Denník N

Bodka za EEI. Aký bude účet?

Na posledné predvolebné zastupiteľstvo sa nečakane narýchlo dostala téma parkovania a EEI. Tri roky sa nenašlo riešenie, až kým neprišla spása pred zasadnutím zastupiteľstva. Aspoň podľa tituliek. Verím, že to pôvodne bola naozaj snaha definitívne vyriešiť túto traumu Košičanov, nie prihrať si politické body. Veľa politických bodov.

Pretože ľudia sú nastavení tak, že nenávidené EEI musí z mesta von. A to čo najrýchlejšie. A potom…potom uvidíme. Aspoň tak myslia mestskí politici. Súčasné zastupujúce vedenie mesta neváha dávať na mestskú stránku titulky, že vyriešilo odchod EEI. Ako, to sme sa na zastupiteľstve nedozvedeli, okrem zrušenia zmluvy a rizika žaloby nemá v talóne nič nové. Dokonca ani šajn, ako by súdny spor mohol dopadnúť. Pre mňa „vyriešiť niečo“, znamená informovať dotknuté strany do detailov, aký to bude mať dopad. 

Pred tromi rokmi som bol označený za vizionára, ktorého návrh zrušiť zmluvu s EEI nikto nebral vážne, hoci  to vtedy ešte mohlo byť takmer bezplatné. Bývalý primátor Raši ma vtedy vysmial a doslovne povedal, že jednu takú kauzu (konkrétne Strelingstav), keď sa rušila zmluva, ktorá bola predtým podpísaná, sme tu už mali a mesto to stálo obrovské peniaze. Verte mi, žiadna firma, ktorá investuje svoje súkromné zdroje ako investíciu do mesta ich mestu nepodaruje. Bude ich chcieť naspäť a to aj s ušlým ziskom. Tým sa netají ani EEI. 

Najdrahšia kampaň v histórii Košíc?

Na poslednom zastupiteľstve súčasný zástupca Rašiho navrhol v rámci svojej predvolebnej kampane to isté, čo ja pred tromi rokmi. Zrušiť zmluvu s EEI. Znie to pekne, no situácia  je dnes už úplne iná. Už to nebude zadarmo. Dnes je to minimálne o dva milióny drahšie ako pred tromi rokmi. A o akej sume by vo finále rozhodoval súd, to netuší nikto. Mesto si vyžiadalo právnu analýzu od UPJŠ, ktorá ale nemá záväzný charakter a ani štatút advokáta. Ňou si kryje svoje predvolebné ťahy. A ja sa obávam, že toto bude najdrahšia volebná kampaň, akú Košice zažili a, žiaľ, aj zaplatili. 

Nie teraz, možno ani o štyri roky. Súdny spor sa predpokladá na 5-7 rokov. A EEI tu bude, kým súd nerozhodne. Komu to vyhovuje? Naozaj je žaloba alebo rušenie zmluvy tým najvýhodnejším riešením? Áno, bolo by… tak tri roky dozadu. Dnes je to už len populizmus, hodný bývalého premiéra tejto krajiny. Viete, ja sa nehrám na právnika. Moja skúsenosť z reálneho podnikateľského života je, že ak sa na stavbe niečo pokazí, tak to musí realizátor odstrániť na vlastné náklady. Myslíte, že tu si niekto z tých, ktorí tu EEI dotiahli alebo neodhlasovali ich odchod v čase, keď to ešte nemuselo Košice finančne bolieť, chce siahnuť do vrecka a zaplatiť to? Nie. Účet za rozhodnutia, aj za neschopnosť sa dohodnúť vždy znáša mestská kasa. A mne to už začína pripadať tak, že pre súkromné firmy sú najvýhodnejším biznisom v Košiciach súdne spory.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Miroslav Špak

Otec veľkej rodiny. Stavbár. Majiteľ SPAK s.r.o. Poslanec mesta Košice.