Denník N

Perspektíva zápasu Slovensko – Česko v súvislosti so zápasmi a Dánskom a Ukrajinou

Víťazstvá Slovenska alebo Česka vo všetkých troch ostávajúcich zápasoch Ligy národov sú málo pravdepodobné, ale to neznamená, že sa o to nebudú pokúšať. Zápas Slovensko – Česko určí východiskovú pozíciu.

Na rozdiel od väčšiny komentárov zápas našich reprezentantov s Dánskom nehodnotím prísne negatívne. Vymenujem fakty:

 • Herný prejav reprezentácie bol zlý.
 • Dánskemu výberu z nižších súťaží dali naši reprezentanti málo gólov.
 • Nedostali sme gól (súper možnosti streliť gól mal).
 • V zápase sa nikto nezranil.
 • V rebríčku FIFA pribudli body.

 

Kto hral aktívne futbal vie, že v niektorých zápasoch slabší súper vyvinie viac energie, čím kompenzuje vlastné nedostatky a dokáže súpera nepríjemne prekvapiť. Zápas, ktorý sa koná pred dôležitou konfrontáciou je často takým prípadom. Remíza či prehra výkonnostne lepšieho mužstva môže byť výsledkom motivačne nezvládnutého zápasu. V zápase našich reprezentantov s Dánskom k prehre ani nerozhodnému výsledku nedošlo. Kozák nemal inú možnosť len pretrpieť týchto 90+ minút. Správnu činnosť trénera počas zápasu popísal J. Goffa [1]. V prípade stretnutia s Dánskom by však nebolo vhodné vstupovať s pokynmi počas zápasu a burcovať mužstvo. Bolo by to nezmyselné a smiešne. Taktická činnosť v tomto zápase bola v kompetencii hráčov. Prekvapilo ma však, že aj v ďalší zápas, už súťažný, s Ukrajinou prebiehal tak ako keby bola taktická činnosť plne v kompetencii hráčov.
Priebeh zápasu ukazoval na to, že taktická príprava zodpovedala len všeobecným pokynom:

 • Zodpovedné bránenie, do ktorého sa zapájajú všetky línie.
 • Včas pristupovať k hráčom súpera (nebezpeční sú Jarmolenko, Konoplianka, Matvijenko, Malinovskij)
 • Hamšík, Lobotka, Kucka a Weiss musia niečo vymyslieť.
 • Vysunutý Nemec bude sklepávať lopty a využijeme rýchle protiútoky (Mak).

 

Je možné, že s taktikou to bolo inak, ale hra zodpovedala hore uvedeným taktickým pokynom, ktoré nie sú dostatočné. Nebol vyvinutý tlak na víťazstvo a konštatovanie, že sme si nezaslúžili prehrať je fráza, ktorá nemá opodstatnenie. Výhra, prehra ani remíza nemá nič spoločné so zásluhami. Rozhodujú strelené alebo nestrelené góly.

 

K okolnostiam zápasu sa vynárajú otázky:

Aký bol taktický plán útočných aktivít v stretnutí  Ukrajinou?

Určoval taktický plán  Hanšíkovi brániť za stredovou líniou pred našou obranou?

Prečo bol Hamšík často zasunutý za stredovú formáciu? (Chyba v rozohrávke  59´ ako dôsledok.)

Očakávali sa od Nemca rýchle protiútoky?

 • Ak „áno“, tak ide o taktický omyl.
 • Ak nie (teda určite to nemožno očakávať), tak je spochybnená voľba tohto hráča od začiatku do základnej zostavy.
 • Nebol by pri rýchlych protiútokoch osožnejší v strede útoku Mak?
 • Mal príchod Dudu (64´ ; stav 0:0) pri striedaní Nemca zvýšiť kolmosť útočných akcií?

Duda hrá v Hertha Berlin podhrotového hráča a z vysunutej pozície sa viac pohybuje smerom k stredovej formácii a preferuje postupný útok. Nemec by bol v závere zápasu (80´; stav 1:0) osožnejší ako Duda.

