Denník N

Yellenová obraňovala fed proti Trumpovej kritike

Bývalá predsednícka americkej centrálnej banky – FEDu sa vyjadrila ku kritike prezidenta Donalda Trumpa o politike centrálnej banky.

Bývalá predsedníčka Federálneho Rezervného Systému Janet Yellen v pondelok odpovedala na nedávnu kritiku prezidenta Donalda Trumpa o centrálnej banke, keď poznamenala, že nie je ‘žiaduce’, aby prezident komentoval politiku fedu.

‚Nie je žiadúce, aby sa prezident vyjadroval tak otvorene na politiku fedu,‘ uviedla pani Yellenová na výročnej konferencii Asociácie hypotekárnych bankách vo Washingtone. ‘Samozrejme, že prezidenti môžu komentovať politiku centrálnej banky, ak sa rozhodnú a taktiež môžu poskytnúť na ňu svoj názor. Neexistuje proti tomu žiaden zákon. Nemyslím si však, že je to múdre a myslím si, že fed má silnú povesť nezávislej banky a nerada by som videla túto reputáciu poškodenú,‘.

Trump, minulý týždeň obvinil fed za prepad na trhoch, ktorý zaznamenali všetky štyri hlavné americké akciové indexy. Ich ceny sú súčasne tesne pod svojimi 50-, 100- a 200-dňovými kĺzavými priemermi prvýkrát od júna 2016.

Je zvykom, že prezident sa zvyčajne zdržiava komentovať rozhodnutia fedu, aby zdôraznil nezávislosť banky od politického tlaku. Pán Trump však často porušuje túto politickú normu. Taktiež mal minulý týždeň rôzne vyhlásenia o tom, že fed ‚sa zbláznil‘ s rastom sadzieb, ďalej tvrdil, že fed je ‚mimo kontroly‘ a že jeho politika bola ‚príliš reštriktívna‘. Ale tiež povedal, že nevyhodí aktuálneho predsedu fedu Jay Powell, ktorý prevzal úlohu vo februári 2018.

Centrálna banka tento rok zvýšila sadzby trikrát, čím zvýšila cieľový rozsah kľúčovej sadzby o ďalšieho štvrť percentuálneho bodu na 2-2,25% v septembri a očakáva sa, že znova zvýši sadzby v decembri tohto roku. Dot plot fedu určený na projekciu hlavnej úrokovej sadzby signalizuje tri zvýšenia v budúcom roku.

Aj keď prezident Trump opakovane vyjadril zásluhy a budúcu silu amerického hospodárstva, pani Yellenová uviedla, že sa obáva prehriatia ekonomiky. Poznamenala, že zatiaľ čo 3% rast je ‚úžasný‘, nemyslí si, že je udržateľný a fed bude musieť ‚byť šikovný a mať šťastie‘ na dosiahnutie mäkkého pristátia po roku 2019. Ekonómovia očakávajú, že údaje o HDP koncom tohto mesiaci ukážu, že v treťom štvrťroku sa tempo rastu znížilo na 3,3 percenta, pričom v druhom štvrťroku to bolo 4,2 percenta, čo od septembra 2014 predstavovalo najrýchlejší rast.

Teraz najčítanejšie

Adam Hulin

Adam vyštudoval Ekonomickú Univerzitu v Bratislave v odbore Medzinárodné Financie. Odborne sa venuje monetárnej politike, svetovému ekonomickému dianiu a vývoju rôznych investičných nástrojov. v septembri 2018 nastúpil na doktorandské štúdium pod vedením aktuálneho guvernéra Národnej Banky Slovenska, kde sa venuje dopadom rozhodnutí rôznych centrálnych bánk na vývoj po svetovej hospodárskej a finančnej kríze.