Denník N

Stranícke štruktúry sú v smrteľných kŕčoch

Nikto sa nemôže čudovať, že nezávislí kandidáti dominujú v komunálnych voľbách na Slovensku. Máloktoré strany a hnutia sa totiž vôbec snažia robiť regiónálnu politiku. Tu je dôkaz.

Zhrnutie si odložím hneď na začiatok, konkrétne do roku 2020. V období parlamentných volieb a kampaní o tom, kto robí “politiku pre ľudí” a pre regióny, bude tento materiál veľmi potrebný. Takže v skratke:

  • 4 strany (SNS, SMK, SME Rodina a SPOLU) sami informujú o počtoch svojich kandidátoch v regiónoch.
  • 3 strany (SAS, SPOLU, PS – v menšej miere) informujú svojich voličov o komunálnych voľbách na webe cez samostatnú sekciu (Predpokladám teda, že komunálna politika je pre nich priorita).
  • 2 strany (Progresívne Slovensko, SPOLU) sa dokázateľné venujú vzdelávaniu svojich kandidátov, aby sa na posty v samospráve dostali šikovní ľudia, ktorí prinesú zmenu.

ALE POSTUPNE …

Komunálne voľby sa konajú už o mesiac. Už 10. novembra pôjdeme hlasovať do volebných miestností v 2890 obciach na Slovensku (z toho je 140 miest). V meste Bratislava bude naviac hlasovanie v celkovo v 17 obvodoch, pričom v Košiciach je týchto obvodov 22. Ako súčasné parlamentné a mimoparlamentné strany myslia na regionálnu politiku? Pomáhajú svojim kandidátom v mestách a v regionálnych štruktúrach?

SMER – Sociálna demokracia

Strana SMER sa nezáujmom o komunálne voľby ani netají. Po protestoch nespokojných občanov sa kandidáti na primátorov značke SMER vyhýbajú. Na webovej stránke strany nie je o komunálnych voľbách a podpore straníckych kandidátov ani zmienka. Zároveň ani na sociálnych sieťach strany sa nenachádza za posledné týždne žiadna správa týkajúca sa komunálnej politiky.

Zhrnutie: SMER to s regiónmi vzdal.

SAS – Sloboda a Solidarita

Sloboda a Solidarita síce môže pôsobiť ako strana voličov z veľkých miest, rozhodli sa však pomôcť svojim kandidátom vo voľbách aj z centrály. Na ich webe sa nachádza sekcia Komunálne voľby 2018. Pripravili v nej zoznam svojich kandidátov rozdelený po krajoch v prehľadnej brožúre na stiahnutie. V nej vizuálne a do hĺbky predstavujú svojich kandidátov na primátorov, ale taktiež starostov či poslancov v obvodoch. Príručka je bez súhrnných štatistických údajov o počte kandidátov (možno vyberá len najdôležitejších kandidátov), alebo celkovo SAS nepostavilo veľké množstvo kandidátov (napríklad za celkom prázdny považujem Žilinský kraj.)

Zhrnutie: Liberáli zo zeleného domu majú záujem, aby mestá a obce na Slovensku riadili kandidáti s ich hodnotami. Tlieskam.

OĽANO – Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti

Komunálne voľby nešli ani okolo strany OĽANO. Na ich webovej stránke dodnes svieti v hlavnom menu prehľad výsledkov v župných voľbách 2017 (oneskorene, ale gratulujem k dvom zvoleným županom.) Posledná správa na stránke ku komunálnym voľbám je z 29. júna 2018.

Zhrnutie: Hnutie OĽANO očividne nemá záujem vybudovať stabilnú stranícku štruktúru v regiónoch.

SNS – Slovenská národná strana

Slovenská národná strana síce na svojom webe a sociálnych sieťach nijako špeciálne o komunálnych voľbách neinformuje, za to však tlačová správa o počte kandidátov odpovedá aspoň na základné otázky. Za stranu SNS bude v komunálnych voľbách kandidovať dokopy takmer 5000 kandidátov, z toho 700 kandidátov na starostov a viac než 40 kandidátov na primátorov.

Zhrnutie: SNS ako jediná vládna strana má plán na oslovenie voličov v regiónoch. Zároveň, ako historicky najstaršia strana má celkovo obrovský počet členov (chýba verejne dostupný presný údaj). Využívajú teda svoje silné stránky.

