Denník N

Čo všetko (ne)spáchal M. Kočner

Zdroj: Aktuality.sk
Zdroj: Aktuality.sk

Všetci vieme, že M. Kočner nie je bez viny. No čo vlastne spáchal, že ho všetci trestáme a vrháme naňho nepekné pohľady? Je toho na jedného človeka až priveľa. A nejedná sa iba o obťažovanie novinárov.

Kauza Gamatex alebo “Zachráňte Markízu“

Kočner, vlastník firmy Gamatex, mal obchodný spor s Pavlom Ruskom, teda s TV Markíza, ktorý vyvrcholil v septembri, roku 1998, necelé dva týždne pred parlamentnými voľbami. Podľa R. Čulena získala za jednu korunu Kočnerova a Ághova spoločnosť Gamatex pohľadávku Soliša Pohánku, majiteľa štúdia ESPE, voči TV Markíza. Čulen hovorí, že ešte pred vznikom Markízy sa Pohánka a Rusko dohodli na tom, že sa Pohánka prihovorí na vydanie licencie pre televíziu. Odmenou mal byť percentuálny podiel v televízií. Išlo o pohľadávku na 80 miliónov kurún (2,66 mil. eur). Keď si Gamatex uplatňovala pohľadávku Rusko odmietol, no Sylvia Volzová ju potvrdila. Tým Gamatex vydražil v exekúcií podnik Markíza-Slovkia, čo bol väčšinový podiel STS (Slovenskej televíznej spoločnosti), čím Gamatex získal dostatočný vplyv v STS, ktorá so spoločnosťou CME prevádzkovala televíziu. V utorok 18. augusta 1998 medzi deviatou a desiatou hodinou vtrhla do areálu ochranka na čele s Mariánom Kočnerom ako konateľom spoločnosti Gamatex, ktorý sa preukázal so súdnym rozhodnutím, podľa ktorého je spoločnosť Gamatex väčšinovým podienikom s 51 percentami. Ochranka televíziu začala obsadzovať, načo sa Stanislav Pavlík a Anna Gannamová stihli zatvoriť v štúdiu a odkázať do živého vysielania toto: „demokracia, sloboda a Markíza sú v ohrození, pretože ju obsadila mafia.“

 

Mafiánske zoznamy

Kočner sa objavil na tzv. “Mafiánskych zoznamoch“, ktoré unikli polícií ešte v roku 2005. Tieto zoznamy odhalovali mnohé mená ktoré boli akokoľvek spojené s podsvetím v 90. rokoch, kedy ešte bolo Slovenské podsvetie rozľahlejšie a nebojácnejšie. Prispel k tomu najmä V. Mečiar, ktorý mal úzke spojenia s podsvetím. Marián Kočner na týchto policajných zoznamoch figuruje pod kolónkou „záujmové motorové vozidlá“. Pri jeho mene sú spomenuté dve autá a to Audi S8 a Jeep Wrangler. V inkriminovanom dokumente sú aj automobily patriace už zavraždeným: Petra Čongrádycho, Miroslava Sýkoru alebo Juraja Ondrejčáka, inak známeho ako Piťo. Slovenská polícia vytvorila tento zoznam, datujúci sa na 4. mája 2005. Tieto autá boli často dôkladne kontrolované, no nikde sa nespomína dôvodod takéhoto konania.

