Denník N

V čom minister Gajdoš zavádzal, keď obhajoval podozrivý obchod. A ako Kaliňák “chráni” oznamovateľa

Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) v stredu vysvetľoval na výbore pre obranu a bezpečnosť obchod, ktorý vyšetruje polícia pre podozrenia z machinácií pri verejnom obstarávaní. Ide o nákup systému za 1, 37 milióna eur, na ktorom zarobili spoločnosti Willing (založil ju priateľ expremiéra Miroslav Výboh) a R-Sys (v čase zakázky firmu zastupoval súčasný vysoký funkcionár ministerstva obrany Ján Hoľko.) Zakázku zadali bez súťaže Willingu, systém v skutočnosti dodal R-Sys. Na trhu existovali ponuky lacnejšie aj o takmer milión eur.

Minister na obhajobu celého postupu pri zadávaní verejnej zakázky použil niekoľko argumentov, ktoré sú zavádzajúce. Na rokovaní parlamentného výboru bol prítomný aj bývalý zamestnanec ministerstva, podplukovník v zálohe Maroš Klinčák, ktorý na podozrivú zmluvu upozornil na tlačovke Nadácie Zastavme korupciu. Vládna väčšina vo výbore mu však neumožnila vystúpiť, preto v blogu uvádzame jeho reakciu na ministrove tvrdenia.  

Z Gajdošových slov vyplynulo, že ministerstvo nemohlo urobiť súťaž pre nedostatok času, lebo išlo o naliehavú požiadavku ozbrojených síl. Toto podľa dostupných dokumentov nie je pravda. Veliteľstvo vzdušných síl zaslalo operačnú požiadavku na nákup systému na roky 2013 až 2014. Zmluvu s Willingom však podpísali už v decembri 2012. Z toho vyplýva, že sa síce ponáhľali, ale mali dosť času na kvalitné verejné obstarávanie a tender, z ktorého by vzišla najlepšia ponuka. Súťažiť mohli rok aj dva.

Podľa ministra nemohli Willing obísť, lebo bol výhradným zástupcom spoločnosti R-Sys. Preto nemohli uzavrieť zmluvu priamo s dodávateľom , teda spoločnosťou R-Sys, ale museli ísť cez sprostredkovateľa – Willing. Zaujímavé, nakoľko takmer identický systém dodal R-Sys priamo štátnemu podniku Letové prevádzkové služby (LPS). Podnik nešiel cez sprostredkovateľa a ušetril oproti obrane takmer sedemstotisíc eur. R-Sys mu totiž systém predal za 600-tisíc eur. Ako je možné, že LPS mohol obísť Willing a obrana nie?

Gajdoš tvrdí, že neexistovala žiadna iná lacnejšia ponuka. Technicky nie, keďže neurobili súťaž. Avšak Klinčák, ktorý sa v tom čase k chystanému nákupu na ministerstve vyjadroval, si sám urobil prieskum trhu. A informoval o potenciálnej ponuke firmy Ales do asi 500 tisíc eur (mohlo to ísť ešte nižšie na cca 400 tisíc eur). Posunul ju zodpovednému úradu pre investície, ktorý ju nijako neskúmal ani neakceptoval.

Minister na záver kritizoval Klinčáka, ktorý je v súčasnosti zamestnancom rezortu vnútra. Podľa Gajdoša sa neozval vtedy, keď bolo treba a neobrátil sa na svojho nadriadeného, riaditeľa úradu vojenského letectva Jozefa Dunaja. So skutočnosťami mal vyjsť na verejnosť podľa Gajdoša až potom, čo mal problémy v bývalom zamestnaní na obrane. Klinčák však posielal maily, aby pred nevýhodným nákupom varoval a to ešte pred uzatvorením zmluvy s Willingom. Jeden dostal v kópii aj Dunaj. 

Toto všetko by Klinčák vyvrátil priamo na výbore pred poslancami, keby mu dovolili vystúpiť. Poslanec Smeru Robert Kaliňák zdôvodnil, prečo to nie je možné tým, že Klinčák nebol zbavený mlčanlivosti. Podľa Kaliňáka by si mohol uškodiť v budúcej kariére, lebo by mohol mať problém s previerkou od NBÚ. Podľa názoru Nadácie Zastavme korupciu informácie, ktoré chcel povedať Klinčák, nespadajú pod utajované skutočnosti.

Súčasná vláda si kládla za cieľ, že bude chrániť a podporovať oznamovateľov protispoločenskej činnosti. V tomto smere pripravuje aj novelu zákona, ktorým chce pre nich dokonca zriadiť osobitný úrad. Ťažko však uveriť, že to myslí s ochranou oznamovateľov vážne, keď jednému z nich ani nedovolila prehovoriť.

Proti vystúpeniu Klinčáka na výbore v parlamente hlasovali poslanci: Anton Hrnko (SNS), Peter Šuca (Smer-SD), Jaroslav Baška (Smer-SD), Robert Kaliňák (Smer-SD), Jozef Buček (Smer-SD) a Andrej Hrnčiar (Most-Híd).

Za jeho vystúpenie: Gábor Grendel (OĽaNO), Ľubomír Galko (SaS), Milan Krajniak (Sme rodina), Milan Laurenčák (SaS) a Marián Kotleba (ĽS-NS).

 

Zuzana Petková

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Zastavme korupciu

Veríme, že Slovensko môže byť krajina, v ktorej čestné konanie nie je rarita, ale spoločenská norma a podvody nie sú prehliadané, ale trestané.