Denník N

Staviame: Kauza vodoinštalácií

Už sa vám skoro pobil stavebny dozor s vodárom? Nám hej! :)

Naposledy sme písali o viac menej hladkom (hoci nie lacnom) prechode od stavebnej firmy do vlastného podniku.

Ďalšou etapou bola montáž zdravotechniky. Očakával som montáž lekárničiek po jednotlivých sektoroch domu, ale to vám bola montáž vodovodných rozvodov. Tu nastal jeden z epických konfliktov na našej skromnej stavbe, kedy sa Dozor a Vodár pochytili ohľadom zamerania potrubí a výšok používaných pri montáži vodovodov a podobne. Vodár si to nejako zameral podľa Nuly, Dozor mi tvrdil že mu to nevyjde a že to nebude dobré, že umývadlá budú zle a podobne. Vodár ho ubezpečil, že je to ok, Dozor mi povedal, že sú nejaký moc múdri a že na jeho dobré mienené rady nedávajú. Prvá etapa teda skončila nerozhodne s tým, že Dozor im to zráta keď budú robiť kúrenie, že beda ak im to nevydá čo sa týka výšok pri podlahe.

O niečo neskôr prebiehala montáž elektrických rozvodov, ktorá sa natiahla na niekoľko týždňov, keďže sa popri tom dorábali dáke hydroizolácie, ale bola to zúfalá nuda. Žiadny problém. Elektrikár dostal od Dozor najvyššiu možnú známku „Nemám zásadnejšie pripomienky“. Keďže omietky sa postupne posúvali na neskôr (to bude samostatná kapitola), rozhodli sme sa využiť čas a osadiť podlahové kúrenie a urobiť potery.

Obnovil sa epický konflikt, lebo podlahové kúrenie robil pán Vodár. A to bola sranda. Dozor ma zdrbal už po niekoľký krát, že o zmene kúrenia z konvenčného (radiátory) na podlahové som ho neinformoval riadne a včas. Na moju námietku, že o tom dostal email (kde som to spomenul medzi rečou – áno ja viem, to som pokašlal), mi zopakoval, že to sa takto nerobí. Podlahové kúrenie bolo osadené skôr ako bol plán a v rekordnom čase, lebo vodárom vypadla dáka zákazka a oni sú veľmi pracovití, preto okamžite objednali materiál a urobili frontálny útok na dom.

Dozor sa ich pokúšal zastaviť, že tam nie sú úplne dokončené izolácie, ale to mu nebol oveľa platné, lebo boli aj tam kde ich nečakal. Za dva dni bolo hotovo a plný napätia som očakával verdikt. Následne som mal pamätný telefonát s Dozorom. Na podlahe našiel vodu (asi uniká z podlahovky), výšky vôbec nesedia, budeme kúriť do betónu, pretože aby sa to zrovnalo bude musieť ísť 2 cm poteru naviac a hlavný uzáver vody je urobený tak, že ho nebudeme vedieť zavrieť, lebo bude nedostupný. Že on nám hovoril, že tí vodári sú nebezpeční a ješitní a že toto je už moc.

Tak som volal zase Vodárovi. Vraj voda je z hadice čo sa im vyvliekla, že ich to mrzí, že kým to zastavili tak dačo vytieklo. Že výšky sedia, že pod balkónom bude 1 – 2 cm schodík, aby sa pod balkónové dvere zmestil koberec, že to tak má byť. A že uzáver vody sa ešte môže posunúť, že to je zatiaľ len provizórne. Že čo má byť pod betónom už bude napevno a tlakovou skúškou vyskúšané a na to, čo z neho bude trčať sa potom nadpojí rúrka a uzáver sa dá tam kde vyhovuje. Potom som zase volal Dozorovi, ktorý sa mi zase vykričal do telefónu, už ani neviem čo mi hovoril. Nastalo obdobie troch týždňov, kedy som pôsobil ako mediátor (sa toho naučíte počas výstavby, že?) medzi nimi dvomi kohútmi.

Dozor nástojil, že skladba podlahy nesedí, že Vodár mu niečo hovoril a potom mu hovoril niečo iné, že tam bude málo izolácie, že tam ešte mala byť protihluková izolácia a podobne. Vodár mi postupne každú jednu vec vysvetlil a mal som pocit, že to dáva zmysel. Napríklad že 12cm skladba podlahy ako má byť na podlahové kúrenie (ako to žiadal Dozor), by sa nám hore nezmestila (čo je fakt), ale že súčasná 9cm je plne funkčná. Polystyrén ako hluková izolácia má namiesto 2cm len 1cm kvôli tomu, že ak by mala viac, tak je problém s ukotvením rúrok podlahového kúrenia, ktoré by sa tak viac drali. A že na spodnom poschodí nie je tepelná izolácia, ale systémová doska podlahovky plní rovnakú funkciu. Všetko mi vysvetľoval a ja som mal pocit, že koná podľa najlepšieho svedomia, lenže Dozor mu oponoval projektom, normami a tým, že im hovoril že im to nevyjde. Tri týždne som chlapa nemohol vyplatiť, lebo Dozorovi som nemohol povedať, že jeho argumenty ma nezaujímajú. Veď načo ho potom platím? Potrebovali sme tretí názor a tým mali byť poterári. V prvom rade či im sedia výšky a v druhom, či nachystaná skladba podlahy spĺňa štandardy, na ktorých sú zvyknutí pracovať. A viete čo? Všetko bolo ok. A firma čo nám to robila, robí podlahy 24 rokov. Dozor sa k tomu nechcel vyjadrovať, potery vraj zhodnotí za mesiac až dva, keď vyzrejú. Hm. Vodára som vyplatil a vysvetľoval som mu, že ten Dozor nie je taký zlý, že má aj dobré dni.

Teraz najčítanejšie

Tomáš Mikulík

Som slušný človek s veľkou hubou :) (dovolil som si citovať klasika).