Denník N

Čo ma naučilo Žabie Pierko

Už je to nejaký čas, čo tvoríme hudbu a máme náš kanál Žabie Pierko….

 

Pýtate sa čo je Žabie Pierko..?

Žabie Pierko je predovšetkým o hudbe a emóciách. Od začiatku po koniec je to len naša produkcia. Ak myslím tým naša – myslím tým mňa a moju žabiu lásku – môjho partnera, bez ktorého by asi sotva vzniklo Žabie Pierko….

Texty tvoríme v piatich jazykoch, sú metaforou života,.. toho, čo zažívame… od začiatku po koniec sú našou produkciou bez cudzej pomoci. Od nápadov, cez hranie – spievanie, nahrávanie až po tvorbu videí. Nemáme za sebou tím ľudí, kde jeden robí text a druhý si len pieseň zaspieva na pódiu. Skrátka….. sme na to všetko iba dvaja…..

Komu je to určené?

Všetkým… hudba nepozná jazyk, vek a ani národnosť….

To je akoby ste sa spýtali, komu je určený obraz Van Gogha… (-:

Čo nám naše piesne priniesli..?

1. Hlavne recykláciu…. vyslať nápad do sveta džungle, bezohľadu na to, čo sa s ním stane… baví nás piesne produkovať, rovnako ich aj spievať a hrať.. Aby ste rozumeli, keď má človek raz takúto vášeň – nemá v živote veľmi na výber. Bezohľadu na to, či z toho finančne žije alebo nie – je povinný sa tým zaoberať. Ak niečo vytvárate, nedá Vám to spať… A verte, že to nijako neutlmíte. Jednoducho to musíte vykonávať, samozrejme s rešpektom…. inak Vás to prevalcuje..

2. Vzlet…

Tie piesne žijú v nás….. a zobrazujú istý časový úsek života.

3. Eufórie a pády…

Poznáte to, keď sa strieda krivka šťastia s krivkou hlbočiny…. vnútorný sudca Vas občas dobehne… Niekedy iba dáme vnútornému kritikovi v nás väčší priestor. A on sa toho samozrejme chopí s veľkou radosťou…

Spadni do depresie..do smútkov.. nárekov… krívd.. hnevov..  len vtedy sa tvoj život zas presvetlí…. táto pieseň pochádza ešte z mojich čias, keď som hrala tango argentino… neskôr sme k nej dorobili text….

Zábery z videa sú autentické.. nie je to žiadna hra.. bola to fakt vtedy depresia.. nebol to totiž najlepší deň… A čo sa mohlo – sa pokazilo..  Neskôr sme skonštatovali, že by sa zábery hodili k tejto piesni.. .. V tom období som dosť pracovala s tancom ako terapiou, rada sa k tomu vraciam, keď potrebujem.. život je tak jednoduchší a radostnejší…

Vytancuj svoj smútok.. svoj hnev… skvelý workshop piatich rytmov v Toscany s Erikom Iversenom z Kanady.. rozbitý kufor.. stratená batožina.. zrušený let.. migréna v Ríme (-:…..

 „Život len jeden máš….“

Toto všetko sa mi zrkadlí v tejto piesni….

4. Závisť…

Po jednom videu, ktoré malo 10 000 pozretí prišli rôzne maily… Gratulačné aj demolačné….. Nikdy by som si nebola pomyslela, ako také negatívne výhražkové maily môžu vstúpiť do podvedomia. Spam to za Vás vyrieši. Najlepšie je vybudovať si spam však v hlave, v mozgu… a takýchto ľudí si nepripustiť k telu…

Ak Vás známi ľudia z minulosti začnú obchádzať, asi ste na dobrej ceste…. (-: Slováci sú borci v závisti.. Fakt trieda! Ak sa prestanete sťažovať a začnete na sebe pracovať, mnoho ľudí od Vás dá ruky preč… utrpenie má rado spoločnosť…

5. Uvedomenie, že žijeme lajkový príbeh…

Svet lajkov…

Žijeme vo svete lajkov. Ak sa rozhodnete dať na youtube video, počítajte s tým, že ľudia si ho začnú vážiť až vtedy, keď dosiahne istý počet pozretí… A takto ho budú možno hodnotiť aj Vaši príbuzní… Mať veľa lajkov = to sa volá dnes úspech… Veľmi pokrivený obraz úspechu priniesli sociálne siete..  Tie pozretia sú totiž veľmi klamné!

