Denník N

Almužna od Fica – obed za 1,20 €

Deti chudobných rodičov majú obed zadarmo už dnes. Deti ostatných rodičov nie sú na Ficove almužny odkázané. Ale najmä: odkiaľ prídu peniaze? Z daní, ktoré Fico z vás vyžmýkal – 800 € ročne navyše! Preto je obed zadarmo nič iné, ako primitívna volebná korupcia. To, čo ľudia potrebujú, sú slušné platy.

Heslo budúcich volieb bude zrejme „ZADARMO“. Vyhrá ten, kto niečo sľúbi zadarmo. Obedy, lyžiarske zájazdy, dovolenky, vlaky, autobusy a do volieb sa možno ešte dočkáme kurzov jogy – to všetko je alebo bude „zadarmo“. Rozumiete? ZA-DAR-MO!

Tak ako si Smer svoj času dal na billboardy „Ľudia si zaslúžia istoty“, môže si dať jedno veľké „Zadarmo“. S podnadpisom „Vždy vám dáme zadarmo viac ako všetci ostatní populisti. Viem, že v tejto všeobecnej kakofónii sa ťažko oponuje politikom, ktorí sľubujú čokoľvek zadarmo, ale chcem veriť, lepšie povedané musím veriť, lebo inak je to s našou krajinou skutočne zlé, že sa nájde zopár súdnych ľudí, ktorí si položia otázku „Kto všetko to ZADARMO zaplatí?“

Robert Fico a jeho minister financií Peter Kažimír nelenili a žmýkali pracovitých a snaživých a najmä tých úspešných ľudí, koľko vládali. Kým v roku 2012 zaplatil každý jeden Slovák v priemere 2070 € na daniach, v tomto roku to bude 2860 €. To je o 800 € viac. Dokopy štát pod vedením Fica vyžmýka zo všetkých ľudí a firiem o 4,4 miliardy eur viac, ako v roku 2012. 4,4 miliardy eur, to je 4400 miliónov. Ako sa to daňovému mágovi Kažimírovi podarilo, nájdete na konci tohto blogu.

Teraz sa skúsme pozrieť, čo všetko dostanú ľudia ZADARMO:

Zadarmo vlaky                                    20 miliónov

Zadarmo lyžiarske zájazdy           100 miliónov

Zadarmo obedy                               117 miliónov

Zadarmo autobusy                           10 miliónov

Príplatok na zatepľovanie

Príspevok pre domácnosti na ekologické zdroje energie 45 miliónov

Byty pre učiteľov zadarmo 100 miliónov

Štátne pobyty pre sociálne slabšie rodiny zadarmo

Zo 4400 miliónov išlo na „zadarmo“ sotva 500 miliónov, teda desatina. Kde je zvyšok? Povedzme si na rovinu: časť ide na úradníkov, ktorí to všetko „zadarmo“ musia administrovať, druhá, väčšia časť sa rozkradne a zvyšok sa minie na ďalšie hlúposti.

Kým ešte má zmysel sa baviť o dotácii na zateplenie domu, obedy zadarmo sú extrémne hlúpy nápad. Ak som písal úvodom, už dnes dostanú deti chudobných rodičov obed v škole zadarmo. Ostatným deťom ho platia rodičia, avšak nie všetkým. Niektorým deťom obed nechutí, iné majú rôzne diéty, ďalším je zas dopriaty luxus obedu, ktorý uvarila mama, ktorá varí vždy najlepšie. Preto sú školské jedálne kapacitne nastavené len na cca dve tretiny žiakov školy.