ĽSNS – Ľudová strana Naše Slovensko

Okrem roztrúsených informácií o 4 kandidátoch a kandidátkach na primátorov a primátorky o ĽSNS veľa nevieme.
Zhrnutie: Nedostupnosť kompletných informácií budí obavy, koľko kandidátov táto strana do volieb reálne postavila.

SME RODINA

Hnutie o komunálnych voľbách na webe neinformuje. Jediným zdrojom informácií je tlačová správa Borisa Kollára. Informuje v nej o 106 kandidátoch na starostov a primátorov, spolu s 667 kandidátmi na poslancov v obvodoch po celej SR.

Zhrnutie: Two-man show SME Rodina komunálne voľby zaujímajú v menšej miere. Cieľom strany je zviditeľniť svojho kandidáta na prezidenta.

MOST – HÍD

Strana MOST na svojom webe regióny v nadpisoch spomína, kompletná kandidátka pod vlajkou strany však neexistuje. V komunikácií za posledné týždne sa strana sústredí na parlamentnú/ vládnu situáciu.

Zhrnutie: MOST to s regiónmi zrejme nemyslí až tak vážne, ako tvrdí. Nečakané.

KDH – Kresťanskodemokratické hnutie

O slovo v komunálnych voľbách sa KDH angažovalo najmä do ukončenia “primárok” o post primátora Bratislavy medzi kandidátkou Caroline Liškovou a kandidátom parlamentnej opozície Jánom Mrvom. Informácie o kandidátoch v komunálnych voľbách, alebo ich akejkoľvek podpore chýbajú.

Zhrnutie: Máme toto považovať za všetky snahy predsedu strany Alojza Hlinu vzkriesiť značku strany KDH?

SMK

Strana na svojom webe tlačovou správou informuje o počte svojich kandidátov do novembrových volieb. Na post starostov a primátorov strana eviduje 297 kandidátov, z toho 196 je vlastných kandidátov SMK.

Zhrnutie: SMK dáva (aspoň náznakom) najavo svojim voličom, že ich kandidáti majú záujem zastupovať ich záujmy v samospráve. 

PS – Progresívne Slovensko

PS je najviac viditeľné pri podpore kandidáta na primátora Bratislavy, architekta Matúša Valla, spolu so stranou SPOLU. Rovnaký postup zvolili aj v prípade prešovského kandidáta na primátora Richarda Drutarovského. Na ich webe sa odkaz na podporu pre komunálnych kandidátov nenachádza žiadny. Na ich webe sa nachádza maximálne sekcia o okrskových volebných komisiách.

Zlatého bludišťáka však určite majú za prípravu vzdelávacích videí pod názvom Pripravení Slúžiť. Skutočne vzdelávací obsah pre kandidátov 21.storočia.

Zhrnutie: Nováčikovia na politickej scéne zo strany liberálnej ľavice sa snažia budovať image, že regionálnu politiku robiť vedia. Voliči rozhodnú.

SPOLU – Občianska demokracia

Za stranu SPOLU – Občianska demokracia bude v regiónoch kandidovať dokopy takmer 900 kandidátov (v koalícií podporili napr. Matúša Valla a Richarda Drutarovského). Tvrdia, že sa im podarilo nájsť kandidáta v každom kraji a okrese. Pre svojich kandidátov na webe pripravili kopu materiálov: príručku Komunálny manuál s praktickými návodmi, vizuálnu identitu, eshop s reklamnými materiálmi, vzdelávaciu komunálnu akadémiu a podujatia s členmi strany po celom Slovensku.

Zhrnutie: Strana dua skúsených odborníkov Beblavého a Mihála vsadila na oslovenie voličov v regiónoch cez svojich početných kandidátov (vzhľadom na to, že sú mladá strana). Štart pekný. Uvidíme, aké budú mať výsledky. 

Podporte článok na Vybrali.SME.sk Poši do vybrali.sme.sk

Ďakujem.

 

 

Teraz najčítanejšie

Matúš Záhradník

Autor sa 7 rokov venuje digitálnemu marketingu a budovaniu osobných značiek. Aktuálne pôsobí ako dátový analytik, predtým ako marketingový konzultant, v korporáte aj v neziskovom sektore.