Denník N

Nové dresy Slovenskej a Českej hokejovej reprezentácie

 

Prednedávnom boli zverejnené nové dresy Českej a Slovenskej hokejovej reprezentácie. Obe vyvolali vlnu rozhorčených reakcií. Na dresoch Českej reprezentácie vypadli znaky Moravy a Sliezska a teda ďalších dvoch národov žijúcich na území Českej republiky. Zároveň aj samotný symbol Čiech, teda Český lev sa akosi vyparil a ostala mu len hlava s korunou, pričom na prvý pohľad mi asocioval hlavu orla. Vôbec nie hlavu leva. V Česku tak ignorujú Moravský a Slezký národ spolu s ich územím a znevažujú stáročný symbol Českého národa. Aby nám bratia Česi „nezávideli“ museli sme rovnako „kreatívne“ pristúpiť ku tvorbe nového loga aj my.

U nás sme zašli o niečo ďalej. My sme rovno znevážili celý štátny znak. Na dresoch tak hokejisti nebudú mať štátny znak štátu ktorý budú reprezentovať.  Dáva to niekomu logiku? Trojvršie sme nahradili tromi hokejkami ktoré len veľmi nepriamo pripomínajú pôvodné trojvršie. To, že to má pripomínať „víťazstvo“ je pre mňa dymová clona. Štátny symbol je štátny symbol ktorý nepodlieha a nesmie podliehať modernizácii! Dresy sa môžu modernizovať, no symbol štátu musí ostať. Ak už tam nemá byť znak, tak nech tam namiesto tejto podivnej kreatúre je len nápis Slovakia či Slovensko. Lenže ani samotný dvojkríž už nie je to čo bývalo. Na dvoch miestach je totiž puknutý čo za určitých okolností môže mať negatívne spojenie.

V Českej republike tak nevedno či hokejisti bojujú za Čechy alebo Českú republiku a aj to pod zvláštnym symbolom Čiech a na Slovensku zase idú bojovať za Slovensko bez symbolu Slovenska. Prečo sa to ale deje na území Slovenskej a Českej republiky? Viete si predstaviť ako by podobnú vec spravili v Rakúsku, Maďarsku alebo aj Švédsku a Rusku?

 

 

 

 

 

Teraz najčítanejšie