Denník N

Aby mafia nemala prístup k premiérovi

Tlak ulice pohol riešením najväčších káuz. Ich príčiny tu však ostávajú.

Zdá sa, že vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa pohlo dopredu. Je to skôr výnimka, ako pravidlo v našej krajine. V únose vietnamského občana vládnym špeciálom vypovedali prví policajti, ktorí potvrdili verziu, ktorá cirkulovala v médiách. Som presvedčený, že to je výsledok obrovského tlaku ulice, za ktorý by sme mali byť mimoriadne vďační.

Je však jasné, že nemôžeme očakávať státisíce ľudí na uliciach každý týžden. Príčiny problémov sme pritom stále nevyriešili.

Aj keď sa to dnes snaží Robert Fico všemožne mlžiť, mafia nikdy nemala tak blízko k premiérovi, ako za vlády Smeru, bez ohľadu na to, či stála za vraždou. Medzinárodne stíhaný mafián mal intenzívne kontakty s premiérovou asistentkou a tajomníkom Bezpečnostnej rady štátu. Osobu na jednej z najcitlivejších pozícií v štáte. Bezpečnostné riziko, ktoré nezachytili, alebo kvôli politickému tlaku neboli schopné naše bezpečnostné zložky vyriešiť. Neviem, čo je horšie.

V prípade únosu boli použité štátne zložky na spoluprácu so zavlečením človeka. Vládny špeciál a štátna ochranka. Dodnes nie je jasné, čo vlastne o tom SIS vedela. Podľa všetkého to netuší ani sám jej riaditeľ.

Šéf SIS (nominant SNS) v akcii

Keď sa chyby stali v zahraničí

Chyba a zlyhania v bezpečnostnej oblasti sa však dejú aj mimo Slovenska. Tieto chyby často znamenajú aj straty na ľudských životoch či majetku. Kvôli zlému riadeniu a komunikácii zomrelo v Nórsku po útoku Andersa Breivika zbytočne vyše 70 ľudí. Útočníci 11. septembra prekĺzli vďaka nepozornosti a roztrieštenosti najväčšej spravodajskej byrokracie v histórii ľudstva. Veľká Británia bola zatiahnutá do vojny v Iraku skrz vymyslené dôkazy a politický tlak.

 

Tony Blair vypovedá pred Chillcotovou komisiou, ktorá skúmala spôsob, akým sa Británia zapojila do vojny v Iraku.

 

Obrovské zlyhania. Jednu vec však majú spoločnú. Nasledovalo po nich mimoriadne intenzívne hľadanie nielen vinníkov, ale hlavne riešenie príčin, ktoré k týmto zlyhaniam viedli. Vyšetrovania, verejné vypočutia a odovzdanie odporúčaní na zlepšenie, ktoré mali podporu verejnosti a viedli k zásadným zmenám. Napríklad v USA k najväčšej reorganizácii spravodajských služieb, v Nórsku k zmene fungovania polície.

Som presvedčený, že pre niečo podobné dozrel čas aj na Slovensku.

Samovyšetrenie nikdy nefunguje

Zvyčajným riešením problémov, prešľapov v bezpečnostných zložkách na Slovensku je, že vyšetrujú samých seba. Zároveň, vzhľadom na citlivosť a prirodzené utajovanie, sa vyšetrujúci nevedia dopátrať k všetkým informáciám. Pod rúškom “národnej bezpečnosti” a ochrany štátnych tajomstiev je im prístup k informáciám zamedzený.

Inšpirujme sa zahraničným prístupom. Pre každý prípad bola vytvorená špeciálna vyšetrovacia komisia, pozostávajúca z odborníkov z bezpečnostného prostredia, ale bez priamych politických väzieb. U nás by to mohli byť diplomati dlhšie pôsobiaci v zahraničí, bývalí spravodajci či vojaci, alebo sudcovia.

Komisie by dostali jasný mandát, otázky, ktoré by mali zodpovedať.  K tomu právomoc vypočúvať svedkov, požadovať akékoľvek informácie od štátnych orgánov a personál, ktorý s nimi tieto kvantá informácií spracuje.

Človek, ktorý obchodoval s talianskou mafiou, mal prístup k najviac stráženým tajomstvám našej krajiny. Vietnam si pred očami našej polície a spravodajcov zorganizoval únos na našom vládnom špeciále.

Sú to mimoriadne veci a dajú sa vyriešiť len mimoriadnym spôsobom. Je najvyšší čas.

O bezpečnosti a progresívnych témach píšem aj tu.

Teraz najčítanejšie

Martin Dubéci

Som členom predsedníctva a sekretárom hnutia Progresívne Slovensko. Píšem si tu svoje poznámky k politike a spoločenským otázkam. Venujem sa politickej stratégii a bezpečnosti.