Denník N

Denník Pravda zavádza o prudkom náraste počtu invalidných dôchodcov

V denníku Pravda kopú za penzijný strop aj za cenu zavádzania čitateľov.

Článok Sone Pacherovej bez dostatočného kontextu uvádza, že od roku 2008, teda za 10 rokov, stúpol počet vyplatených invalidných dôchodkov o takmer 20%. Cituje aj šéfa KOVO, podľa ktorého je „dvíhajúci sa počet invalidných dôchodcov ďalším dôvodom, pre ktorý by sa rast penzijného veku mal zabrzdiť.

Denník Pravda však zabudol čitateľom uviesť, že v roku 2010 prišlo k zmierneniu podmienok posudzovania invalidných dôchodkov a práve v následnom období prvých dvoch rokov po tejto zmene prišlo k najvyššiemu nárastu počtu vyplatených invalidných dôchodkov. Počet invalidných dôchodcov v roku 2008 teda nie je porovnateľný s dnešným, keďže dnes sa nárok na invalidný dôchodok posudzuje miernejšie. Zmena spočívala hlavne v znížení požadovaných rokov dôchodkového poistenia pre poistencov starších ako 34 rokov. Posledné 4 roky pozorujeme len mierny nárast počtu vyplácaných invalidných dôchodkov do 1% ročne, čo vzhľadom k starnutiu populácie v produktívnom veku neprekvapuje.

Kriticky sa treba postaviť aj k nasledovnému tvrdeniu v článku: „Chorí ľudia v aktívnom veku tak nielenže svojimi odvodmi neprispievajú na dôchodky z prvého piliera pre súčasných seniorov, ale sami Sociálnej poisťovni odčerpávajú financie“.

Táto nesprávna informácia podporuje predsudky voči zdravotne znevýhodneným občanom. Zo zhruba 238 tisíc invalidných dôchodcov ich totiž pracuje vyše 100 tisíc. V auguste roku 2014 to bolo napríklad 77 tisíc. Za 4 roky nám teda pribudlo zhruba 23 tisíc pracujúcich invalidných dôchodcov zatiaľ čo ich celkový počet sa zvýšil iba o 5 tisíc. Invalidných dôchodcov, ktorí do systému neprispievajú je teda čoraz menej.

To samozrejme neznamená, že netreba riešiť dôchodkový systém, lepšie pracovné podmienky pre pracujúcich a kvalitu zdravotnej starostlivosti. V odbornej debate k zavedeniu penzijného stropu však denník Pravda udiera pod pás. Dúfajme, že neúmyselne.

Teraz najčítanejšie

Marian Jánoš

Ako dobrovoľník sa snažím bojovať proti plytvaniu, korupcii, šarlatánom a hoaxom. Vyštudoval som všeobecné lekárstvo a finančný manažment. Pracujem ako manažér v súkromnom sektore.