Denník N

Naše mesto potrebuje skúsenosti, Bratislavčania výsledky

Bratislava je naše hlavné mesto a nie pokusné laboratórium. V uplynulých rokoch si užilo mnoho pokusov, omylov a testov riadiacich a manažérskych schopností. A výsledok? Zažívame ho denne na vlastnej koži. Tie isté problémy-málo miest na parkovanie, meškajúca hromadná doprava, chýbajúce cyklotrasy, málo zelene, špina či obavy o bezpečnosť. Roky sa o problémoch rozpráva ale kompetentní ich neriešia.

V predvolebnom období sme napriek tomu svedkami, akoby Bratislava a jej problémy vznikli len prednedávnom. Na stole sa každé štyri roky objavujú spásonosné nápady. Zastavenie procesov, spisovanie čiernych kníh, vyhadzovanie zamestnancov či stranícke naťahovačky a spory brzdili a brzdia naše mesto a odďaľujú riešenie problémov a rozvoj nášho hlavného mesta.

Dlhoročné skúsenosti s riadením ma naučili pracovať od prvého dňa. Nestrácať čas, pretože jediné, čo na konci dňa rozhoduje, sú výsledky. 

Keď som v auguste 2012, po zvolení za generálneho riaditeľa, prichádzal do areálu RTVS v Mlynskej doline išiel som po ceste plnej výtlkov, ktorú lemovali rozpadajúce sa staré garáže, na druhej strane takmer nevyužité staré zdravotné stredisko. Nad vchodom do výškovej budovy, mimochodom kedysi pýchy československej architektúry, visel stále starý nápis Slovenská televízia, ktorý už v tme ale veľmi nesvietil. 

Poviete si pri mediálnej inštitúcii nepodstatné, no ja si myslím, že verejný majetok a pracovné prostredie si zaslúžia efektívne a zodpovedné využitie ako aj našu pozornosť. Na chodbách som stretával priateľov, skúsených a kvalitných televíznych a rozhlasových pracovníkov, mnohých so sklonenou hlavou. RTVS síce bola verejnou inštitúciou s rozpočtom viac ako sto miliónov Eur, ale bola v tom čase skôr trpenou, možno úmyselne potláčanou, a nie úspešnou a sebavedomou verejnou inštitúciou slúžiacou všetkým. Jej program, napriek snahe tých, ktorým na RTVS záležalo a záleží, zaostával nielen za ostatnými televíziami, ale aj za tým, čo si predstavujeme pod pojmom služba verejnosti. 

V prvý deň som prichádzal len s jednou spolupracovníčkou, no od prvého dňa sme začali pracovať, nastavovať procesy, zefektívňovať hospodárenie a výrobu, využívať všetky zdroje a najmä ľudský potenciál, ktorý sme v inštitúcii našli. Čo bolo kľúčové a verejnej inštitúcii vlialo novú krv do žíl, bola skutočnosť, že sa nám aj s mojim tímom podarilo nadchnúť a presvedčiť zamestnancov aj verejnosť, že RTVS za to stojí, zaslúži si ich pozornosť a dôveru. 

Zlepšili sme program v rozhlase aj v televízii, nakrúcali filmy, dokumenty, rozhlasové hry, začali sme robiť a vysielať koncerty a zaznamenávať divadelné predstavenia, či venovať sa aj nepočujúcim a nevidiacim. Nefungujúce spravodajstvo sme postavili na nohy a prinavrátili mu sledovanosť aj prvé miesto v dôveryhodnosti. Ale zaplátali sme aj výtlky na ceste, odstránili staré garáže a vybudovali parkovisko pre zamestnancov, úspešne sme využívali peniaze z eurofondov. Zveľadili sme tak verejný majetok a sprístupnili ho verejnosti.

Tých 5 rokov stálo za to, verejnosť si zaslúži mať profesionálnu a vo všetkých ohľadoch fungujúcu verejnú inštitúciu. Veď hospodári s peniazmi nás všetkých. Áno netajím sa, že sme túto misiu zvládli aj vďaka skúsenostiam, ktoré som získal pri riadení najpočúvanejšieho Rádia Expres, či najsledovanejšej televízie Markíza. 

Samozrejme nešlo všetko hladko a robili sme aj chyby, nie vždy sme sa dokázali posunúť tak rýchlo, ako by sme chceli.  Niektoré problémy sa nám riešiť nepodarilo a otvorene som to pomenoval a priznal. Smutné však je ak človek presviedča okolie, alebo možno aj sám seba, že je všetko v poriadku a funguje bezchybne.

Riadiť verejnú inštitúciu nie je o vlastnom egu, ale o službe ľuďom. Keď zlyháte v súkromnej firme, prídu o svoje peniaze súkromní investori. Ak však zlyháte vo verejnej funkcii, prídu o svoje peniaze všetci ľudia. 

A tak to je aj s našim hlavným mestom. Práve preto chcem Bratislave ponúknuť svoje skúsenosti a výsledky, zdvihnúť sebavedomie a dopriať Bratislavčanom to, čo im právom patrí. Chcem zabojovať o ich lepší život. Metropola Slovenska musí byť zodpovedne a efektívne spravovaná a musí slúžiť v prvom rade ľuďom, ktorí ju svojimi daňami živia. Musí sa rozvíjať, využívať všetky príležitosti a svojim obyvateľom poskytnúť najlepšie podmienky pre život. Keď sa nám toto podarí dosiahnuť, bude Bratislava skutočne tým hlavným mestom, nielen na papieri.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Foto N - Tomáš Benedikovič

Václav Mika

Žijem v Bratislave a v nadchádzajúcich komunálnych voľbách som sa rozhodol uchádzať o dôveru ľudí. V rokoch 2012 až 2017 som pôsobil vo verejnej funkcii ako generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska. Ešte predtým som bol generálnym riaditeľom TV Markíza a zakladateľom a generálnym riaditeľom Rádia Expres.