Nesrovnal – tichý a spoľahlivý „parťák“ vybraných developerov
Nesrovnalova krvavá slza… .
Nesrovnal po 4 rokoch vo funkcii primátora Bratislavy už nepredstavuje žiadny „nepopísaný“ papier. Za tie 4 roky stihol jasne preukázať na koho stranu sa vždy postaví v prípade sporu medzi právami občanov, Bratislavčanov a predstavami vybraných developerov. Na oživenia kolektívnej pamäti aspoň niektoré jeho najvýznamnejšie počiny/zločiny v súvislosti s aktivitami jeho developerov:
A. Štatút významnej investície a developerské projekty J&T RE a HB Reavis v zóne Nivy a Petržalka
V tomto spore Nesrovnal spolu s usmievavým kooptovaným premiérom slovenskej vlády Pellegrinim stáli jednoznačne bez akejkoľvek bázne a hany na strane týchto developerov a finančných žralokov. Obhajovali ich účelovú snahu o udelenie štatúta významnej investície pre ich stavebné projekty v týchto zónach. Udelením tohto štatúta by boli nielen slovenský štát, hlavné mesto Bratislava i dotknuté mestské časti elegantne „okradnuté“ v rámci platných zákonov o desiatky miliónov Eur. Aj ostatní súkromní vlastníci pozemkov v oblasti týchto stavebných projektoch by boli rovnako výrazne ochudobnení. Nesrovnalom a Pellegrinim húževnato a verejne presadzovaný štatút významných investícii by totiž týmto investorom umožnil rýchle vyvlastnenie i tých pozemkov v týchto lokalitách, ktoré developeri ešte nevlastnia. Toto vyvlastnenie by bolo súčasne len za úradne stanovené t,j. nízke ceny, tak ako napríklad pri výkupe pozemkov pre výstavbu diaľnic. Nesrovnal i Pellegrini svojim vystupovaním v záujme týchto developerov súčasne oberali dotknuté štátne orgány a orgány miestnej samosprávy o čas. Čas potrebný na kvalifikované a kvalitné pripomienkovanie týchto megalomanských projektov. Čas potrebný na obhajovanie, reprezentovanie záujmov obyvateľov Bratislavy. Štatút významnej investície totiž výrazne urýchľuje a neuveriteľne časovo skracuje jednotlivé etapy v procese schvaľovania stavebných projektov. Nesrovnal dobre vedel a vie, že udelenie štatútu významnej investície je snom každého developera. Tento štatút šetrí investorom obrovské peniaze a čas potrebný na prípravu, schválenie a realizáciu projektov. V tomto spore nestál Nesrovnal na strane obyvateľov Bratislavy. V tomto spore nehájil finančné záujmy mesta, ani jeho občanov a jeho voličov. Nesrovnal dokonca obhajoval tieto rozsiahle projekty aj napriek tomu, že mal vedomosť o tom, že nie sú v súlade ani s územným plánom Bratislavy!
Pod tlakom verejnosti i vďaka aktivite bratislavských mestských poslancov bol prinútení Nesrovnal i keď veľmi nerád a len dočasne ustúpiť .Po svojom neúspechu v tejto developerskej misii Nesrovnal neváhal prednášať úvahy o tom, že nastal čas otvoriť debatu o „vylepšení“ zákona o významných investíciach. V koho prospech a ako vylepšiť je zrejmé z jeho dovtedajších postojov… . Prípadné znovuzvolenie Nesrovnala do funkcie primátora by mu plne umožnilo dokončiť túto zničujúcu „developerskú“ misiu pre jeho vybraných developerov. Na úkor a na účet občanov Bratislavy. Aj toto sú tie jeho začaté projekty, ktoré nám vo svojej terajšej kampani sľubuje „dokončiť“.
Nesrovnal za celé svoje volebné obdobie však ani raz nežiadal o udelenie štatútu významnej investície pre nejaký mestský stavebný projekt. Napríklad na výstavbu tak potrebných nájomných, štartovacích bytov pre mladých obyvateľov Bratislavy. Nepresadil ani nepripravil žiadny takýto projekt na realizáciu. Nemohol, nemal čas. Na takéto „občianske“ projekty si nenašiel čas.
B. Krvavá slza za PKO, Nesrovnalova dohoda s Henbury Develoment a River Park2
Planetárium v tvare červenej kvapky, či skôr falošná, krvavá Nesrovnalova slza ako pseudo náhrada za kultové PKO. Aj v tomto prípade úslužný Nesrovnal poslúžil rýchlo a obratne záujmom vybraného developera. Dokončil nehanebnú skazu PKO, hanebnú misiu začatú ešte za čias primátora Ďurkovského. Namiesto rozsiahleho multifunkčného kultúrno-športového areálu, podhodil Bratislavčanom hanebných 300m2 stále ešte fiktívneho „krvavého“ planetária, červenej „dunajskej“ kvapky. Bratislavčania aj mestskí historici si budú však navždy pamätať Ďurkovského a Nesrovnala ako dvoch hlavných spolupáchateľov, dvoch hlavných aktérov konca PKO.
Mesto pod vedením Nesrovnala nie je rovnocenným partnerom developerov, nevie a nechce určovať pravidlá pre ich činnosť. Nesrovnal je len úslužným poskokom týchto investorov. Štatistom vhodným tak akurát na developerské tlačovky na kontrolných dňoch jednotlivých stavieb.
V roku 2014 kandidát na primátora Bratislavy Mr.Nesrovnal predstavil svoj volebný program na roky 2014-2018, program 111 krokov ako vrátiť Bratislavu Bratislavčanom. V tomto programe na úvod skonštatoval: “ Developeri si tu robia, čo chcú, mesto je špinavé a ľudia sú už frustrovaní…“.
V roku 2018 občania Bratislavy musia trpko skonštatovať: “ Vybraní developeri aj so súhlasom a s podporou dosluhujúceho primátora Nesrovnala si tu stále robia, čo len chcú, mesto je špinavé a ľudia, občania, voliči sú viac a viac frustrovaní … .