Denník N

Snívam o meste bez bariér

Stretávame sa s nimi všetci. Mamičky s malými deťmi, cyklisti, seniori a samozrejme vozičkári. Aj keď sa na mnohých miestach bariéry odstraňujú, stále je ich veľa. Nestačí urobiť bezbariérovú zastávku MHD, ale aj bezbariérový chodník k nej.

Skúste sa okolo seba lepšie pozrieť a uvidíte ich všade. Mamička ide s kočiarom do obchodu a nadrie sa viac, akokeby cvičila hodinu s činkami. Babka ide na poštu, dedko kúpiť noviny a problém ten istý. Nehovorím o malých a veľkých cyklistoch, nehovorím o vozičkároch. Keď postavíme nový chodník, chválime sa, že je bezbariérový, ale stovky miest na sídliskách upraviť nevieme. Alebo nechceme?

 

Petruško minulý rok svetu oznámil, že na stránke mesta je mapa, podľa ktorej si môžete naplánovať, ako sa z bodu A dostanete do bodu B. Väčšiu hlúposť som nevidel. Viete si predstaviť, že predtým ako idete von z domu, sadnete za internet a na mape lúskate kadiaľ sa dostanete s kočiarom, na invalidnom vozíku alebo len s malým dieťaťom na trojkolke, a plánujete si podľa Petruška bezbariérovú cestu? Nemalo by to byť tak, že odstránime bariéry na cestách, kadiaľ ľudia chodia, aby sme im uľahčili život?

Toto musíme zmeniť a ja tvrdím, že sa to dá. Mesto musí komunikovať s ľuďmi, ktorí bariéry prekonávajú deň čo deň a nie riešiť bezbariérovosť od stola z kancelárie. Každá mamička vie ukázať vo svojom okolí, kde bariéry sú. Mesto ich potom musí odstrániť, a je to. Niekedy stačí len otočiť obrubník, niekedy je to náročnejšie a chce to náročnejší projekt. Ale krok za krokom vieme Košice premeniť na bezbariérové mesto.

V Košiciach sa nám bude lepšie žiť, keď nám dennodenných starostí ubudne. Keď sa to, čo má byť samozrejmosťou, stane naozaj samozrejmosťou. Lepším spravovaním mesta vieme ušetriť niekoľko miliónov eur ročne. Tie potom použijeme na premenu Košíc na bezbariérové.

Košice musia byť mestom, v ktorom budeme radi žiť a nie trápiť sa a prežívať. Košice sa musia priblížiť k štatútu mesta bez bariér. Je to môj sen.

Už teraz vás chcem poprosiť o jednu maličkosť. Zoberme si v sobotu, 20. októbra 2018 kriedu do rúk a vo svojom okolí označte krížikom aspoň jednu bariéru, s ktorou sa denne stretávate. Aby na magistráte videli, kadiaľ chodíme. Ďakujem.

Teraz najčítanejšie

Vlado Vagasi

Vášnivý motorkár, karavanista, komunálny politik a milovník kníh v jednej osobe.