Denník N

Nové príbehy pána Guľôčku a kniha, ktorá rozihrá srdcia Košičanov (pre deti od 5 a od 10 rokov)

Obe knihy voňajú novotou a človečenstvom. V oboch hrajú samotné príbehy akoby až druhé husle. Toto detské čítanie je presne také, ako si ho mnohí predstavujú – hrejivé ako vlnená deka, pokojné ako čaj s medom a vľúdne ako pohladenie. Iba jedno nemajú spoločné – kým pán Guľôčka u nás nie je nováčikom, Dóm svätej Alžbety videný očami súčasných detí má v knižnej ponuke premiéru.

Pán Guľôčka – Krídla (pre deti od 5 rokov)

Dohromady je kníh o tomto roztomilom človiečikovi sedem. Druhé pokračovanie s podtitulom Krídla vyšlo dva roky po debute a presne toľko museli čakať aj slovenskí čitatelia.

Pôvodná obálka. Vymením ju za slovenskú hneď, ako mi príde :)

Mám veľmi intenzívny pocit, že autor príbehov o pánovi Guľôčkovi, poľský spisovateľ Wojciech Widlak, ich písal o sebe. Sám totiž trochu ako Pán Guľôčka vyzerá. A možno do tejto postavičky skĺbil všetkých prívetivých ľudí, akých kedy v živote stretol. Ak ste čítali prvú časť, viete, čo tým myslím. Ak túto knihu registrujete až teraz, nič to. Hlavné je, že ste na ňu natrafili. 

Čítať ju môžete s päťročnými (a ich mladšími súrodencami, ak obsedia alebo so staršími, horné vekové obmedzenie nie je), príbehy sú kratučké, pastelové ilustrácie Elżbiety Wasiuczyńskej sú ako mäkký vankúš a nedá sa inak, než si štyri hlavné postavy už navždy obľúbiť. Pán Guľôčka vo svojom byte býva s kačkou Katastrofou, psíkom Pľuzgierikom a muchou Bzuk-bzuk. Aj druhé pokračovanie, kniha Krídla, opisuje ich každodenné radosti a starosti tým najláskavejším spôsobom, s akým sa len môžete stretnúť. Pána Guľôčku nerozhodí nič a vždy hľadá spôsoby, ako umiernene vyriešiť všetko, čo im život kladie do cesty.

Dospelý hneď vidí, že jeho štyria malí zverenci majú veľké detské trápenia. Doberajú si seba navzájom a nie vždy majú pre problém toho druhého pochopenie. Zato pán Guľôčka ich nikdy v štichu nenechá. Táto kniha nemá pevnú dejovú líniu. Viac, ako dobrodružstvo, tu rolu hrá človečina. Či už chce Katastrofa vyhodiť Pľuzgierikov milovaný koberček alebo je doma sama a dvíha šnúrový telefón, kam každú chvíľu volá nejaký omyl (už vidím tú rodičovskú radosť, keď im budete nostalgicky opisovať možnosti niekdajšieho telefonovania) alebo keď spoločne cestujú vlakom, výťahom, cvičia, maľujú, púšťajú šarkana, atakďalej. V tejto knihe sa nedočkáte klasickej pointy, nie je tu ani boj dobra so zlom, dokonca často vhupnete doprostred akcie a odídete z nej skôr, než sa to deje v klasických rozprávkových príbehoch. Zároveň však ale v príbehoch nič nechýba. Čoho tu, naopak, nájdete omnoho viac ako v iných detských knihách, je toľko spomínaná človečina.

Poľského autora Wojciecha Widlaka preslávila séria o Pánovi Guľôčkovi, ktorá vychádzala od roku 2002 do 2016, v poľštine sú dostupné aj štyri audioknihy. Okrem neho však napísal množstvo ďalších textov pre deti, dlho pracoval ako redaktor časopisu Dziecko.

Knihu Pán Guľôčka – Krídla ilustrovala Elżbieta Wasiuczyńska.

Vydalo Slniečkovo. Kniha bude v predaji dostupná od pondelka, 1.10.

Mikuláš, Ježiško a iné komplikácie (pre deti od 10 rokov)

Autorka si touto knihou splnila svoj košický sen. Túžila napísať niečo o majestátnom Dóme svätej Alžbety, o najvýchodnejšej gotickej katedrále v Európe, o najväčšom kostole na Slovensku, pre mnohých veriacich aj neznabohov zrejme o najkrajšej sakrálnej stavbe, akú doma máme. Od začiatku vedela, že to nemá byť ďalšia príručka, ale naopak, niečo, čo tu ešte nebolo. Príbeh pre deti.