Každopádne.. Pusťte do sveta džungle svoj nápad a ďalej ho už neposudzujte.. Inak nič nevyprodukujete… A o koľko krásy by sme prišli, keby takto uvažoval každý, .. že by skrátka mal strach niečo produkovať..??? Keby si všetci povedali, že to vôbec nie je zaujimavé,.. a ani nič nové..  Viete koľko vecí by vôbec nevzniklo? (-: Odhoďte strachy a pusťte sa do toho, čo máte radi… Bez odhalenia emócií to ale nepôjde… Tvorbou sa stávame nahí… Tak to proste je!

6. Pochopenia, akí sú ľudia pokryteckí… Množstvo právd a ilúzií…

Tu sa pekne ukazuje, že ľudia sú ako chameleóni. Skúste byť na titulke časopisu….. V čase, keď som dokončovala notovú zbierku – ách, koľko to bolo záujmu! Neskôr, keď sme naozaj hľadali vhodné vydavateľstvo – fakt sa ľudia ukázali v tom správnom svetle. Manipulačné hry .. Prekvapilo ma to množstvo ťahov aj od ľudí, od ktorých by som to nečakala….

Ale bez Vás by nevznikali takéto piesne a obrázky…..

„Dýcha z Teba lož..

Tak si masku zlož..

Opona už dávno spadla…

Na neúspech tvojho divadla..“

Úsmev na perách a dýka za chrbtom.. to všetko vystihuje táto pieseň…… A vždy bude aktuálna….

7. Pochopenie, prečo operný spev spôsobuje často deštrukciu hlasiviek…

Moje bádanie v speve sa začalo už dosť dávno.. prešla som absurdnými lekciami, kde nebolo ani kúsok človečiny (s výnimkou jednej opernej speváčky).. prešla som vynucovaním rešpektu.. afektami, ktoré ani zďaleka nemohli byť spevom skutočným,…. prešla som divnými hodinami, kde spevák bol priam ako Boh, neomylný element…. prešla som absurdnými lekciami, kde som spievala ako vojak v pozore s cukríkom tic-tac. Darmo som všetkým vysvetľovala, že pri speve hrám aj na klavíri.

Koniec dobrý, všetko dobré….

Všetko potrebné som našla v dychových cvičeniach speváčky Feng, ktorá ma veľa naučila,.. posilnila mi telo, dych, vedomie – že hlas nemusím umelo vyrábať. A vôbec sa o čokoľvek snažiť… že tam vlastne všetko potrebné mám.. snažiť sa o niečo znamená siliť a prepínať svoju energiu.. využívať ju tam, kde nie je žiadúca.. niečo neprirodzené vyrábať…

Feng ma naučila zostavu osem kusov brokátu, dychové cvičenia, cvičenie na posilnenie orgánov, .. k týmto cvičeniam sa znovu a znovu vraciam… Feng je hlavne osoba s veľkým srdcom♡♡♡… Hlas ako terapia, autenticita, nástroj sebavyjadrenia….. to všetko som už našla mimo Slovenska…..

Moje vzdelávanie stále pokračuje .. Žiaľ musím konštatovať, že sme úplne pozadu – čo sa týka rozvoja hlasu, ako aj osobnostného rozvoja…. Čosi divného sa tu deje … nedávajte si hlas nikdy vyrábať… ak Vás hlasivky bolia dlhodobo – idete fakt zlým smerom… to nie ste vy! Nefungujú ani obrázky hlasiviek či atlas ľudského tela. Nerobte zo spevu telocvik… Takto to nefunguje…

Hlas je o Vás.. Stav hlasiviek prezrádza to, ako sa sami k sebe správate.. V akom stave je telo a aj psychika.. sebavedomie.. atď.. hlasový prejav prezradí o Vás viac ako si myslíte…

V trende sú silné hlasy.. Nepozerajte sa na to, čo by ste od hlasu chceli ,.. kým by ste chceli byť.. pozerajte sa na to – aké klenoty v hlase máte….  a začnite to milovať… Aj v showbiznise niekedy počujem veľa chorých hlasov. Niektorí tí ľudia fakt nevedia, aký je ich skutočný hlas a aký maju potenciál.. Afektované pózy zakrývajú čosi živé, ľudské a neopakovateľné.. Žijeme v dobe afektov. Stráca sa jemnosť… a často obdivujeme niečo – čo je choré… stratili sme kompas.