Bolo úlohou Nemca  a ostatných hráčov (pri stave 0:0) po strate lopty naháňať hráčov?

Pri hre na ukrajinskej polovici by bol po strate lopty účinnejší ústup a vytvorenie priestoru za obranou Ukrajiny.

Prečo chýbali centrované lopty z krídelných priestorov? (jeden center – hlavička Nemca, 23´.)

Mal Weiss od trénera pokyn aj jednoducho loptu odcentrovať?

Weiss sa snaží za každú cenu kľučkou obísť hráča aj keď ho súperova defenzíva zdvojuje. Pri jeho fyzickej pripravenosti je to neúčelné, stráca sily! Mohol by hrať v maximálnom nasadení a odohrať napr. 45 minút. V tomto časovom intervale by musel dostať od ostatných hráčov dostatok lôpt a variabilnou činnosťou (centrovaním, prihrávkou alebo kľučkovaním) vytvárať nebezpečné situácie pred bránou súpera. V tejto činnosti by mala byť jeho činnosť dohodnutá s ostanými hráčmi. Postupnosť alebo poradie akcií voliť v podľa situácii na ihrisku.

Aká Bola koncepcia hry stredu poľa?

Priestor  na ľavej strane je prehustený. Trojica Weiss – Hamšík – Lobotka boli príliš blízko seba. Títo hráči dokážu kombináciami súpera obohrať. Ich akcie boli menej účinné a málo prekvapivé vzhľadom na to, že boli na malom priestore. Kuckova výkonnosť oproti minulosti je nižšia.

 

Čo môžeme očakávať v zápase Slovensko – Česko.

Víťazstvo Slovenska alebo Česka v všetkých troch ostávajúcich zápasoch Ligy národov je málo pravdepodobné, ale to neznamená, že sa o to nebudú pokúšať. Tento zápas určí východiskovú pozíciu. Zostava českej reprezentácie nie je známa. V zostave nášho mužstva nemožno očakávať prevratné zmeny, tréner Kozák stavia na istotu. Do štandardnej základnej zostavy sa s vysokou pravdepodobnosťou dostane len Pekarík a Duda. Nahradia Šatku a Kucku. Snaha odčiniť predchádzajúce neúspešné vystúpenia bude na oboch stranách. To je dôvod prečo začiatok zápasu môže byť podobný tomu na Ukrajine. Bude sa čakať na chybu súpera. Vývoj zápasu ukáže ako naši konštruktívni hráči dokážu spolupracovať navzájom a tiež dotiahnuť akcie k zakončeniu na hrotovému hráčovi. Zápasy sa rozhodujú hrou v strede poľa a efektivitou zakončenia. Taktická výbava mužstiev bude významná. Úspech možno dosiahnuť ak hráči pri vzájomnej spolupráci poznajú hru spoluhráča, môžu predvídať vývin akcie, iniciatívne vytvárajú ponuku hráčovi s loptou. Dúfajme, že Slovensko dosiahne víťazstvo. Lebo inak je namieste generačná výmena, po ktorej už tréner Kozák v minulosti volal [2]. Otázkou bude: Na ktorom poste?

 

[1] Šport 12.9.2018 07:3,  Komentár Vlada Goffu: Kaučing, nie gaučing

https://sport.aktuality.sk/c/355434/komentar-vlada-goffu-kaucing-nie-gaucing/

[2] SME, šport 26. jún 2016 o 21:00 Juraj Berzedi

https://sport.sme.sk/c/20200917/kozak-zapas-mi-otvoril-oci-slovensky-futbal-potrebuje-generacnu-vymenu.html?ref=tab

Teraz najčítanejšie

Pavol Daučík

Moje články sú o futbale. Nie som fanúšik. Som chemik a (ex)futbalový tréner II. triedy s neplatnou licenciou. Píšem keď musím a mám čas.