Denník N

Britské voľby: tragédia pre prieskumy?

Britský premiér a líder Konzervatívnej strany David Cameron a jeho manželka Samantha odchádzajú z volebnej miestnosti. Foto - AP
Britský premiér a líder Konzervatívnej strany David Cameron a jeho manželka Samantha odchádzajú z volebnej miestnosti. Foto – AP

Pohľad na britské volebné okresy usvedčuje prieskumy zo systematických chýb. Kde nastal problém?

Analytici predpovedali remízu, ale po štvrtkových voľbách dostala Konzervantívna strana Davida Camerona majoritu a nebude tým pádom už potrebovať žiadneho koaličného partnera. Znamená to, že prieskumy boli úplne vedľa?

Prvý graf ukazuje pre všetky strany a pre každý volebný okres v Anglicku, Walese a Škótsku vzťah medzi prieskumami a konečnými výsledkami. Ak by boli prieskumy perfektné, graf by vyzeral ako rovná čiara. Je vidieť, že aj v prípade malých strán (vľavo dole) aj v prípade populárnych strán (vpravo, vyššie) sa prieskumy zhruba triafali blízko terča, ale niekedy boli odhady aj úplne mimo strelnicu.

G05

Podstatné je zistiť, či sa pri niektorých stranách prieskumy mýlili systematicky. Išlo teda o náhodné šumy a odchylky v prípadne všetkých strán, alebo podceňovali prieskumy víťazov konzistentne naprieč Britániou?

Vychýlená muška

Ak nakreslíme cez graf čiaru so 45-stupňovým uhlom, tak prípady keď prieskum stranu podhodnotil budú nad čiarou. Naopak, negatívne prekvapenia (obvody kde strana namerala viac v prieskumoch než v samotných voľbách) budú pod čiarou.

Z druhého grafu je jasné, že aj konzervatívcov, aj stranu UKIP prieskumy konzistentne podceňovali.

results01

Človeku by stačili dve ruky, aby spočítal počet okresov kde prieskumy Camerona preceňovali (je to tých pár modrých bodiek pod zelenou čiarou).

Buď sa niektorí respondenti nepriznali k sympatiám, alebo prieskumy neboli reprezentatívne (problém so vzorkou, napríklad ak bankári zložia telefón, kým učitelia na prieskumy ochotne odpovedajú). Alebo sa veľa ľudí na poslednú chvíľu zľaklo možnej koalácie Labour + SNP…

Hlas nemá vždy rovnakú silu

Z druhého grafu je vidieť, že v mnohých okresoch stranu UKIP volilo viac než 15 percent voličov. Celkovo UKIP volili takmer 4 milióny ľudí. Napriek tomu táto strana získala len jedno kreslo.

Pre porovnanie: relatívne obskúrna strana Plaid Cymru, ktorá si želá nezávislý Wales, bude mať v parlamente trikrát viac kresiel ako UKIP. Strane Plaid Cymru pritom svoj hlas odovzdalo menej než dvesto tisíc voličov.

Tretí graf porovnáva rozdelenie vhodených hlasov oproti konečnému počtu madnátov. Žltý kus koláča na ľavom grafe sa v pravom grafe takmer stráca.

UK volby rozdelenie

 

Mimochodom, UKIP skončil so striebornou medailou druhý v stodvadsiatich okresoch. Stranu Zelených volilo vyše milión ľudí a rovnako ako UKIP bude táto strana okupovať jedno kreslo.

Môžeme teda vydeliť počet voličov počtom kresiel a vypočítať ako efektívne sa stranám podarilo rozmeniť hlasy na kreslá (štvrtý graf).

UK jedno kreslo

Takí Liberálni Demokrati potrebovali vyše tristotisíc hlasov na jedno kreslo. Jednoducho preto, že ich kandidáti vo svojom obvode často končili ako druhí, alebo tretí. (Kritik by povedal, že ich hlasy, podobne ako v prípade UKIP a Zelených, vlastne prepadli. Zástanca systému by povedal, že stabilita je dôležitejšia ako pomerné počítanie hlasov.)

Môžu za výsledok Škóti?

V štvrtkovom príspevku som spomenul, že často, no nie vždy, vidíme inverzný vzťah medzi popularitou dvoch mainstreamových strán. Tento vzťah znázorňuje šípka v piatom grafe.popularita2

Pred voľbami som predpokladal, že v okresoch, kde nepozorujeme substitučný efekt medzi labouristami a konzervatívcami, tam to majú často na svedomí škótski nacionalisti. Šiesty graf túto potuchu potvrdzuje. V tých volebných okresoch, kde hlavné strany dokopy získali menej než 50 percent, tam často vyhrávala práve strana SNP:

left-right

Teraz najčítanejšie

Ján Žilinský

Ekonóm, New York University. Predtým: Peterson Institute for International Economics. Washington, D.C.