Denník N

Hamáček cynicky zamestnal Gašpara

Tibor Gašpar
Tibor Gašpar

Nový poradca českého ministra vnútra ukazuje okrem cynizmu tiež na zmeny pomerov vo vnútri ČSSD. Hamáčkov krok naviac otvára dvere nebezpečnej partii zo Slovenska.

„Je to človek, ktorý dobre pozná fungovanie českej polície. Na druhú stranu je schopný si pri posudzovaní tých odborných vecí udržať istý nadhľad a odstup, nie je priamo spojený s fungovaním českej polície,“ povedal o novom poradcovi Tiborovi Gašparovi šéf českých sociálnych demokratov a minister vnútra Jan Hamáček.

Má pravdu, Gašpar pozná fungovanie českej i slovenskej polície a nielen jej. So svetom zločinu sa zoznámil už ako dlhoročný vyšetrovateľ, úspech mu však priniesol až politický angažmán, keď sa zapáčil špičkám Smer – SD Róberta Fica. Oligarchická strana z neho urobila policajného šéfa. Pod jeho vedením potom prežili nebývalú hegemóniu, ku ktorej im veľmi pomohlo a pomáha, že žiadne z podozrení okolo ich podnikania polícia nikdy zdarne nevyšetrila.

Gašparova česká pozícia je pre susednú republiku nebezpečná aj z hľadiska prístupu k dôležitým a citlivým informáciám.

Súčasne s Gašparovou prácou v Česku totiž do Prahy expanduje bezpečnostná služba Bonul. Tá sa už dostala napríklad ku kontraktu v Českej sporiteľni.

Bezpečnostná agentúra chce do Česka preniknúť za pomoci starých kontaktov zo slovenskej Poštovej banky, patriacej do skupiny J&T. Je ňou samotný aktuálny predseda predstavenstva Českej sporiteľne Tomáš Salomon, ktorý agentúru Bonul preferoval aj v pozícii šéfa slovenskej Poštovej banky.

Rodina pre rodinu

Počiatky bezpečnostnej agentúry, ktorej konateľom a vlastníkom je Miroslav Bödör z Nitry, sa datujú do roku 1991. Manželka Bödöra je sestrou manželky Tibora Gašpara.

Firma pod aktuálnym názvom pôsobí od roku 1998. konateľka firmy je od roku 2012 Bödörova dcéra Miriam Gombíková, do nástupu do Bonulu pôsobila v rovnakej úlohe v inej bezpečnostnej agentúre – BMN Security. Táto firma bola s Bonulom prepojená a v minulosti podľa podozrení niekoľkokrát poslúžila ako nastrčený konkurenčný subjekt v niektorých tendroch na Slovensku.

Bonul bol pôvodne menšou bezpečnostnou firmou s lokálnou pôsobnosťou prevažne v Nitrianskom kraji. Bezprecedentná expanzia nastala s nástupom vplyvu politickej strany Smer-SD expremiéra Fica.

Bonul vďaka týmto kontaktom začal získavať lukratívne štátne zákazky. Bezpečnostné služby dnes poskytuje Slovenskej pošte, Sociálnej poisťovni, Správe štátnych hmotných rezerv, vodohospodárskemu podniku, Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave, Národnej diaľničnej spoločnosti, Transpetrolu, Tiposu a ďalším významným štátnym firmám. Podobné ambície bude mať v Česku.

Polícia pod palcom

Ešte v roku 2009 ročné tržby spoločnosti predstavovali 19 miliónov eur, v ďalších rokoch sa obrat znásoboval. Zarážajúce je najmä tempo navyšovanie obchodu so štátom. Kým v roku 2011, kedy vládla Iveta Radičová, si firma prišla na štátne zákazky v objeme 69 tisíc eur, v roku 2012, kedy jednofarebnú vládu zostavil Róbert Fico, už štátne zákazky Bonulu dosahovali hodnoty 48,3 milióna eur.

Kľúčom k úspechu mal byť najmä Ľubomír Jahnátek – exminister hospodárstva a poľnohospodárstva, dnes riaditeľ slovenského energetického regulátora, s ktorým je majiteľ Bonulu blízky priateľ. Sám Jahnátek priznal, že so šéfom firmy chodieva na hony. O nadštandardných väzbách na politikov svedčí aj skutočnosť, že expremiér Fico bol opakovane hosťom na firemných večierkoch Bonulu.

Práve bezpečnostné riziká by navyše mali mať na zreteli aj českí zákazníci. Bonul je personálne previazaný s príslušníkmi bezpečnostných zložiek. Vďaka nim agentúra nemá problém získavať informácie a využívať ich. Podľa niektorých indícií pracuje pre Bonul a opačne tiež niekoľko pracovníkov pobočky slovenských špeciálnych jednotiek Národnej kriminálnej agentúry zameriavajúce sa na boj proti ekonomickej trestnej činnosti.

Šéf protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer je považovaný za pravú ruku policajného prezidenta Tibora Gašpara. Podľa slovenských médií jeho jednotka opakovane zámerne manipulovala vyšetrovanie výbušných podozrení okolo strany Smer-SD. Manželka Krajmera je podľa otvorených zdrojov napojená na skupiny organizovaného zločinu zo západného Slovenska. Krajmer pobúril verejnosť návštevou miesta činu, tesne po vražde novinára Jána Kuciaka so snúbenicou. Kuciak opakovane písal o Krajmerovi, Gašparovi a ich napojení na Smer-SD. Polícia jeho prítomnosť na mieste činu nevysvetlila.

Pripomeňme, že po vražde Jána Kuciaka sa snúbenicou nebudil príliš dôveryhodný dojem ani samotný Gašpar. Už pár hodín po odhalení vraždy novinára informoval, že vražda súvisela so žurnalistickou prác. Bez toho aby vysvetlil z čoho vychádza. Jeho pravá ruka Krajmer, ktorý nemal na miestu činu čo hľadať, bol na mieste skôr ako experti a polícia urobila pri obhliadke miesta niekoľko chýb.

Gašpar k vyšetrovaniu opakovane medializoval informácie, ktoré sa potom nepotvrdili. Napriek zlému vyšetrovaniu vraždy žurnalistu, ktorý písal o biznise Gašpara a jeho ľudí, policajný šéf zarputilo odmietal odstúpiť.

Urobil tak, bez náznaku ľútosti, či uznania chýb, až keď kvôli nemu hrozil pád vlády.

Zmeny pomerov

Hamáčkovo profesionálne uznanie a nový pracovný pomer je teda vysoko cynický a opovrhnutia hodný. Rovnako tak, ako ďalší angažmán Gašpara na Slovensku.

Vstup Gašpara na české ministerstvo môže ukazovať tiež na ďalšiu dôležitú zmenu pomerov. Hamáčkovo vedenie ČSSD má zrejme snahu nadbiehať snahám Andreja Babiša ovládnuť dôležité policajné miesta s vplyvom na vyšetrovanie a možnosťou získať dôležité informácie.

Andrej Babiš má k Ficovej strane veľmi blízko. Inšpiruje sa jej zákonmi, marketingom a biznisovo sa mu na Slovensku nedarilo nikdy tak dobře, ako za Ficových vlád. Gašpar by navyše mohol pracovať, rovnako ako to robil pre Smer, aj pre českého premiéra. Hamáčkovo vedenie ČSSD nijako nezapiera obdiv a spoluprácu so Smer – SD. Na rozdiel od bývalého vedenia, keď minister Chovanec s Babišom otvorene bojoval, tak môže Hamáčkov krok znamenať rezignáciu na snahy sociálnych demokratov Babišovi odporovať.

 

Tomáš Lemešani, Biztweet

Teraz najčítanejšie