Denník N

Hrôza aj naďalej pokračuje

Nebude v mojich žilách prúdiť kľud, pokým nebudú odhalení objednávatelia.

Akoby to nebola ani pravda. Stále sa mi nechce veriť, že Ján Kuciak a Martina Kušnírová boli zavraždení. Nie, nie som blázon a poznám fakty. Ale uvedomenie si tej vraždy prináša mráz po celom tele a zhrozenie, ktoré v človeku veriacom v spravodlivosť a humánnosť stále pretrváva aj pol roka po tejto strašnej udalosti.

Ani to, že ich vraždu vyšetria tak, aby bol známy hlavne objednávateľ, čo je najhlavnejšia časť celej pyramídy, ani to nedokáže dostatočne umlčať to zhrozenie, že sa to mohlo stať, že naozaj žijeme v oligarchii kde našu moc prevzali po moci a peniazoch bažiaci ľudia bez štipky hodnôt. Rôzne slová mi chodia po rozume. Nie je však hodné znižovať sa na ich úroveň. 

Iba s hodnotami, neznížiť sa na ich úroveň, nezľaknúť sa a ísť aj proti prúdu, len to nás zachráni, ak v tom nebudú slová nenávisti ale slová hľadajúce spolužitie v jednej krajine, v právnom štáte. Len odhodlanosť odstrániť túto oligarchiu od moci a vrátiť štát jeho občanom.

Len prejavom silnej vôle a odmietnutím strachu z boja so všednosťou denného zápasu o prežitie, odmietnutie korumpovania vlastnej mysle a duše za účelom prežitia, a spoločne každý z nás bez výnimky, len to dokáže zmeniť dnešný stav.

Bez sťažovania sa na to, ako zle sa nám žije, zmeníme to len zmenou každodennej rutiny a vystúpením z našej konfortnej zóny. Združenie, občianstvo, spoločenstvo, partizánszvo, to sú slová, ktoré sa pomaly musíme naučiť. A pochody za Slušné Slovensko sú len štartovacou čiarou.

V mene Jana a Martiny. V mene nás všetkých, v ktorých bojuje slušnosť proti rutine nášho každodenného života korumpovanej aj vlakmi zadarmo či zvýšením minimálnej mzdy. Ak by nás neokrádali oligarchovia, mzdy by boli vyššie a vlaky by si každý mohol dovoliť za svoje, a tie by boli tiež slušné. A to je len ihla v kope sena problémov, ktoré tu máme, a za ktoré môžu oligarchovia. A tých treba odhaliť a odstrihnúť ich raz a navždy od moci.

Teraz najčítanejšie