Denník N

Sociálne siete nás pohlcujú. Ako to zmeniť?

refinery29.com
refinery29.com

Princíp „nikdy nemám dosť“ je sociálnym sieťam vlastný. Okrem toho sa navzájom deptáme, lebo naše životy sú prirodzene aj o prekonávaní bolesti a nešťastných obdobiach. A to predsa nemôžem zverejniť onlajn!

Všetci sa snažíme zapôsobiť. Skrývame sa za dokonalý mejkap, perfektné instagramové posty či nové účesy. No sme na tom rovnako.

Nevieme ako žiť tento život. Niečo nás naučili rodičia (či už chceli alebo nie), čosi sme pochytili v škole, od priateľov či vlastných detí. Čo-to sa dočítame v knihách, no prienikom do múdrosti na stránkach kníh si viac a viac uvedomujeme vlastnú hlúposť.

Nuž ono sokratovské Viem, že nič neviem je na mieste. Napriek hŕbe poznatkov sme rovnako bezradní ako na začiatku.

Ruka hore; kto má dnes tie najkúlovejšie šaty? Foto: refinery29.com

Svet nejako funguje; tráva je zelená, obloha modrá. Či už sa nám to páči alebo nie. Fejsbúk a Instagram vládnu svetu a my ich môžeme ignorovať alebo akceptovať. Akceptovať však neznamená súhlasiť s nimi.

Fejsbúk nás vlastní. Poďme to otočiť

Verím tomu, že sociálne siete sa dá využiť a prispôsobiť na niečo dobré, dokonca prospešné. Treba len vedieť ako na to. Svoju fejsbúkovú stránku som zakladala presne za takýmto účelom. Pomôcť. Ak sa topíte a hľadáte cestu von z onlajn ošiaľu, tu je niekoľko tipov.

Na začiatok zopár praktických rád:

  1. Zoznámte sa s tým ako sociálne siete, ktoré používate, fungujú. Zoznámením nemyslím vkladanie postov a ich lajkovanie. Ide tu o pokročilé funkcie a osobné nastavenia súkromia, ktoré vám ušetria množstvo času.
  • Ak nemáte čas na študovanie sociálnosieťových manuálov, stačí prestať sledovať všetkých sedemstoosemdesiatdeväť priateľov. Načo aj? Sledujte ľudí, ktorí vás reálne zaujímajú, ktorých máte radi, no neviete si nájsť čas osobne sa s nimi porozprávať.
  • Rovnako postupujte aj na Instagrame. Vyberte si niekoľko pozitívne ladených stránok. Ak máte priateľov fotografov, pridajte ich do počtu. Vynechajte dokonalé snímky reštaurácií. Zbytočné depresívne epizódy o nenaplnených snoch nikomu nepomôžu.
  • Treťou kľúčovou vecou sú nastavenia aplikácie Messenger. Ak vám vadí konštantné cinkanie správ, odstráňte si túto notifikáciu. Ak napriek tomu chcete vidieť prichádzajúce správy, ponechajte si bubliny prichádzajúcich správ, ktoré sa vám na obrazovke ukážu, no nemusíte (a nemáte nutkanie) ich hneď otvárať.
Facebook 24/7 = depka? Foto: refinery29.com
  1. Nastavte si súkromie. Tento krok sa vám môže javiť zbytočný. Nastavila som si ho predsa pred piatimi rokmi! Medzi tým na Fejsbúku prebehlo iks aktualizácií. Ak s tým nie ste oboznámení, preverenie je na mieste.
  • Rada od profesorov v odbore: Z  času na čas zadajte svoje meno do rôznych internetových vyhľadávačov (nespoliehajte na Gúgl). Znie to zvláštne, ale vďaka tomu ľahko zistíte akú digitálnu stopu na webe zanechávate (a čo všetko sa o vás iní ľudia môžu dozvedieť). Ďalšie tipy a triky vrátane vizuálnych návodov nájdete tu (FB) a tu (Instagram).

Základy máte. A teraz k sociálnym sieťam ako takým: Ak ste ešte nemali čas na hĺbkovú analýzu fungovania Fejsbúku či Instagramu, zhrniem tu moje osobné pozorovania a názory.

Fejsbúkom k depresii

Princíp „nikdy nemám dosť“ je týmto stránkam vlastný. Na Fejsbúk ideme napísať dôležitú správu, no nakoniec strávime hodinu prezeraním fotiek umelých nechtov na rôzne spôsoby (Verím, že nie, ale dajme tomu…).

Inými slovami: Sociálne siete nás pohlcujú.

Okrem toho sa navzájom deptáme, lebo naše životy sú prirodzene aj o prekonávaní bolesti a nešťastných obdobiach. A to predsa nemôžem zverejniť onlajn! Sociálne siete sa tak stávajú utopickými miestami, zatiaľ čo my si kopeme jamu do hrobu.

Ach jo, opäť musím predstierať. Foto: refinery29.com

Ako zo začarovaného kruhu von?

  • Autentickosť sa cení

Pri tvorbe stránky Psychiatria nie je na hlavu som si povedala, že budem úprimná. Je to náročný cieľ. Odhaľujem sa vo všetkých svojich nedostatkoch, ukazujem tie najzraniteľnejšie miesta. Ja, ako plačúce dievča, ktoré nerozumie zmyslu života. Ja, ako prepracovaná študentka, ktorá nevládze vstať a pokračovať ďalej…

https://www.instagram.com/p/Bn_IrySh3_z/?taken-by=klf.wonderland

Pre vysvetlenie: Nehovorím, že sa musíte odhaliť na verejnosti. Stačí vyjadriť svoj názor v komentároch, zdieľať zaujímavé rozhovory či eventy, ozvať sa, ak sa vám čosi nepáči.

Umelcom môže byť vlastná satira a výsmech z umelých postov a dokonalých životov, ktoré si vytvárame onlajn. Vyberte si vám vlastný spôsob vyjadrenia samých seba.

Love is everything. Foto: refinery29.com

Verím, že postupne nájdete svoju cestu a časom túto platformu začnete využívať plnohodnotne, ako nástroj na šírenie lásky, pravdy a spravodlivosti.

Lebo práve to sú hodnoty, ktoré sa zo sveta sociálnych sietí vytrácajú.

♦Ak nechcete upadnúť do sociálnosieťových depresívnych stavov, pridajte sa do našej podpornej komunity.♦

Tento príspevok ilustrovala stránka „Lets talk about mental health“, ktorá výborným spôsobom ukazuje využitie Instagramu ako platformy na šírenie osvety. 

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Klára Kusá

Som človek, druh kultúrno-umelecký, dve nohy, dve ruky, vlasov tak akurát, myšlienok priveľa, racionality primálo. Cieľom môjho blogu je šírenie osvety v oblasti duševného zdravia. Svoje ťažkosti sa zároveň snažím ukazovať vo svetle pozitívnom, svetle inakosti a daru. Občas si odskočím aj do kultúrno-umeleckých vôd či tém, ktoré sa ma bytostne dotýkajú.