Denník N

Aký bude ďalší vývoj Talianskeho dlhopisového trhu?

Talianska vláda a Európska únia sa ocitli v strete záujmov, keď taliansky cieľový deficit bol značne vyšší než očakávaný. Výsledok tohto sporu by sme sa mohli dozvedieť už tento mesiac.

Výnosy na talianskych 10-ročných dlhopisoch po prvýkrát za štyri roky vzrástli nad úroveň 3,5 percenta. Akciové indexy a teda aj ceny akcií sa znížili, keď Európska komisia pred 2 dňami uviedla, že plány populistickej koalície na širší deficit porušujú spoločné pravidlá. Avšak posilnili nemecké dlhopisy a japonský yen, keďže investori hľadali najbezpečnejšie aktíva.

V liste talianskemu ministrovi financií Giovannimu Tria komisári EÚ Valdis Dombrovskis a Pierre Moscovici poukázali na „významnú odchýlku“ rozpočtových cieľov vo vzťahu k plánovanému cieľovému deficitu. Pôvodný návrh bývalej talianskej vlády predpokladal deficit v roku 2019 na úrovni 1,6% a vyrovnaný rozpočet v roku 2020. Nová talianska vláda však zvýšila cielený deficit na úroveň 2,4% na najbližšie 3 roky.

Po kritike zo strany EÚ znížila talianska vláda deficit na rok 2020 a 2021. Konkrétne 2,2% v roku 2020 a 2,0% v roku 2021. Avšak deficit na rok 2019 ostal nezmenený. Taliansky minister financií Giovanni Tria sa vyjadril, že „Deficit sa zvýšil v porovnaní s predchádzajúcou predpoveďou na rok 2019, ale v nasledujúcich rokoch bude postupne znižovaný,“ uviedol bez vysvetlenia ďalších cieľov.

Cena talianskych dlhopisov výrazne poklesla od vyhlásenia cieleného rozpočtového deficitu 27. septembra. Úplný návrh by mali byť predložený Európskej komisii na posúdenie 15. októbra. Investori teraz zvažujú potenciálne zníženie ratingu. S&P Global Ratings a Moody’s Investor Service by mali preskúmať štátne príjmy a výdavky do konca tohto mesiaca.

‚Taliani naďalej testujú rozhodnutie EÚ,‘ povedal Jens Peter Sorensen, hlavný analytik spoločnosti Danske Bank . Dodal: ‚Ak ani EÚ ani Taliansko neustúpia požiadavkám, výnosy budú odtiaľ ďalej stúpať. Očakávam však, že Taliansko a EÚ nájdu kompromis, aj keď to momentálne vyzerá byť zložité.‘

Teraz najčítanejšie

Adam Hulin

Adam vyštudoval Ekonomickú Univerzitu v Bratislave v odbore Medzinárodné Financie. Odborne sa venuje monetárnej politike, svetovému ekonomickému dianiu a vývoju rôznych investičných nástrojov. v septembri 2018 nastúpil na doktorandské štúdium pod vedením aktuálneho guvernéra Národnej Banky Slovenska, kde sa venuje dopadom rozhodnutí rôznych centrálnych bánk na vývoj po svetovej hospodárskej a finančnej kríze.