Denník N

Ako išiel tato na materskú

alebo… čo nastane skôr? Vybavíte materskú, alebo vám začne dieťa chodiť? :)

Na materskú dovolenku som už dlho plánoval ísť, pôvodne na tú reálnu, že by som bol s malou reálne sám doma pol roka. Samozrejme keď už bude väčšia, napríklad predtým ako pôjde do škôlky. Neskôr mi došlo, že ak sa nám náhodou podarí súrodenec, tak na materskej by tak či onak musela ostať žena a ja by som to už nestihol. Tak som plánoval aspoň takú materskú, že budem viac doma a popri tom si budem ešte privyrábať. Aj viac doma pomôžem, aj niečo zarobím, aby žena nemusela ísť na pol roka do práce (asi by ju odtiaľ ani nechceli pustiť 😊

Lenže človek mieni, zamestnávateľ mení a kvôli organizačným zmenám som na materskú musel ísť rýchlejšie ako som plánoval. Nevadí. Ale musel som rýchlo zistiť, ako to vybaviť, lebo pôvodne to malo byť o pol roka neskôr.

Kolega, ktorý na materskej už bol mi vysvetlil čo a ako. Potrebujete vlastne len rozhodnutie UPSVaR o zastavení rodičovského príspevku manželke (nemôžete mať naraz aj materskú aj rodičák na jedno dieťa), potom potrebujete dohodu o prevzatí starostlivosti o dieťa medzi rodičmi (môžete to voľne zoštylizovať, podstatné sú identifikačné údaje, dátum a kto od koho) no a samozrejme vyplnenú žiadosť, kde vám zamestnávateľ napíše, že kedy ste naposledy pracovali. Materskú štandardne žiadate na pol roka, od nasledujúceho dňa odkedy ste naposledy pracovali a keď zároveň prevezmete starostlivosť o dieťa. Jednoduché že? Pcha!

Na jednotlivé rozhodnutia úradov si trochu počkáte, ale zase viete, že materskú vám vyplatia aj spätne, takže o nič neprídete. Prichystali sme si žiadosti a dohodu a požiadali sme USPVaR, aby nám pozastavil rodičák od 4. Júna namiesto toho, aby sme požiadali od 1. Júna. To sme trochu pokašlali. Čakali sme materskú od júna, lenže UPSVaR rozhodol, že od 4. dňa sa to nedá a tak nám to pozastavil až od 1. Júla. Povedali sme si no a čo, tak bude materská nie od júna do novembra, ale od júla do decembra.

Lenže sociálna poisťovňa rozhodla, že nám teda materskú od začiatku júna vôbec neschvália, pretože 1. júna sme ešte mali rodičák a tak materskú nemôžeme mať. My sme mysleli, že nám to proste schvália od 4ého a hotovo. No nie, lebo neplníme zákonné podmienky. Žiadosť sme podali koncom júna, toto sme sa dozvedeli v auguste.

OK, nová žiadosť, pronto pronto, aby to do konca augusta bolo a v septembri sme už niečo aj mali. Pretože ja som už bol z pohľadu zamestnávatela “na materskej” a nič som od neho nemal. Všetky dátumy sme dávali od 1. júla, čokoľvek čo žiadali sme tam dali no a potom ma napadla otázka za 100 bodov… alebo za pár tisíc eur ktoré boli v stávke: aký mám dať dátum začiatku starostlivosti? Pretože pôvodne tam bola dohoda že od 1. júna sa starám ja oficiálne, čo bolo aj realita. Mám dať do novej dohody, že sa zrazu akože starám od júla? Veď tam môžeme dať pravdu a v rozhodujúcom dátume 1. Júla sa presa starám o dieťa a rodičák už nemáme, tak žiadny problém nie?

Nooo a tu teta úradníčka spozornela – počkajte, vy ste od júna doma a staráte sa o dieta a nijaký príjem z úvazku nemáte? Prisvedčil som. Bol koniec augusta. No ale to potom máme problem. Zbledol som. Vy ste v máji robili, v júni ste nerobili a v júli chcete materskú? Prikývol som. No ale to sa nedá, pretože máte prerušené nemocenské poistenie. To už som si radšej sadol, keďže vidina, že som bol tri mesiace doma a nič za to nebudeme mať ma trochu rozrušila. Vraj to musíme nejako robiť u zamestnávatela… aby som tam mal neplatené voľno, len aby som nebol odhlásený. Lenže odhlasovať niekoho a potom ho prilhasovať a potom zase odhlasovať je ako pozývať si kontrolu zo sociálnej poisťovne. Proste to zaváňa problémom. Ale boli by ochotní to nejako so mnou urobiť, to mi odľahlo.

Tetu úradníčku (konkrétne jej kolegyňu) ale osvietilo a napadlo ich, prečo by sme nepožiadali o matersku od 4. Júna. Veď vtedy sme žiadali o zrušenie rodičáku. Hovorim že jasnééééé. Potom ma ale cestou napadlo, že to asi nepôjde, veď nám rodičák zrušili až v júli. Zase mi nálada klesla na bod mrazu.

Našťastie nie je rozhodujúci dátum kedy UPSVaR ruší rodičák, ale kedy sme o to my žiadali (od ktorého dátumu). Takže tretia žiadosť na začiatku septembra, páliť na bicykli do pobočky Sociálnej poisťovne a s milou tetou úradníčkou to tam všetko uplácať, aby všetky náležitosti a dátumy sedeli. Keďže otec môže mať 8 dni ochrannú lehotu, na prvé štyri júnové dni som ju dostal a preklenulo sa hluché obdobie medzi zamestnaním a materskou. Podarilo sa a po takmer štyroch mesiacoch od plánovaného začiatku materskej bolo všetko oficiálne v poriadku a čo malo byť na účte, bolo na účte. A malá do toho začala od radosti aj chodiť :D

 

Teraz najčítanejšie

Tomáš Mikulík

Som slušný človek s veľkou hubou :) (dovolil som si citovať klasika).