Kauza Glance House

Dobroslav Trnka, bývalý generálny prokurátor, vydal nezákonný podpis, ktorý povoľoval prepísať bytovku Glance House na ďalšie firmy, aj keď bola táto bytovka zadržnaná Špeciálnou prokuratúrou pre spor jej pôvodných majiteľov (spoločníkov). Vďaka tomuto nezákonnému podpisu sa bytovka dostala k anglickej schránkovej firme Gapeja. Na to sa následne dostala do rúk, taktiež anglickej schránkovej firme Mafferton. Za touto firmou by mal podľa časopisu .týždeň byť sám Marián Kočner, dobrý kamarát D. Trnku. Schránková firma Gapeji, ktorú vlastní Kočnerov známy Štefan Ágh, dala vytvoriť pohľadávku cez predaj pozemku v bratislavskom Čunove. Ako sa zdá, táto pohľadávka bola zrejme fiktívna, prihlidnúc na premrštenú cenu 990 eur za jeden štvorcový meter. Ak by súd túto pohľadávku na 28 miliónov eur potvrdil, OTP banka ktorá financovala tento projekt, by prišla so svojou pohľadávkou o 5,5 milíona eur. K týmto bytom sa mohli priblížiť aj iný, z už spomenutých mafiánskych zoznamov. Pohľadávku do kunkurzu Gapeji prihlásila aj detektívna služba A-Team detective, za ktorou stoja ľudia zo skupiny jakšíkovcov.

Pochybné zmenky televízie Markíza

Televízia Markíza je presvedčená o tom, že Pavol Rusko, bývalý riaditeľ televízie a Marián Kočner, jeho známy, dali vytvoriť falošné zmenky (údajne) z roku 2001 v celkovej hodnote 70 miliónov eur, ktoré sú vo vlastníctve Kočnerovej firmy s názvom Správa a inkaso zmeniek. Začiatkom mája tohoto roku sa nechala vyplatiť prvá zmenka v hodnote 8 miliónov eur a mala pokračovať ďalšou zmenkou, ktorá mala byť vyplatená v hodnote 26 milíonov eur. Zástupcovia televízie tvrdia, že zmenky nie sú platné a boli vyhotovené oveľa neskôr, po dohode Kočnera s Ruskom. Súd po vyšetrovaní podal obvinenie na Kočnera a Ruska za falšovanie miliónových zmeniek. Napokon Mariána Kočnera vzali do vyšetrovacej väzby kvôli strachu z prípadného úteku.

 

Vražda Anny Kušnírovej a Jána Kuciaka

Vražda sa stala v stredu 21. februára 2018 vo Veľkej Mači v ich rodinnom dome. Vyšetrovanie ukázalo, že dvojnásobná vražda, bola zavinená investigatívnou prácou Jána Kuciaka. Ján Kuciak pripravoval článok, ktorý vyšiel až po jeho smrti o podvodoch talianskych podnikateľov na východnom Slovensku, kde mali napojenia na vládnúcu stranu SMER-SD. Ján Kuciak taktiež písal o kauzách mnohokrát spojenćh s Kočnerovým menom. Po občianskom tlaku a mnohých protestoch, Fico ako premiér padol a so sebou zobral aj bývalého ministra vnútra Róberta Kaliňáka. Po vyšetrovaní boli obvinený štyria ľudia: A. Zsuzsová, údajná objednávateľka (nie je známe na koho príkaz), Z. Andruskó, údajný sprostredkovateľ, T. Szabo, údajný strelec, M. Mareček, údajný vodič. Vražda mala stáť 70000 eur. Marián Kočner a objednávateľka vraždy A. Zsuzsová sa podľa svedkov poznali a mali sa niekoľko týždňov pred vraždou stretnúť. Kočner je krstným otcom dcéry obvinenej Zsuzsovej a obvinený Z. Andruskó svedčil, a z objednávky vraždy obvinil samotného Mariána Kočnera.

 

Ďakujem za poskytnutie informácií portálom: aktuality.sk, Denník N, Pravda, .týždeň, Hospodárskym novinám, SME

Teraz najčítanejšie

Patrik Taliga

Som rodený Bratislavčan, študujem na strednej odbornej škole masmediálnych a informačných štúdií v odbore masmediálne štúdiá a úspešne som doštudoval základnú školu A. Dubčeka v Bratislave. Medzi moje záľuby patrí písanie a pripravovanie článkov, politika a beh. V budúcnosti sa chcem venovať politológií a médiám. Vitajte na mojom profile!