa podobné veci učia na spriaznených predmetoch, ako sú Hudobná výchova, Etika, Občianska výchova (Náuka o spoločnosti), či napr. Prírodopis (Biológia).

No a potom tu máme, samozrejme, masívne rozkrádanie tejto krajiny. Podľa európskeho úradu, pre boj proti podvodom, sme v období 2013-2017 suverénne najväčšími rozkrádačmi eurofondov. Môžeme spomenúť takisto obludnú kauzu z minulého roka, kedy minimálne celá jedna eurofondová výzva v hodnote 300-miliónov eur, ktorá mala ísť na špičkovú vedu a výskum, bola takmer celá rozkradnutá. Najviac peňazí malo ísť spriazneným firmám ľudí zo Smeru a SNS, firmám, ktoré nikdy vedu a výskum nerobili, atď.

Stačí si tiež zadať meno súčasnej ministerky školstva Lubyovej a vyskočí na vás jeden škandál za druhým. Bývalý minister školstva za stranu Smer, Juraj Dlaxler, poukazuje na klamstvá súčasnej ministerky v prípade sporov s SAV, kde okrem iného píše, že :

„Z uvoľnenia rúk našim vedcom však zatiaľ nie je nič. Naopak, ak prejde v parlamente spomínaná novela, ministerstvo získa páku, ako SAV prinútiť, aby všetky ústavy zlikvidovala a začala ich zakladať na zelenej lúke. To je horšie ako zlý sen.

Bude to niekoľkomesačný, nepríjemný, až hnusný byrokratický proces. Počas neho bude dochádzať k prerušeniu výplat, strát niektorých povolení, ktoré ústavy na výskum majú, strát peňazí z domácich a najmä zahraničných grantových schém. Vždy s tým, že nikto nebude vedieť, ktorým ústavom si nakoniec ministerka zmyslí transformáciu povoliť.“

„V neposlednom rade veľa mladých perspektívnych vedcov ujde do zahraničia“.

V skratke, ďalšia odporná mocenská a záujmová hra zo strany SNS, ktorá nás opäť posunie o krok dozadu.

Len pred pár dňami ministerstvo napríklad priznalo, že hľadá financie na zaplatenie 790-tisíc eurovej pokuty. Ale nie je sa čo čudovať. Vládne nám zlodejský zlepenec, ktorého spája záujem o rozkrádanie tejto krajiny a udržania sa pri moci. 17 rôznych ministrov od roku 1993 a tretí (tretia) v rámci súčasnej vlády. Škandál za škandálom a nejakí žiaci či učitelia sú to posledné, na čo súčasne vedenie školstva myslí.

Záverečný úsudok

Touto mojou dlhšou politickou časťou som chcel poukázať na trvalé a systémové-zámerné chyby, ktoré nie len že naše školstvo, vzdelávanie a celkovo našu krajinu neposúvajú dopredu, ale naopak, ideme opačným smerom. A najmä kvôli tomuto systému, stále viac ľudí úplne zlyháva pri práci so svojimi vlastnými financiami, značná časť ma exekúcie, ktoré samozrejme nie každý dokáže splatiť. Na Slovensku je podľa zatiaľ prvého a posledného sčítania bezdomovcov približne 15 000 ľudí bez domova. Nemáme to veľmi s čím porovnať, no ľudia, ktorí týmto ľuďom pomáhajú, hovoria, že bezdomovcov je stále viac.

Podľa dostupných údajov je to síce výrazne a násobne menej, než v susednom Česku, no približne 3-násobne viac ako v Maďarsku či Poľsku.

Na mojej novej FB stránke nájdeš viaceré príspevky na rôzne spoločensko-politické témy. Takisto som niečo napísal o mojej priamej skúsenosti s jedným rozumným bezdomovcom a je spojený s výzvou finančne pomôcť (tiež tu) Občianskemu združeniu a vydavateľstvu Nota-Bene, ktorá podľa vlastných slov „nerozdáva ryby, ale učí ľudí na ulici loviť ich“. Viem, že vyššie spomínané veci sú samozrejme systémové zlyhania, ktoré treba napraviť. Nie len dovtedy však môžme pomáhať tým, ktorí sú v núdzi a pomoc si zaslúžia. Takisto budem rád, ak mi dáš subscribe na mojom osobnom profile, kde občas pridám zaujímavý príspevok, ktorý nie je na stránke a neskôr chcem takýchto príspevkov pridávať viac.

 

Teraz najčítanejšie

Tarek Yacoob

Som študentom politológie na magisterskom stupni na Univerzite Komenského v Bratislave. Zaujímam sa o spoločenské a politické dianie a udalosti posledných dní ma nenechávajú chladným.