Denník N

Spartak Trnava v európskych pohároch a v slovenskej lige

Výsledky a hra futbalistov Spartaka Trnava sú odrazom viacerých skutočností, rozhodnutí ale aj náhodných faktorov. V celkovom hodnotení, pri nestrannom pohľade, je účinkovanie klubu úspechom. Každému je jasné, že hlavným faktom v tomto kladnom hodnotení nie sú výsledky v slovenskej lige, ale postup do skupinovej časti európskej ligy a teda aj výsledky v lige majstrov. Považujem za vhodné pozastaviť sa nad rozporom v domácich a medzinárodných stretnutiach Spartaka, ktorý sa prejavuje vo výsledkoch, ale aj vo výkonoch.

Výsledky Spartaka Trnava vo Fortuna lige nie sú primerané v porovnaní s veľmi úspešným vystúpením v európskych súťažiach. Po získaní majstrovského titulu v slovenskej lige sa významnejší úspech na medzinárodnej úrovni neočakával. Spartak bol však v Lige majstrov blízko postupu cez CZ Belehrad a v Európskej lige hrá v skupinovej fáze. Je to veľký úspech napriek tomu, že okolnosti zápasov vo vyjadrení štatistických údajov (nie výsledkov) boli pre Spartak nepriaznivé. Naopak, v priebehu zápasov vo Fortuna lige mala Trnava štatistické parametre vyrovnané alebo lepšie ako súperi, ale výsledky tomu nezodpovedajú. Tento rozpor výsledkov a hry vo Fortuna lige má viac príčin.

 

Vysvetlenie úspešných výsledkov v európskych zápasoch a neúspechov vo Fortuna lige má spoločný základ, ale ide o zrkadlový obraz faktov. Hlavnou silou trnavského mužstva je mimoriadne kompaktná obrana, vrátane kvalitného brankára. Nadstavbou je nadštandardná, kolektívna bojovnosť. Takýto typ mužstva býva nočnou morou pre favoritov. Súperi Trnavy v európskych pohároch boli favoritmi, ale nemali dostatočnú útočnú silu a neboli schopní hernou kvalitou prekonať uzavretú obranu. Hráči Trnavy vysokou morálnou silou, bojovnosťou, eliminovali prednosti súperov a v rozhodujúcich okamihoch dokázali súpera jedným úderom zložiť. Zrkadlovým obrazom bola bojovnosť súperov proti Trnave v ligových bojoch. Pri veľkej bojovnosti súperov neboli hráči Trnavy schopní súperov v našej lige kvalitou hry prekonať. Na rozdiel od medzinárodných zápasov aj šťastie sa od nich odklonilo.

Keby mala Trnava aj útočnú silu, typovo by som ju prirovnal k Atletiku Madrid. Útočná kvalita Spartaka je však nízka, jednogólová. Z troch kôl (zo šiestich zápasoch) Ligy majstrov strelila jeden gól v štyroch zápasoch. Dva góly dala vo Varšavskom zápase Légii. Nestrelila gól v odvetnom zápase s Légiou (v Trnave). Postup pri výsledku 0:1 pre Légiu s obrovskou námahou udržala pri prevahe v poli 10:8; keďže dvaja hráči Légie boli vylúčení.

V štyroch zápasoch Európskej ligy dal Spartak tri góly. Strelil len dva. V zápase Olimpijou Ľubľana dosiahol Spartak jeden dvoch z gólov ako kuriózny vlastenec. Aj taký gól sa počíta a má na ňom mužstvo zásluhu, lebo dostalo súpera pod krátkodobý tlak. Žiaľ takých situácií keď Spartak dostáva súperov pod tlak je málo. Malý počet a nízka efektivita ukončených útočných akcií Spartaka sa prejavila aj v našej ligovej súťaži. Je známe, že Trnava pre veľké zápasové zaťaženie nehráva zápasy v domácej súťaži v rovnakom zložení ako zápasy v európskych súťažiach. Aj pri zohľadnení vynútených zmien v zostave je postavenie Trnavy vo Fortuna lige varovné.  Po odohratí 11-tich kôl dala 10 gólov. V piatich zápasoch gól nestrelila. V troch zápasoch dala 1 gól. V jedinom zápase s Michalovcami zvíťazila výrazne, t.j. 3:0. V Dunajskej Strede dala góly 2, ale prehrala lebo dostala 3 góly. V práve skončenom 11. kole stačili domácemu mužstvu 2 góly na najtesnejšie víťazstvo nad Sereďou.

Uvedené fakty naznačujú silu Trnavy v defenzívnej činnosti všetkých hráčov. Naznačujú tiež ťažkosti s prechodom do útoku a nízku početnosť útočných činností a efektivitu zakončenia.

