Denník N

Kto má väčšiu moc v rodine? Dieťa alebo Rodič?

Na túto tému som sa chystala už dlho, zamýšľam sa nad tým ako to naozaj je. Je to problém v ľuďoch alebo vo financiách? Je problém vo výchove alebo v tom aký je rodič, či je prísny alebo dosť ústretový? Mám pocit, že je to dosť individuálne z toho dôvodu, že každý rodič je iný, každý rodič je inak finančne zabezpečený, a nemôže si každí dovoliť všetko.

No ja sa na to pozerám takto, viac krát som sa s tým už aj stretla. Rodina, ktorá je finančne zabezpečená má nad tými deťmi benevolentnú výchovu, rodičia nemajú čas lebo sú známi a úspešní podnikatelia. Deťom dajú všetko na čo si ukážu len pre to, aby mali od nich pokoj nech sa môžu starať o svoje podnikateľské zázemie. Rodiny, ktoré nie sú na tom až tak finančne dobre, majú podľa mňa nad svojimi deťmi oveľa pevnejšiu ruku, zaujímajú sa o nich a je na prvom mieste ich rodina a deti. Deti, ktoré sa vyskytujú v takýchto rodinách resp. domácnostiach, majú prioritnými hodnotami úplne niečo iné, ako tie ktoré majú bohatého rodiča.

Pre deti, ktoré nemajú rodičov bohatých a žijú v priemernej Slovenskej rodine majú priority ako je rodina ,známy , kamaráti , šport.. No nie je pravidlo, že to tak musí za každých podmienok byť! To nie. Existujú aj rodiny, v ktorých môžu byť rodičia finančne veľmi dobre zabezpečení, no nad deťmi budú mať pevnú ruku tak,či tak. Niektoré rodiny, ktoré sú bohaté si nezakladajú na peniazoch. Ale na láske , rodine , priateľoch , blízkych, a známych. No a presne to môže byť aj naopak, rodiny ktoré nie sú až tak na tom finančne dobre môžu mať benevolentnú výchovu k svojim deťom. Môžu mať uprednostnené hodnoty úplne iné ako je láska ,dôvera, rodina a kamaráti.. Týmto som chcela povedať, že nie vždy je to tak ako sa na prvý pohľad zdá, všetci sme iní to znamená, že všetci sú vychovávaní inak a každí má inak nastavené pravidlá a hranice, a tak isto aj priority v ktorých žije!

Každí je strojcom svojho šťastia, to ako vychovávate svoje deti tak ich o pár rokov uvidíte vychovávať tie svoje, no vtedy uvidíte kde ste robili chybu a kde nie.

Teraz najčítanejšie