Denník N

Jeden vždy vypadne

To sa nám tá tanečná sezóna pekne otvára.

Minulý rok o tomto čase sa na dosky slovenskej prvej scény dostavil odzbrojujúco charismatický „graceful beast“ a „rebel baletu“ Sergej Polunin, tento rok v končinách strednej Európy opäť žiari hviezda intergalaktická: Michail Baryšnikov, ktorého pozná aj ten, čo tanec ignoruje zďaleka (nie na škodu hral aj v seriáli Sex v meste). Jeho predstavenie Brodsky&Baryshnikov je v Národním divadle v Prahe 6. a 7. októbra patrične vypredané.

Ani u nás doma to nie je najhoršie – populárna októbrová Bratislava v pohybe, očakávaná novembrová premiéra piatich baletných i nebaletných choreografov na Breinerovo Beatles go Baroque v SND a popritom exkluzívne premiéry, oslavy a počiny ďalších štátnych i nezávislých súborov a zoskupení v širokej škále tanečného umenia. Ale ani najlepšie – stále tu neexistuje webový portál, ktorý by o nich dychtivú verejnosť informoval.

Tak na začiatok trocha inšpirácie od autora tohtoročného posolstva k Medzinárodnému dňu tanca, skvelého izraelského choreografa Ohada Naharina. Národní divadlo (plus x ďalších veľkých scén) ho malo v repertoári, však aj v našom by sa ku krištáľovo klasickým Avnikjanom či emócie-burcujúcim Eifmanom celkom hodil. Video je z choreografie Echad Mi Yodea mladšieho súboru jeho domovskej Batsheva Dance Company s pôvabom pre každé publikum: od nezainteresovaného laika „tak také niečo som ešte nevidel/a“ a potenciálneho fanúšika „ale dobre sa hýbu, pekné baby/chlapi“ cez tanečného fajnšmekra „choreografická štruktúra fakticky prekladá hudobnú“ po nevinné dieťa „jeden vždy vypadne!“

Teraz najčítanejšie