Denník N

4 odpovede pre Vladimíra Šnídla

Problém slovenska nie je fašizmus, ale neochota viesť slušný dialóg s človekom opačného názoru.

Pán Šnídl,

rád by som sa vyjadril k otázkam ktorými ste apelovali v článku Štyri otázky Petrovi, ktorého nadchlo video študentky Lívie o multikultúre. Chcel by som vás požiadať, aby nasledujúcu reakciu nebrali ako osobný útok, ale ako otvorené vyjadrenie názoru.

Aj keď názory ktoré slečna Lívia vyslovila, neboli vyslovené prvý raz, práve toto virálne video ľudí zarazilo. Ale nebolo to vďaka obsahu, ale vďaka skutočnosti, že osoba ktorá vo videu názory propaguje, patrí do mladej generácie. Netrvalo dlho a Slovensko ukázalo pravý dôvod, prečo fašizmus má 10% volebnú podporu.

Je to neochota diskutovať o názore, ak daný názor nie je v súlade s naším. Ak Váš názor nepodlieha aktuálnym spoločenským normám, budú vás „doxxovať“, lynčovať a ponižovať pred celou krajinou. Beda potom takému človeku sa ukázať na ulici alebo nebodaj na pracovnom pohovore.

1. „Peter, čo je podľa teba hlavný problém Slovenska?“

Ak si odmyslíme vašu pripomienku na nízku mzdu (s ktorou súhlasím), spomenuli ste problém migrácie iných kultúr. Migrácia cudzej kultúry do Slovenska nie je náš problém, väčší problém je emigrácia mladej slovenskej kultúry. To čo je ale náš skutočný problém, je alkoholizmus. Slovensko je v popredných rebríčkoch smrtiach zavinených alkoholom, čo ja osobne vidím ako veľký problém. Podporovanie moralizačnej kampane popredného výrobcu alkoholu tomu nenapomáha.

2. „Ktorého z týchto problémov sa dotýka Líviino video?“

Argumentácia týmto štýlom sa snaží dehonestovať obsah videa, ktoré slečna Lívia zverejnila. Nie každé video alebo článok sa musí dotýkať najpalčivejších problémov Slovenska, rovnako ako ten Váš.

3. „Aké máš dôkazy, že Lívia hovorí pravdu?“

Pojem „propaganda“ značí cielené ovplyvňovanie názorov a verejnej mienky. Jedným z hlavných znakov propagandy je to, že sa voľným okom nedá poznať a je šírená ľuďmi bez ich vedomia. Pozerať sa skepticky na pojem propaganda by bol vo veľa veciach ukvapený krok, špeciálne ak dnešné média propagande venujú špeciálnu kategóriu.

Slečna Lívia možno nešťastne použila termín „Neomarxistická propaganda“. Osobne som pod tým pochopil viacero kategórii hodnôt, ktoré sú aktuálne spoločensky kritizovať a sú šírené sociálne ľavicovými skupinami. Medzi tieto hodnoty patria napríklad (prepáčte mi cudzie výrazy) „Political correctness“, „Equality of outcome“ a iné. Tieto názory majú veľkú základňu podporovateľov najmä v Spojených Štátoch, no vyskytujú sa aj v severských krajinách.

Spomeniem pár názorov, ktoré stali sa tak silnou spoločenskou stigmou, že ich kritika je tabu.

  • Rovnosť pohlaví v mzdovom ohodnotení alebo sociálnom postavení
  • Spoločenská rovnosť medzi ľuďmi, rôzneho etnického pôvodu
  • Spoločenská rovnosť sexuálnych orientácií
  • Adopcia detí neheterosexuálnym párom
  • Prichyľovanie vojnových utečencov
  • a iné…

Všimnite si, čo sa deje s ľuďmi ktorí nesúhlasia s týmito hodnotami a nedajbože verejne. Môj postoj k nim nevyjadrím, len z demonštračných dôvodov.

Ďalej ste sa pýtali „Ako často vidíš v televíznych novinách alebo na spravodajských weboch príspevky o multikulturalizme?“. Nejde priamo o správy oslavujúce multikulturalizmus, ale o správy kritizujúce ich odporcov. Aj keď najväčším odporcom multikulturalizmu nebolo do vienka nadelené slušné správanie. Ale podľa vás je to v poriadku, keďže „Reklamou dosiahli to, že sa o nich rozpráva.“

Čo sa týka masového prijímania moslimských migrantov na Slovensko, skutočne sa nechystá. Musíte na druhú stranu pochopiť strach naších občanov. V prvom rade sa všetci občania roky spoliehali na shengenskú zmluvu, ktorá hovorí o obrane vonkajších hraníc shengenskej zóny. Táto zmluva pri prvej skutočnej záťaži masovo zlyhala a vpustila do nechránenej európy desaťtisíce ľudí bez pasov. V druhom rade sa ľudia spoliehali na suverenitu krajín, ktorá znova zlyhala, keď sa európska únia pokúša na nás zaviesť sankcie za každého neprijatého imigranta. V článku niekoľko raz spomínate zlyhávajúci štát. Skutočne si myslíte, že Slovensko znova nesklame svojích občanov?

Prirovnávanie počtu obetí Írskym separatistom je dosť slabý argument. Rovnako ako porovnávanie vrážd medzi európskymi krajinami. Ja si myslím, že ak môžeme zamedziť zabíjanie civilistov, mali by sme opatrenia zvážiť bez ohľadu na počet potencionálnych obetí. Na druhú stranu, nárast počtu nahlásených znásilnení v Švédsku medziročne stúpol o 10%

4. „Komu vyhovuje, keď ľudia ako ty, Peter, riešia hlavne migrantov a multikulturalizmus?“

Tu som váš argument úplne nepochopil. Tento argument mi silno pripomína „Sorosovské“ argumenty.

Celé to zakončím jednou vetou. Oceňujem, že formou vášho článku sa snažíte neprilievať olej do ohňa, no vašu kritiku môžete smerovať aj priamo na autora videa.

Teraz najčítanejšie