V ďalšom období čaká Trnavu ohromne náročný zápasový program. Obmena hráčov v zápasoch domácej a európskej súťaži prináša komplikáciu nájsť vhodné zloženie mužstva. Z toho vyplynula aj nespokojnosť Vlaska. Jeho odchod problém napätia vyriešil, ale káder oslabil. Pri vysokom preťažení hráčov rastie možnosť ďalšieho oslabenia mužstva. Zranených Čonku a Totha je možné počas reprezentačnej prestávky doliečiť alebo ich bude nutné nahradiť. Celý hráčsky káder sa bude musieť efektívne využívať. V každom prípade je možné nájsť riešenie. Na zlepšenie útočnej činnosti sú nutné také riešenia zloženia mužstva, v ktorých budú čo najlepšie využité prednosti hráčov a tiež optimálne kompenzované ich nedostatky. K možnosti udržať vysokú výkonnosť v medzinárodných stretnutiach a súčasne zlepšiť výkony i výsledky v domácej súťaži sa otvárajú na diskusiu tieto poznámky:

Zápas s Fenerbahce ukázal, že obranná formácia podáva spoľahlivé výkony, ale v prípade dlhodobého zaťaženia sa  zákonite zvyšuje pravdepodobnosť chýb. Odľahčiť zaťaženie obrany je možné len pri takej hre stredu poľa a vysunutého útočníka, ktorá nedovolí súperovi ihneď získavať odvrátené lopty. Súčasne sa súperovi musí zamedziť útočná hra krajných obrancov.

 

Vysunutý útočník

V dôležitých zápasoch je do  role vysunutého útočníka v trnavskom mužstve nasadzovaný Marek Bakoš. Je ho snaha, bojovnosť je veľká a v defenzívnej činnosti sa zasúva aj do stredu poľa. Takáto koncepcia nahráva prevahe súpera a má aj ďalšie nevýhody. Je to škoda a Bakoša by mala Trnava lepšie využiť. Trnava má v kádri aj vyšších útočníkov. Vysunutý útočník pri prevahe súpera musí zostať na pozícii hrotu; obrátený chrbtom k bráne súpera. Musí sa stále presúvať k obrancovi s nižšou schopnosťou vo vzdušných súbojoch a zostať u neho. Nenaháňať sa za loptou. Jeho úloha je zachytávať lopty odvrátené spoluhráčmi a spolupracovať hráčmi doplňujúcimi priestor pred obranou súpera – meniacimi miesto.

 

Erik Jirka

Okrem základnej vlastnosti (bojovnosť) je pre Erika Jirku charakteristická činnosť rýchle vedenie lopty pozdĺž postrannej čiary. Prekvapuje ma stagnácia tohto mladého hráča. S takouto jednoduchou hrou sa v Belehrade presadiť nemôže, na hosťovaní v Trnave vydrží do konca kariéry; pravda kým tréneri nenájdu spôsob ako rozvinúť jeho schopnosti.

Riešením by mohlo byť jeho presunutie na ľavú stranu s definovaním nasledovných úloh:

Defenzívna úloha: Pri hre súpera pozične eliminovať útočnú činnosť pravého obrancu.

Ofenzívna úloha: Pri zisku lopty na pravej strane musí pohybom kolmo a šikmo od čiary vytvárať ponuku pre strednopoliarov a obrancov a rozohrávať útočné akcie. Pohybom v rovnakom smere nabiehať k stredovému útočníkovi pri jeho súbojoch o loptu. Snažiť sa využiť lopty získané od stredového útočníka na kombinácie a hlavne preniknutie nabehnutím za obranu  súpera. Dostávať sa do zakončenia akcií streľbou. Po skončení útočnej akcie návrat ku čiare na ľavej strane.

 

Marek Bakoš

Hráč, ktorý má dobrú predvídavosť a dokáže sa v pokutovom území súpera presadiť. Nemá sa vyčerpávať naháňaním lopty lebo vo fáze ukončenia akcie je na dne síl a málo sa presadzuje.

Uprednostnil by som jeho presun zo stredu na pravú stranu. Úlohy sú rovnaké ako v prípade Jirku; t.j. pozičná eliminácia ľavého obrancu v defenzívnej fáze. Pri získaní lopty na ľavej strane obrany vytvárať pohybom do vnútra ihriska ponuky pre strednopoliarov a obrancov na rozohranie útočných akcií. Po skončení útočnej akcie návrat ku čiare na pravej strane.

 

Diskusia s trénermi by mohla byť aj na ďalšie témy. Zo skúsenosti viem, že o diskusiu nie je zo strany trénerov záujem. Samotná diskusia nestačí. Taktické činnosti je nutné precvičiť na tréningoch, dostať ich hráčom do krvi a objasniť hráčom čo sa od nich vyžaduje. So záujmom budem sledovať Trnavský Spartak. Prajem im dosiahnuť to čo sa zdá nedosiahnuteľné.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Pavol Daučík

Moje články sú o futbale. Nie som fanúšik. Som chemik a (ex)futbalový tréner II. triedy s neplatnou licenciou. Píšem keď musím a mám čas.