Petržalka musí byť Hygge

Pri hľadaní najlepších riešení pre Petržalku som sa bol inšpirovať aj v najšťastnejšom meste na svete Kodani. Dostatok peňazí na verejný rozvoj mestu podľa hlavného architekta Jakoba Matzena zaručuje to, že povinný developerský poplatok zo stavieb musí byť investovaný do verejných priestorov v tesnom okolí novej stavby. Mesto sa tak rozvíja rovnomerne aj v prospech obyvateľov.
Inšpiratívna je aj povinnosť vyčleniť 25 percent bytov z postavených obytných celkov na zvýhodnené nájomné bývanie pre profesie, ktoré slúžia verejnosti. Byty by u nás mohla prideľovať samospráva a slúžili by učiteľom, vodičom MHD, zdravotným sestrám či hasičom. Ide o skupiny ľudí, ktoré za svoju tvrdú a náročnú prácu od spoločnosti nedostávajú primeranú protihodnotu.
Aj v Petržalke musia zarovno s novou výstavbou vznikať bezpečné oddelené cyklotrasy, chodníky a zelené zóny. Byty s nižším nájomným by do petržalských škôl prilákali kvalitných učiteľov. Tomu sa musia prispôsobovať zákony a rokovania s investormi. Som pripravený viesť tieto rokovania výhradne v záujme Petržalčanov.
Želal by som si, aby sme v Petržalke, v celom meste, objavili kus dánskeho „HYGGE“. Keďže ide o severský fenomén, v slovenskom jazyku nemá úplný ekvivalent. V podstate by sme však „HYGGE“ mohli voľne preložiť ako stav mysle, náladu plnú pohody a harmónie, vnútornej rovnováhy, radosti a spokojnosti. Celé Dánsko sa môže pýšiť kvalitnými verejnými priestranstvami s nápaditým dizajnom verejných budov, pohodlnou a bezpečnou alternatívnu dopravou a utuženou komunitou obyvateľov. Také pohostinné mesto ako je Kodaň tiež prispieva k HYGGE svojich obyvateľov. Veľmi by som si chcel, aby sme kus HYGGE, dosiahli aj u nás.
Viac o mojej návšteve vo videu tu.
PaedDr. Oliver Kríž, kandidát Mladej Petržalky na starostu