Vzdelávajte sa.. Cestujte.. Hľadajte… Zapamätajte si: tí, čo veľa  vedia – nie sú nikdy arogantní… Nebudú sa hrať na Bohov. Väčšinou sú to veľmi skromní ľudia.. A nikdy sa neuspokojte s tým, čo Vám nesedí……….

Občas sa stačí viac započúvať do seba…….

8. Pochopenie, že človek musí kráčať často sám…

Často práve rodina na nás kladie najväčšie záťažia….. ísť svojou cestou znamená často ísť do risku….. sú ľudia, ktorí sa riskovať boja.. preto Vám to nikdy odporúčať nebudú…. Po tom, čo som definitívne opustila moje zabehané koľajky, začali sme žiť svoj príbeh… Nikdy nikomu nedovoľte, aby Vám ukradol sen…. Zlodeji snov číhajú všade……..

Tvoja cesta nemusí byť rovnaká ako moja. Nemusíme sa za to nenávidieť.. zosmiešňovať.. ponižovať.. a či vysielať skepticizmus vetami: „Ja som to hovoril/a, .. Teba život naučí“..

Hýčajte si svoje sny.. strážte si ich.. keď nesnívame = zomierame.. Ten, kto nemá už žiadne túžby, zomrel….

Ale pozor!

„Dávaj si pozor na priania…“,.. ako sa spieva v tejto piesni.. Spomienka na Lefanela mi evokuje kliešťa. Chytila som ho v lese pri natáčaní tohto videa.. Dávajte pozor na parazity.. Aj mentálne (-: Prisajú sa na Vás a už nepustia.. kliešť priniesol do života v tom čase naozaj peknú symboliku……

9. Zdieľanie mojich skúseností pre ľudí, ktorí sú veľmi talentovaní, len si neveria..

Na svojich cestách stretávam veľa talentovaných ľudí, ktorí si však nedôverujú. Vidím ich ako v zrkadle mojej minulosti.. Spoločnosť nemá rada inakosť. Najlepšie je takého človeka umlčať skôr ako sa prejaví.. Musíte byť pevný ako skala, lebo to všetko vo Vás takíto ľudia udupú…. Toto je najťažšia fáza. Ostať pohltení krásou umenia a nedať sa zdemolovať okolím. Kračať svojou cestou a to aj napriek nesúhlasu okolia..

Žiaľ – na Slovensku umenie zomiera… Je to realita. Kým staršiu generáciu nevystrieda nová – bude to rovnaké…. rodinkárstvo a korupcia… Ľudia sa držia na svojich postoch ako kliešte.. Týmto Slovensko trpí najviac… Lenže – dovtedy všetci tí šikovnejší – ujdú možno do zahraničia……

10. Pokora, pokora, pokora….

Nemáme 100 000 lajkov. No a čo? Znamená to, že dielo je nehodnotné? Žeby sme mali videá vymazať? Nie….. Hudba žije svojim životom….  no hlavne žije v našom srdci ♡.. Čosi nám dala, vlastne dáva, neustále…. klavír znesie všetko…

Ja piesne netvorím. Ja ich počujem niekde hlboko….. Som ako anténa, ktorá musí s týmto signálom zachádzať obozretne… S pokorou, že tak celkom nie je tvorca iba médium… Múzy sú nemilosrdné…

„Povedz, tam ty hore.. prečo je život tak ….

Odpoveď nám pošli každým dňom,.. a vedz,.. že nie je ľahké byť človekom..“ Tu sme používali ešte našu starú kamerku… (-: Človek sa učí celý život… Ach jo! Ako dobre sme sa na tejto piesni vyjašili (-: Čiapkové zimné obdobie..

11. Dôležitá je cesta, nie cieľ…

Len málo ľudí si dokáže uvedomiť, že pri tvorbe ide o proces… Ak ho robíte nasilu – tak ho radšej nerobte…. Ak ho robíte len pre peniaze – je to príliš malá motivácia. Peniaze sú dôležité, to rozhodne áno. Čo však z veľkého domu – ak v ňom cítite prázdnotu.. a nemáte sa oň s kým podeliť..?

