Denník N

Ako minister Žiga postrčil Slovenské elektrárne do priepasti

Mochovce sú a ešte dlho budú jednou veľkou čiernou dierou. Doteraz som upozorňoval najmä na riziká nedodržania termínov a spornú bezpečnosť elektrárne. Po poslednom rokovaní hospodárskeho výboru NR SR je však jasné, že Mochovce predstavujú najmä existenčný problém pre Slovenské elektrárne.

Ako sme sa dozvedeli, založený je všetok hnuteľný aj nehnuteľný majetok Slovenských elektrární. Okrem toho, v auguste bolo nutné predĺžiť splatnosť úverov, ktoré si v súvislosti s dostavbou Mochoviec nabrali. Potrebná bola aj súčinnosť ministerstva hospodárstva (správca nášho tretinového podielu v SE). Po prečítaní si zmlúv a dohôd zverejnených v centrálnom registri musím skonštatovať, že Slovenské elektrárne prostredníctvom podpisu ministra dostali posledné pomazanie.

Ale poďme krok po kroku. Po júlovom kontrolnom dni ministra hospodárstva Petra Žigu a premiéra Petra Pellegriniho v Mochovciach sme sa dozvedeli, že Slovenské elektrárne by mali od svojho kedysi hlavného akcionára, talianskej spoločnosti Enel, dostať pôžičku 700 miliónov eur. Podľa dohody uzavretej medzi Enelom a ministerstvom si Taliani za túto pôžičku v podstate kúpili beztrestnosť. Minister Žiga ich jediným podpisom zbavil viny za predražovanie a naťahovanie dostavby elektrárne a vzdal sa akýchkoľvek nárokov na náhradu škody za meškanie.

Definované sú aj podmienky platnosti takejto dohody, ako napríklad dodržanie dátumu komerčnej prevádzky. Podľa oficiálnych vyjadrení premiéra pre tretí blok platí deadline najneskôr v júni budúceho roku, podľa podpísanej dohody je to však až december. Štvrtý blok o rok neskôr. Ale ani to nemusí byť, pretože minister kľudne privrel aj druhé oko, a pre istotu súhlasil s dodatočnou jednoročnou lehotou. Odklad je tiež možný aj na kedykoľvek neskôr z dôvodu vyššej moci, pri nekonaní štátnych orgánov, akýchkoľvek poruchách v elektrárni alebo neschopnosti dodávateľov.

Z uvedeného vyplýva, že dátum uvedenia Mochoviec do komerčnej prevádzky je ministrovi Žigovi úplne ukradnutý a kľudne sa môže odkladať do nekonečna. Čo sa však čudujeme, keď sám sa bol v Mochovciach prvýkrát pozrieť až dva a pol roka od nástupu do funkcie? Ako jediný dôvod podpisu takejto dohody z jeho strany vidím odsunutie zodpovednosti a riešenia situácie v Slovenských elektrárňach na obdobie po voľbách v roku 2020!

Rok 2020 bude kľúčovým aj pre banky. Ak v tomto roku nebudú oba bloky atómovej elektrárne v Mochovciach v prevádzke, absolútne nereálnou sa stane aj nateraz odložená splatnosť úverov do roku 2025. Banky tak zrejme nebudú čakať na zázrak, uplatnia si svoje záložné práva a Slovenské elektrárne rozoberú na súčiastky. My tak prídeme o celý 34 % balík akcií v tejto spoločnosti.

Mochovce sú pritom vzdušným zámkom Roberta Fica. Bol to práve on, kto svojím rozhodnutím dotlačiť Talianov do dostavby tretieho a štvrtého bloku postavil v roku 2008 Slovenské elektrárne na pokraj priepasti. Dobre pritom vedel, že Enel s výstavbou atómových elektrární nemá žiadne skúsenosti. Jeho dvorný minister Peter Žiga toto dielo skazy dokončil o desať rokov neskôr a Slovenské elektrárne do priepasti surovo postrčil. To však nie je všetko. Tento počin nás môže stáť ešte ďalších 500 miliónov eur.

Pokračovanie nabudúce.

Teraz najčítanejšie

Karol Galek

Od roku 2004 sa venujem energetike a všetkému, čo s energiami, ich výrobou, distribúciou, spotrebou, či úsporami súvisí. Po parlamentných voľbách v marci 2020 som prijal ponuku Richarda Sulíka stať sa jeho štátnym tajomníkom na Ministerstve hospodárstva SR. Podľa hesla - za menej politiky v energetike - sa snažím dosiahnuť nízke a spravodlivé ceny energií pre všetkých.