Denník N

RTVS prekvapila reportážou o unesenom Vietnamcovi, odváži sa aj na kauzy SNS?

Rozhovor s exministrom Kaliňákom. Foto - FB Laco Ďurkovič
Rozhovor s exministrom Kaliňákom. Foto – FB Laco Ďurkovič

Tak pozitívny ohlas, ako mal posledný diel Reportérov, nemala u divákov už dávno žiadna reportáž RTVS. Celý diel bol venovaný kauze únosu vietnamského občana.

Autorom reportáže je bývalý aktivista a redaktor televízie JOJ Laco Ďurkovič, ktorý je od septembra členom tímu nových Reportérov.

Vietnamca Trinh Xuan Thanha uniesli minulý rok 23. júla agenti vietnamskej tajnej služby z Berlína, kam sa tomuto bývalému politikovi podarilo z Vietnamu utiecť.  Ako v lete upozornil Denník N, Robert Kaliňák požičal Vietnamcom vládny špeciál – najprv doviezol štyroch z nich z Prahy do Bratislavy a potom dvanástich z Bratislavy do Moskvy.

Tím Reportérov včera nepriniesol žiadnu novú investigatívnu tému, reportáž mala napriek tomu veľký význam. Ďurkovič pátral na Slovensku a vybral sa aj priamo do Berlína a Prahy, aby priniesol informácie z prvej ruky. Redaktor ukázal divákom miesto v parku, na ktorom sa únos odohral, ambasádu, kde uneseného Thanha držali dva dni. Vybral sa aj do Prahy a našiel auto, ktoré poslúžilo únoscom.  Oslovil nemeckých novinárov, ktorí o kauze informovali, ľudí z vietnamskej komunity a hlavne nemecké a slovenské úrady, pri ktorých bolo vidieť úplne rozdielny prístup ku kauze.

Kým slovenské orgány únos spochybňovali a trestné stíhanie začali až teraz, nemecký súd má jasný postoj:  „Slovenská strana dala vietnamskej strane k dispozícii vládny špeciál na pokračovanie cesty do Moskvy. Dokonca im najprv ponúkla let priamo do Hanoja. Tento akt bol súčasťou vysoko premyslenej operácie tajných služieb,“ povedala Reportérom hovorkyňa nemeckého súdu Lisa Jani.

Nezvyčajným prvkom reportáže bolo zinscenovanie záberov únosu, ale aj nakladania Thanha do lietadla, vôbec v reportáži nevadili. Názorne ukázali, ako takýto únos mohol vyzerať.

Ďurkovič priniesol viacero nových pohľadov na kauzu. Napríklad nepotvrdenú informáciu, ktorá sa šíri vo vietnamskej komunite v Bratislave, že za únos údajne vietnamská vláda zaplatila 2 milióny eur, ale aj to, že v dodávke, ktorá prišla na vládny hotel Bôrik, sa našla krv uneseného manažéra a že mu únoscovia zrejme poranili nohu. Ďurkovič zverejnil aj záznam telefonátu svedka, ako volá na políciu a hlási, že bol práve svedkom únosu.

relácii odznela aj tvrdá kritika advokátky Trinh Xuan Thanha Petry Schlagenhaufovej na adresu slovenských orgánov. “Takéto únosy sa diali naposledy za studenej vojny. Je to veľká kauza a pre Nemecko je to neprijateľné,“ upozornila advokátka.

Pre mňa bol však najpodstatnejší rozhovor Ďurkoviča s exministrom Robertom Kaliňákom. Bývalý minister sa snažil byť pri stretnutí s Ďurkovičom žoviálny, no pozorný divák si určite všimol, že kým v minulosti spochybňoval, že by k únosu vôbec došlo, teraz ho už pripustil, dokonca o unesenom občanovi hovoril, ako keby si únos zaslúžil. “Uniesli zločinca, ktorý ukradol 130 miliónov, naozaj mi ho nie je ľúto.”

Posledný diel Reportérov je ukážkou toho, čomu sa má RTVS venovať – má prinášať podrobný pohľad na zásadné kauzy spoločnosti a má žiadať kompetentných o vysvetlenie.  Ak RTVS bude pokračovať v tomto výbere tém, tak je to dobrá správa pre jej divákov.

Dúfajme, že podobný priestor dostanú aj kauzy spojené s inými politickými stranami, napríklad so SNS, ku ktorej má šéf RTVS Jaroslav Rezník blízko. Tu je pár námetov: okrem rigoróznej práce Andreja Danka by mohli vzniknúť zaujímavé reportáže o nákupoch obrnených transportérov ministrom obrany za SNS, či o výbere nových nadzvukových stíhačiek F-16. Témou pre Reportérov by mohol byť aj postoj ministerky za SNS Martiny Lubyovej k SAV, alebo aj to, ako ďalšia ministerka za SNS Gabriela Matečná vyriešila podvody s agrodotáciami.

Včera priniesla ČT tiež nových Reportérov ČT. Tí venovali polhodinovú reláciu najnovším zisteniam v prípade vraždy slovenského novinára Jána Kuciaka. Verím, že sa téme vyšetrovania dvojnásobnej vraždy budú venovať aj noví Reportéri na RTVS.

Miroslava Kernová, omediach.com

Novinky zo sveta médií môžte sledovať aj na facebooku

Teraz najčítanejšie

Omediach.com

Tento mediawatch blog je o etike v žurnalistike, prešľapoch novinárov, zásahoch do ich práce.  Autorkou je šéfredaktorka webu OMEDIACH.com Miroslava Kernová. V minulosti pracovala pre SME a Trend.