Denník N

Petržalka musí byť Hygge

Scenic evening panorama of Nyhavn in Copenhagen, Denmark
Scenic evening panorama of Nyhavn in Copenhagen, Denmark

Pri hľadaní najlepších riešení pre Petržalku som sa bol inšpirovať aj v najšťastnejšom meste na svete Kodani. Dostatok peňazí na verejný rozvoj mestu podľa hlavného architekta Jakoba Matzena zaručuje to, že povinný developerský poplatok zo stavieb musí byť investovaný do verejných priestorov v tesnom okolí novej stavby. Mesto sa tak rozvíja rovnomerne aj v prospech obyvateľov.

Inšpiratívna je aj povinnosť vyčleniť 25 percent bytov z postavených obytných celkov na zvýhodnené nájomné bývanie pre profesie, ktoré slúžia verejnosti. Byty by u nás mohla prideľovať samospráva a slúžili by učiteľom, vodičom MHD, zdravotným sestrám či hasičom. Ide o skupiny ľudí, ktoré za svoju tvrdú a náročnú prácu od spoločnosti nedostávajú primeranú protihodnotu.

Aj v Petržalke musia zarovno s novou výstavbou vznikať bezpečné oddelené cyklotrasy, chodníky a zelené zóny. Byty s nižším nájomným by do petržalských škôl prilákali kvalitných učiteľov. Tomu sa musia prispôsobovať zákony a rokovania s investormi. Som pripravený viesť tieto rokovania výhradne v záujme Petržalčanov.

Želal by som si, aby sme v Petržalke, v celom meste, objavili kus dánskeho „HYGGE“. Keďže ide o severský fenomén, v slovenskom jazyku nemá úplný ekvivalent. V podstate by sme však „HYGGE“ mohli voľne preložiť ako stav mysle, náladu plnú pohody a harmónie, vnútornej rovnováhy, radosti a spokojnosti. Celé Dánsko sa môže pýšiť kvalitnými verejnými priestranstvami s nápaditým dizajnom verejných budov, pohodlnou a bezpečnou alternatívnu dopravou a utuženou komunitou obyvateľov. Také pohostinné mesto ako je Kodaň tiež prispieva k HYGGE svojich obyvateľov. Veľmi by som si chcel, aby sme kus HYGGE, dosiahli aj u nás.

Viac o mojej návšteve vo videu tu.

PaedDr. Oliver Kríž, kandidát Mladej Petržalky na starostu

Teraz najčítanejšie