Lenže to pre populistov nehrá rolu, teraz budú mať všetci obed zadarmo. Školy môžu ako prvé začať zháňať kuchárky, ktorým štát ešte stále platí menej ako minimálnu mzdu. Reakcia detí a ich rodičov bude, keďže obed je zadarmo, že sa prihlásia všetci na všetky obedy. Veď keď to je zadarmo, tak prečo to nevyužiť. Ale už nik nebude mať dôvod sa odhlásiť, lebo odhlásením nič neušetrí (doteraz ušetril predsa len to euro dvadsať). Následok bude výrazne viac plytvania potravinami, to je zrejme nejaký príspevok Roberta Fica k boju proti plytvaniu potravín.

Za SaS hovorím, že sme proti tejto davovej psychóze menom „zadarmo“. Sme za to, aby štát nechal peniaze ľuďom, ktorí sami rozhodnú, či deťom kúpia lyžiarsky zájazd, alebo čižmy na zimu. A tiež nech rodičia rozhodnú, či deťom zaplatia obed v škole alebo či bude dieťa jesť doma. Tomuto hovoríme sloboda rozhodovania o vlastnom živote a, úprimne, nechápem, kde sa v politikoch berie ten pud diktovať ľuďom ako majú žiť.

Náš postoj nie je ľúbivý, ale je rozumný a podložený argumentami. Niektorí politici sa budú s Ficom predháňať, kto dá viac zadarmo, my nie. Aj za cenu, že nepresvedčíme všetkých. Poctivý program a postoje založené na argumentoch sú nám dôležitejšie. Nikdy sme hlasy lacno nezískavali, no vždy sme boli konzistentnou a na rovinu hovoriacou stranou a tak to aj ostane.

Nasleduje zoznam zvýšených a nových daní, vychádzal som najmä z kvalitne spracovaných zoznamov Jozefa Mihálainštitútu Iness:

 1. Zvýšenie bankového odvodu a predĺženie jeho splatnosti
 2. Zavedenie odvodu regulovaných subjektov, zvyšovanie jeho sadzby
 3. Zavedenie registračnej dane na autá pri 1. zápise
 4. Zvýšenie dane z tabaku
 5. Zavedenie 25% sadzby dane z príjmov fyzických osôb nad 35 tis. ročne
 6. Zvýšenie sadzby dane z príjmu právnických osôb z 19% na 21%
 7. Zmena dočasného zvýšenia DPH z 19% na 20% na trvalé
 8. Zvýšenie zrážkovej dane z 19% na 35% na transfery do vybraných krajín
 9. Nové účtovné pravidlá, ktoré zmenou odpisov rozšírili daňový základ
 10. Zavedenie dane pri prepise už registrovaného automobilu
 11. Zvýšenie dane z hazardu
 12. Zavedenie dane z dividend vo výške 7%
 13. Daň z poistenia 8%
 14. Zavedenie 15% dane na dividendy vykázané do 31.12.2003 a vyplatené po 31.12.2012
 15. Obmedzenie možnosti uplatnenia nezdaniteľnej časti na manžela, manželku
 16. Obmedzenie možností uplatniť si daňovú stratu
 17. Oslobodenie od dane pri príležitostných príjmoch do 500 eur

Teraz najčítanejšie

Richard Sulík

Rozhliadnite sa. Vidíte snáď na Slovensku niekoho iného, kto nemá žiadny korupčný škandál, kto drží slovo, kto má program zostavený naozajstnými expertmi, kto má viac ako 10 rokov skúseností, ako tieto konkrétne riešenia pre ľudí presadiť, kto sa neriadi ideológiou, ale zdravým rozumom a kto má úprimnú chuť postaviť tú najlepšiu možnú budúcnosť pre Slovensko?
Všetci, ktorí nám veria, menia hru s nami. Nenechajú sa podplatiť rozhadzovaním, ktoré budú splácať naše deti. Už majú dosť chaotických amatérov. Zaujímajú ich konkrétne zmeny, pre ktoré sa mladým oplatí zostať na Slovensku. Chcú už konečne reálne výsledky.
A chcú sebavedomé Slovensko, ktoré najlepšie vie, čo potrebuje.
Sme SASKA a meníme hru.