Hlavným hrdinom je piatak Mikuláš. Už má prvé záchvevy puberty, ale ešte nevie, čo s nimi. Má kamošku Luciu z vedľajšej triedy, ktorej po ťažkej chorobe pomaličky dorastajú vlasy. Byt obýva s mladšou sestrou Rozáliou, ktorú nazýva Kozália (ona jeho Otrasák), otca má večne na cestách, keďže je to hudobník a mama čaká ďalší prírastok, preto ju v tomto stave všetko berie trikrát viac, ako inokedy (tehotenské hormóny – vieme svoje). Mikuláš sa pohybuje v úplnom centre Košíc. Býva na Zvonárskej, chodí do školy na Poštovú a miništruje na Hlavnej, priamo v Dóme. Čitatelia majú po celý čas Košice pred sebou ako na dlani. 

Celkovo dostali v tejto knihe opisy mesta a genius loci omnoho väčší priestor ako príbeh samotný. Mikuláš neprežíva žiadnu extrémnu drámu, ktorú by sme mohli s napätím sledovať od začiatku do konca. Nejde ani o poviedkové rozprávanie. Skôr o akýsi opis Mikulášovho života, jeho chlapčenských trápení, popretkávaný oživenými sochami a obrazmi Dómu, ktoré sa s ním v niektorých scénach zhovárajú. Jedinou uchopiteľnou líniou je Mikulášov list Ježiškovi, ktorý mu odpovie inak, ako chlapec očakáva a v hneve sa preto rozhodne skončiť s miništrovaním. Preto aj ten názov: Mikuláš, Ježiško a iné komplikácie. Pomedzi to sa deje plejáda iných každodenných vecí, ktoré občas zatlačia jeho vnútorný konflikt úplne do ústrania, aby sa zanedlho opäť pri nejakej príležitosti vynoril. Jedno však ostáva silne prítomné neustále – Košice. 

Mladý čitateľ sa prejde aj tými zákutiami kostola, ktoré bežne nie sú dostupné, vystúpi na najvyššie poschodie vedľa stojacej Urbanovej veže a obe stavby spozná aj počas nočných hodín, kedy v nich deti z rôznych príčin uviaznu. Bude mať vcelku jasnú predstavu o vzdialenostiach medzi ulicami centra, o tom, aké tiene a grimasy vrhajú preslávené kamenné dažďové odtoky, ktoré sochy sú v hlavnej lodi a aké ďalšie pamiatky sa v Dóme dajú nájsť. To je základný atribút knihy Mikuláš, Ježiško a iné komplikácie, ktorá rozveselí srdce každého košičana a hocikoho, kto si toto mesto zamiloval. Samotný detský príbeh akoby bol až ďalší na rade. Pritom sa mu nedá uprieť živý jazyk skúseného autora. Ide iba o to, že v strede pozornosti tejto knihy je najmä priestor, ktorý nostalgicky poteší srdce dospelákov, ak sa spoznajú v Mikulášovi a Lucii. Deti od 10 rokov môžu chytiť zábavné slohy a rozprávky, ktoré si Kozália a Otrasák vymýšľajú, Mikulášove vnútorné rozpory a momenty, v ktorých sa s ním rozprávajú starodávni svätci.

Za menom autorky Hany Naglik sa schováva mimoriadne talentovaný a plodný spisovateľ a dramatik Silvester Lavrík, ktorý za svoje diela získal viacero cien. Venuje sa najmä tvorbe pre dospelých, avšak pod ženským pseudonymom vydal už tri detské knihy, medzi inými aj vysoko cenenú Ester a albatros (aj s pokračovaním Ester a Turáci). 

Svojské ilustrácie vyšli rovnako spod rúk všestrannej Hany Naglik (čudne sa mi to píše v ženskom rode, keď viem, že je za tým muž, ale pseudonym je pseudonym).

Vydalo Slniečkovo. Kniha bude v predaji dostupná od pondelka, 1.10.

Viac z mojej tvorby a recenzií si prečítate tu.

Môj fotoblog s detskými knihami nájdete tu.

Teraz najčítanejšie