Denník N

Kaliňák tajil, ako vybral dodávateľa bariéry proti migrantom. Súd rozhodnutie zrušil

Pred parlamentnými voľbami postavili miliónový plot, ktorý sa nikdy nevyužil a informácie o ňom odmietli sprístupniť. Nadácia Zastavme korupciu preto podala na ministerstvo žalobu. Súd rozhodol, že rozhodnutie neukázať zmluvy, odôvodnili nedostatočne.

Vo februári 2016 sa uskutočnilo na slovensko-rakúskom pohraničí policajné cvičenie. Malo ukázať, ako zafunguje plot proti utečencom, ktorý v zmysle volebného hesla Smeru Chránime Slovenskozakúpilo ministerstvo vnútra Roberta Kaliňáka.

Bariéra mala dostať “húfyutečencov na jedno miesto. Denník N vtedy citoval Kaliňáka, ktorý opisoval fungovanie zátarasy takto : Migranti nikdy nejdú v rojnici dlhej tisíc kilometrov, ale majú svoje trasy. Navádzacia bariéra ich má dostať tam, kde potrebujeme.Plot mal podľa Denníka N odolať aj raketometu. Ministerstvo nákup rozsiahle medializovalo a zverejnilo približnú cenu bariéry. Mala stáť okolo milióna eur. Profesionálnu vojenskú techniku, ktorú štát obstaral, bežne používali vojaci v Afganistane a Iraku. Dvojmetrovú dvojitú oceľovú bariéru Hesco kúpil Kaliňák v špeciálnej úprave, ktorá bola pripravená pre rýchle postavenie.

Plot, ktorý stavali tesne pred parlamentnými voľbami. Zdroj: Denník N


Č
o nepovedali

Podrobnosti o tom, ako štát minul peniaze na plot proti migrantoma kto všetko na ňom zarobil, však zostali utajené. Ministerstvo zmluvu nezverejnilo v centrálnom registri a využilo výnimku zo zákona o verejnom obstarávaní, ktorá sa týka zákazok na plnenie bezpečnostných opatrení alebo nevyhnutnú ochranu bezpečnostných záujmov Slovenska.

Nadácia Zastavme korupciu cez svojho vtedajšieho zamestnanca Martina Turčeka preto poslala na ministerstvo infožiadosť, v ktorej žiadala zdôvodnenie výnimky a bližšie údaje o zmluve, konkrétne dodávateľa a presnú sumu. Chcela taktiež vedieť, čo predchádzalo výberu konkrétnej firmy, teda, či sa uskutočnila súťaž alebo si Kaliňákov rezort vyberal z viacerých ponúk. Ministerstvo mi tieto údaje neposlalo. Odvolalo sa na to, že ide o kritickú infraštruktúru,spomína Turček, ktorý je v súčasnosti redaktorom webu Aktuality.sk.  Podľa ministerstva si žiadal citlivé informácie, ktoré podliehali utajeniu a ich sprístupnením mohlo dôjsť zničeniu kritickej infraštruktúry alebo jej časti.

Turček podal na súd žalobu. V nej namietal, že za neverejnú informáciu je možné považovať len takú, ku ktorej sa dostane uzavretá skupina ľudí, ale mobilnú bezpečnostnú bariéru vláda prezentovala širokej verejnosti. Podľžaloby nemožno plošne obmedziť právo na informácie, ani keď ide o kritickú infraštruktúru a odpovede na otázky, ktoré Turček kládol, ju nemohli ohroziť ani v hypotetickej rovine.

žalobe rozhodoval v stredu Krajský súd v Bratislave. Senát na čele so sudcom Vlastimilom Pavlikovským vyhovel Turčekovi a zrušil rozhodnutie ministerstva o nesprístupnení údajov. Podľa sudcu bolo nedostatočne odôvodnené a nepreskúmateľné.

Ministerstvo vnútra, v súčasnosti už na čele s Kaliňákovou nástupkyňou Denisou Sakovou teraz bude musieť rozhodnúť o Turčekovej infožiadosti nanovo. Bude zaujímavé sledovať, či pôjde cestou väčšej transparentnosti a povie, kto na zakázke zarobil a ako ho vybrali.

Exminister vnútra R.Kaliňák a expremiér R.Fico pri stavbe miliónového plota, ktorý sa nikdy nevyužil.

 

Ako skončili zábrany

Zátarasy, o nákupe ktorých ministerstvo mlčalo, mali zaujímavý osud. Keď sa k nim médiá po roku vrátili, zistili, že boli zbytočné. Televízia Markíza vlani vo februári odvysielala reportáž a pripomenula, že ich ministerstvo nevyužilo ani raz.

Mobilné bariéry mali byť obranou pred migračnou krízou, policajti a hasiči ich stavanie nacvičovali len osem dní pred voľbami. Kaliňák tvrdil, že investícia určite nebude zbytočná a využijú ich v ostrej akcii.

Markíza v príspevku pred rokom pripomenula, že nelegálni migranti sa cez slovenské hranice húfne nehrnuli. Dokonca počet zadržaných klesol. Ministerstvo vnútra napriek tomu nákup bránilo: Nikto nevie povedať, ako sa bude situácia s migrantmi vyvíjať.

 

Zuzana Petková

Nadácia Zastavme korupciu

 

 

Teraz najčítanejšie

Zastavme korupciu

Veríme, že Slovensko môže byť krajina, v ktorej čestné konanie nie je rarita, ale spoločenská norma a podvody nie sú prehliadané, ale trestané.