12. Nechať si otvorenú cestu… vytrvať.. vytrvať.. vytrvať.. 

Vyskúšať možnosť A,.. ale aj B,C,.. možno K…

Moji známi z rôznych krajín ma naučili nechať veci otvorené. To len na Slovensku je móda ohraničenosti. Zadĺžiť sa hypotékou = mať ten svoj vytúžený byt.. všimnite si, aka hlúpa sedlácka otázka je nám často kladená: „Kde bývaš? A za akých okolností..? Je to byt prenajatý..?“ Ak je – hneď ste hodený do určitého šuflíka..

No a potom.. často sa ľudia ďalej nepozerajú… skončil sa im svet.. v jednom meste.. na jednom sídlisku.. v tých istých trasách…. pre niekoho vyhovujúce, pre niekoho smrť….

Predať byt? Vyskúšať to niekde inde..? Zmeniť prostredie? Prečo nie…… Iba čas prináša odpovede……. Som otvorená každej zmene…

Všetko čo má prísť, príde.. a „jedného pekného dňa to všetko pochopíš“ – ako sa spieva v tejto piesni….

Obrázky vo videu sú z mojich ilustrácií. Noty a piesne pre deti, hravá učebnica pre klavír .. – to všetko čaká na správne vydavateľstvo…… alebo to všetko preložíme do angličtiny… umenie je na Slovensku na ústupe.. a  komerčné vydavateľstvá chcú hlavne všetko hneď a rýchlo, .. akoby hľadali istotu, že na Vás zarobia od prvého výtlačku…

Vyprodukovať noty? A pre koho?

A ľudia si pekne sedia na tých teplých miestečkách, až kým na nich doslovne neumrú…. budú mať  cez 130 rokov a ešte stále tam budú sedieť…. smutno – smiešná situácia (-:  No váážne! Ani náhodou tu nepríde tak skoro zmena…

„jedného pekného dňa to všetko pochopíš“ …

 

13. Nikto Vám lepšie neporadí ako Vaša intuícia…

Robte to, čo chcete robiť. Bez ohľadu na to, čo si o tom myslia iní…. Časom nebudete toto vôbec riešiť. Skrátka .. už nebudú dilemy….. Cesta srdca je často cestou výziev……. ♡♡♡ Zabudnite na „patrí sa“…. žite cestu srdca♡.. život je krátky.. Vaše minúty bežia!

14. Slobodu, ktorú zažijete pri tvorení si fakt nikde nekúpite…..

Či je to obraz, pohyb, film, fotografia, .. hudba.. divadlo… to, čo tam zažijete – nezažijete skrátka nikde….. Všetko zmizne…. ľudia Vás možno vždy rovnako sklamú… prekvapia… prídu.. odídu… ziritujú.. nakrátko obšťastnia… či nahnevajú…

Ale umenie tu bude vždy….. Pozýva Vás na fascinujúcu cestu. Na takú, ktorá vôbec nebude krátka a stereotypná…. zapnite si pásy… letíme…

„Keď všetko zmizne… všetko stíchne.. zostávaš sam so sebou.. staň sa svojim objaviteľom.. preskúmaj cestu svojim telom..“

3

2

1

☆Majte sa….. želám Vám Slnko v duši a vietor vo vlasoch (-: ☆

Adieu… táto pieseň vznikla čakaním na voľnú pokladňu v potravinách…… pamätám si na to ako dnes….. naša obľúbená…… angličtina aj nemčina sa tu ocitá v jednej piesni….

„Žili sme svoje farby… ako v rozprávke.. a potom nám niekto ukradol sny….“

♡Veľa radosti…♡

Večná Majka z Gurunu….

♧Ufónica Kity♧

Teraz najčítanejšie

Katarína Lorenčíková

Majka z Gurunu, večná ufónica... hľadačka pokladov v nevšedných všednostiach... Skladateľka, hudobníčka, textárka, speváčka, cirkušantka života.. Človek... Našu music nájdeš na www.zabiepierko.com O mne? Dočítaš sa viac na mojom webe: www.vwala.sk Život je ako tanec! Namaľuj si svoj obraz života.. namaľuj si sny..... Vesmír nie je až taký krutý, aby všetkým splnil ich priania (-: